Българското образование върви надолу и увеличаване на финансирането не помага. Докато издръжката на един ученик е нараснала близо 2 пъти в последните години, качеството се е понижило чувствително. Това заяви на организирана от КНСБ образователна конференция представителят на Световната банка за България и Румъния Ананд Сет.
5 приоритетни сфери, в които да се вземат спешни мерки, препоръча Сет. Според него правителството трябва да се концентрира върху създаването на система за оценяване на качеството, върху учителската квалификация и условия на работа, децентрализацията, по-високата отчетност и ефективност.
"Не можем да повишаваме качеството на образованието, ако не сме в състояние първо да го измерим. Безспорно е и че уменията на учениците зависят от уменията и условията за работа на учителите. И доколкото в едно динамично общество нещата се променят постоянно, не е възможно цялата система да се управлява от центъра", мотивира се представителят на СБ. Той уточни, че усилията трябва да са насочени към горните класове, доколкото международните изследвания класират българските четвъртокласници на едни от челните места по знания в света. За разлика от тях осмокласниците ни са в дъното на класациите.
"Това е програма максимум за 2006 г. и България трябва да започне да я изпълнява, вместо да губи енергия в търсене на консенсус по голям брой въпроси", предупреди Сет. Той препоръчва реформата във висшето образование да се отложи с поне 6 месеца.
Макар че са съгласни с планираното закриване на маломерни паралелки, синдикатите продължават да са против съкращенията на учителите. "У нас броят на децата в паралелките е добър, дори по-добър от този в Европа, защото са по-малко", изтъкна лидерът на КНСБ Желязко Христов. Той призна, че учителите взимат по-малко часове като норматив, но това било оправдано на фона на лошите условия на труд.
До 2010 г. процентът от БВП за образование и наука да стигне 8 настояват синдикатите. "Това не е невъзможно, ако бизнесът поеме своя дял от финансиране на науката", коментира финансовият министър Пламен Орешарски.
ПРОМЯНА
Нов задължителен предмет - информационни технологии, въвежда от 15 септември за петокласниците МОН. Предметът ще стане задължителен и в VI, VII и VIII клас, но постъпателно. За децата, които в момента са в тези класове, се въвежда ЗИП по информационни технологии. Задължително ще работят с компютри и учениците в I-IV клас, но без да имат отделен предмет.
|
|