Крайно време е всички да разберат, че каквато и да е системата за здравно осигуряване, безплатно лечение няма. |
Всъщност, се изрази твърде евфемистично. За каква равнопоставеност може да става дума, след като някои граждани трябва да си плащат тока всеки месец, а други - никога. Някои могат да карат цял живот на социални помощи, а други - не. А от известно време става все по-ясно, че едни могат да плащат за здраве и осигуровки, и кеш, когато се наложи, а други - не.
От началото на годината медиите са пълнят със сълзливи съобщения как над 1 милион българи вече са принудени да си плащат за лечението, появяват се покъртителни суми, непосилни за бедния пациент - почти 1000 лв. за раждане, 70 лв. на ден престой в болница, без лекарствата и медицинския труд, да не говорим, че ако се наложи сърдечна операция - тя пък ще струва половината апартамент на болния, ако има такъв.
Ама наистина ли на някого му е жал?
От този милион неосигурени около 500 000 души се водят трайно в чужбина. Да, не е коректно те да дължат вноски, ако живеят зад граница от години. Законът обаче вече позволява да излизат от родната осигурителна система, ако отсъстват повече от 6 месеца от България, т. е. да не дължат осигуровки за периода, в който са извън страната. Проблем би трябвало да са старите им дългове. Но ако действително живеят зад граница, логично е да ползват здравеопазването на страната, в която живеят. А ако работят половин година там, а половин година са тук - да бъдат така добри да си плащат осигуровките за това време. Или лечението, ако търсят помощ тук. Така, както го правят постоянно живеещите в България.
С промени в закона държавата създаде серия облекчения за всички бедни, социално слаби, земеделски производители. На три пъти те имаха възможност да разсрочат дълговете си, срещу което да получат право на безплатна помощ. За бедните, за които държавата е преценила, че нямат пари да си плащат парното или тока, фонд към социалното министерство плаща осигуровките. Безработни с право на обезщетение се осигуряват от общините. Социално слаби - от държавата. Земеделските производители плащат половин осигуровка - малко над 6 лв. месечно. Тепърва държавата ще плаща и лечението на бездомни и социално слаби, които изпадат от някоя от тези категории.
Излиза, че не би трябвало
никой беден да остане без безплатна медицинска помощ
И въпреки всичко болниците са пълни с родилки без осигуровки, които нямат пари да си платят. Не могат и да родят на улицата. Болницата не може да ги върне, а лекарят не е съдия-изпълнител, за да дебне дали пациентът ще си плати.
В огромната част от случаите родилките са от "неравнопоставеното" малцинство. Вероятно не са разбрали, че трябва да подадат някъде документи. Или не подозират, че за тези неща се плаща, нищо че бременността трае поне 7 месеца и е логично да се поинтересуваш. Не може цяла България да е разбрала, че има здравно осигуряване, но една малка част - не. И едва ли цяла България е съгласна практиката да продължи - 7 милиона да плащат данъци и осигуровки, а при нужда - и кеш, а останалите
само да потребяват, напълно безплатно
Разбира се, не всички неосигурени са роми. Има и млади и здрави хора, които се издържат, работейки тук-там и не се интересуват твърде от здравната система. "Бизнесмени" и техните "дами" също не се вълнуват от осигуряването, защото за тях е все тая дали сумата е с една нула повече или по-малко. Например столична АГ-болница пресметна, че раждането за неосигурени струва близо 1000 лв. Две родилки моментално си платили. Явно не им е проблем.
Защото и "непосилните" суми съвсем не са толкова непосилни, особено за хора, които не са счели за нужно да се възползват от всички толеранси, дадени от държавата. Почти никой не може да си плати операция за 2000 лв. Нищо не му пречи обаче да си плати осигуровките. Не дълговете, а вноските. По закон, за да имаш право на безплатна помощ, не трябва да дължиш повече от 3 вноски за последните 15 месеца. Тоест, ако човек плати 12 вноски, най-често по минималния осигурителен доход, или около 150 лв., може да си получи лечението, колкото и да струва то.
За добро или лошо, у нас здравното осигуряване действа на принципа на солидарността - всички внасят, ползват тези, които се нуждаят. Какво получават и дали им харесва, е отделен въпрос. Но е крайно време всички да разберем, че каквато и да е системата, безплатно лечение няма.