Ден след като стартира акцията за набиране на волни пожертвования от 1 ст. за купуване на още депутатски мерцедеси, шефът на парламента Георги Пирински обясни необходимостта от скъпите лимузини по доста екстравагантен начин. "Обществото е възмутено от кавалкадите джипове с черни стъкла. Искам това да се пресече, но то става с авторитет на държавата." Така Пирински обясни пред Би Ти Ви защо на НС са необходими луксозни, а не евтини коли. След което допълни: "Не че държавата ползва авторитет чрез мерцедесите, тя има такъв преди всичко ако институцията е стабилна."
Щом като представителите на народа били натоварени с отговорност, тя не можела да се носи просто ей така, а трябвало да има и някакво материално осигуряване. Парламентарният шеф призова гражданите да осъзнаят, че има нужда от определени улеснения и осигуряване на дейността на депутатите. Чак оттам нататък да търсят сметка дали срещу тях се дава необходимото. Все пак Пирински призна, че мерцедесите бъркат в очите на хората.
"Още преди месец-два заявих, че Народното събрание не е поръчвало мерцедеси", наблегна отново Пирински. Според него въпросът е дали да се подменят автомобили, които представляват заплаха и за возещите се, и за движението.
Председателят на НС припомни, че в по-богати от нашата държави парламентите имат по-малко и по-евтини коли. За сметка на това обаче депутатските заплати са значително по-високи от тези на родните народни избраници. Пирински дори разказа случай, в който негов познат швейцарец преговарял с една африканска страна по дълга й към Швейцария. Швейцарецът отишъл в сградата за преговори пеша, а африканците пристигнали с кадилаци, дълги 10 м. След това коментира: "Трябва да си даваме сметка къде попадаме."
Според него базисният проблем е, че равнището на производителност и доходи у нас е едва 30% от средното за 25-те страни-членки на Евросъюза. "Този проблем не се решава нито с отделна героична личност, нито с призиви за патриотизъм на гол тумбак", заяви шефът на НС.
Тезата, която се внушавала - че елитът живее някъде на друга планета и че няма нищо общо с ежедневието на хората, - била измислена.
Накрая Пирински отчете, че в парламента постъпват ежемесечно към 200-250 писма, молби и жалби на граждани. "Има една много активна приемна, която не просто препраща писмата напред-назад между институциите, а следи определени проблеми и в резултат на това се правят и промени в законите" обясни той. Като пример шефът на НС посочи здравното и пенсионното осигуряване, въпросите с военноинвалидите.
|
|