Тази година над 100 000 души ще изкарат курсове за професионално обучение и ще започнат работа с държавни пари, съобщи пред "Сега" Елка Димитрова, директор на дирекция "Пазар на труда" в социалното министерство. 79 000 от работните места са нови, а останалите са по програми, стартирали от предишни години. За целта Националният план по заетостта предвижда 204 млн. лв. за активни мерки на пазара на труда. "Ще завишим контрола и методиката за подбор на безработни, които се обучават в курсове. Желаещите вече ще трябва да опишат мотивацията си за включване в курс", поясни Елка Димитрова.
Тази година 40 000 души ще бъдат включени в програми за ограмотяване, за обучение, за начална квалификация и за повишаването й. 17 000 от тях ще са по мерките за обучение на безработни. За тази цел бюджетът отпуска 11,5 млн. лв. За 30% от най-добре представилите се в курса се осигуряват 3-месечен стаж на пълен работен ден и 160 лв. заплата.
През 2006 г. по нова програма 150 учители ще минат на компютърно обучение, а 300 ще намерят препитание в тази сфера. С предимство ще са регионите с висока безработица.
Социалното министерство ще ограмоти и квалифицира 2500 роми за 1,6 млн. лв. "Ще наблегнем и на качеството на квалификацията на самите обучаващи. Не може едни и същи хора през деня да преподават в професионални гимназии, а вечер - на безработни, защото за обучението на възрастни е нужна специална подготовка", смята Димитрова.
Тази година социалното министерство ще разработи и система за признаване на добит професионален опит. Много българи, работили в чужбина като болногледачи, се връщат у нас и никой не им признава опита. Затова идеята е тези хора да се явяват на изпит пред комисия от специалисти. Системата ще обхваща всички видове професии. Това обаче трудно ще се въведе нормативно преди 2007 г., смята Димитрова.
ПРИОРИТЕТ
И тази година приоритет в плана по заетостта ще е намаляването на младежката безработица. 4000 младежи до 29 г. ще бъдат включени в мерки за заетост, при които осигуровките от заплатата плаща държавата, не работодателят. За целта бюджетът е отпуснал 1,6 млн. лв. За наемане на младежи с увреждания обаче държавата плаща и минималната заплата от 160 лв.
Похвално начало! Дано не е само на хартия