:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,371,216
Активни 262
Страници 4,382
За един ден 1,302,066

Спам провали експеримент с робохлебарки

Японски експеримент за контролиране на хлебарки чрез микроелектроника бе провален от спам според The Inquirer.

Робохлебарката е експеримент на университета в Токио за контрол на буболечки, така че да могат да извършват издирвателни работи в отломки или да шпионират. Всичко се контролира от минимобилен телефон, което го прави лесна мишена за спамърите. Според помощник-професор Исао Шимояма миналата седмица една хлебарка е изпратена на пробна мисия.

"Накарахме робохлебарката да се обърне надясно, но тя ни отговори, че иска e-mail адресът ни и предложи да ни изпрати виагра в замяна", поясни той. Колкото и неясен да изглежда, японското правителство е сметнало експеримента за достатъчно правдоподобен и го финансирало с 5 милиона долара.

Екипът от биолози отглежда неколкостотин свои собствени хлебарки в пластмасови кутии. Но не всяка буболечка би се справила. Използват се само американски хлебарки, тъй като са по-едри и по-твърди от останалите. От тях се избират отделни индивиди, на които се поставя раничка с малък процесор с електроди. Преди интервенцията учените упояват хлебарката с въглероден диоксид. Крилата и антенките й се отстраняват. На тяхно място се поставят електроди, които излъчват пулсации.

Чрез дистанционно управление изследователите изпращат сигнали до раничката, които стимулират електродите и задават командите. "Хлебарките са много силни. Могат да вдигнат предмет 20 пъти по-тежък от тях самите", споделя Рафаел Холцер, шведски учен. Контролът им обаче все още си има недостатъци, тъй като с месеците хлебарката престава да усеща електропулсациите и това би попречило да се извърши по-дълга мисия.
2145
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД