В нова фаза навлезе скандалът около 20-те бъбречни трансплантации, извършени на пациенти от Израел през 2004 и 2005 г. от болница "Св. Екатерина". Бившият директор на лечебното заведение Александър Чирков на практика призна пред БНР вчера, че е нарушил закона за трансплантация на органи. В същото време той твърди, че всички действия на болницата са в рамките на правилата и срещу нея се вадят компромати.
Без явно да съзнава, Чирков си призна вината по едно от трите нарушения, установени от Изпълнителната агенция по трансплантация. В разрез със закона болницата не е регистрирала в агенцията нито една от 20-те трансплантации. "За какво да ги уведомявам? Че ние ако трябва след всяка операция да уведомяваме някаква агенция... че къде го има това по света?!", заяви по "Неделя 150" хирургът. В същото време бившият директор на "Св. Екатерина" е уведомявал агенцията при трансплантации на други органи в болницата.
Чирков се опита да омаловажи и друго задължително изискване на закона - че донор може да бъде само съпруг или роднина по права или съребрена линия до четвърта степен. "В закона никъде не пише, че чужденците също трябва да са роднини", каза хирургът. Въпреки това донорите били подписвали в България "декларация, че са близки и че не го правят от комерсиален аспект" наред с приложени декларации, заверявани от нотариус в Израел. Според Чирков никой не се интересувал от въпроса за роднинството и при трансплантациите между българи. "Никога няма да тръгна да ги проверявам по села и градове кой какъв е, важното е, че всички подписват", казва хирургът.
Няма нито едно свидетелство, че участвалите в трансплантациите чужденци са роднини, твърдят от здравното министерство. В декларациите, които са подписали, се казвало единствено, че донорът е съгласен органът да се вземе. От МЗ са категорични, че изискването за родство важи и за българи, и за чужденци. То не може да се доказва с декларации, а с официални документи, коментираха пък от агенцията по трансплантация. Законът обаче не уточнява как точно да става това.
Междувременно в събота bTV разпространи новината, че израелски декларации има само за 6 от 20-те случая. В информацията не се уточнява какво точно се декларира в документите. Те били изготвени от един и същ нотариус в Израел, въпреки че пациентите били от различни райони на страната. Донорите също се водят по паспорт израелци, въпреки че идват от страни на бившия социалистически блок. В трансплантациите е участвала и Александровска болница.
НАМЕРЕНИЯ
Няма да отида в политиката, моето призвание е да помагам на хората, заяви още Александър Чирков. Той щял да се върне още утре в България и да започне да оперира. "Ще си получа обратно болницата, тя е на българското общество, а то ме подкрепя", каза хирургът. И отново нарече министър Гайдарски дилетант и опасен за обществото.
|
|