:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,281
Активни 482
Страници 20,211
За един ден 1,302,066
Интервю

Да си рокзвезда е най-желаната професия в света

Писна ми да ми задават едни и същи въпроси. Реших да отговоря на всички накуп в книгата си, твърди Ник Мейсън от "Пинк Флойд"
Снимка: Пресфото/БТА
Ник Мейсън
Една от живите легенди на рокендрола е в България през последните два дни. Ник Мейсън, несменяемият барабанист на "Пинк Флойд", пристигна тук не като музикант, а като писател. В София той представи книгата си "Пинк Флойд" отвътре", която разказва историята на групата в текст и картинки. Роденият през 1944 г. Мейсън се запознава с Роджър Уотърс и Рик Райт като студент по архитектура. Удря барабаните в класики като The Dark Side of The Moon и "Стената". Изявява се и като продуцент, автомобилен състезател, журналист.

---

- Как дойдохте в България?

- Бях много ентусиазиран относно представянето на книгата и исках да е преведена на всички възможни езици. Издателят ми в Лондон се свърза буквално с всяка европейска държава. И когато един ден той ми каза: "В България се интересуват от тази книга, ще отидеш ли да я промотираш", аз му отговорих: "С най-голямо удоволствие."

- Да, но България не е сред големите музикални пазари. "Пинк Флойд" не са наминавали насам и доколкото знам, не сте чували почти нищо за страната ни преди?

- Не, не бях. Но точно това я прави по-привлекателна. Пък и сега говорим не за музика, а за литература. "Пинк Флойд" не са свирили и в Полша, но има полско издание на книгата. За мен е голямо предизвикателство да ме познават извън обичайните места.

- Вие сега писател ли сте, музикант ли, или съвместявате и двете?

- Бройте ме за писател на непълен работен ден.

- Какво сте писали преди?

- Имам издадена една книга за автомобили. Водя и регулярна колонка в едно английско автосписание, от време на време пиша за в. "Индипендънт". Повечето неща, които пиша, са на тема коли, но като цяло заниманието ми доставя удоволствие и получавам доста предложения.

- Как ви хрумна да опишете в книга историята на "Пинк Флойд"?

- Реших, че мога да направя нещо, което никой друг не може. През цялата кариера на групата пазех една солидна колекция от снимки, които не съм показвал на други. Така че идеята винаги е отлежавала в главата ми. Преди 10 години най-сетне се заех с тая работа.

- Конкретното нещо, което ви вдъхнови да седнете зад компютъра?

- Не мисля, че има такова. Като че просто ми писна през всичките тия години да отговарям на едни и същи въпроси - относно албумите ни, относно турнетата, "Откъде идва името на групата?", "Къде е Сид Барет?", "Какво се случи?". След края на турнето ни през 1994 г. разполагах с малко повече свободно време и реших да дам отговорите на тези въпрос веднъж завинаги. Онова, което ускори написването на книгата, бе смъртта на мениджъра ми Стив. Той щеше да бъде финалната инстанция, корективът на това, което съм написал - и изведнъж вече го нямаше. В "Пинк Флойд" отвътре" са включени изказвания на няколко души, които вече са мъртви, не съм успял да включа пък други хора, които бих искал да бъдат чути.

- Колко време отне събирането на спомените ви за "Пинк Флойд"?

- Започнах преди 10 години - но реално активната работа беше около две.

- Останалите членове на групата - Роджър Уотърс, Рик Райт, Дейвид Гилмор, та даже и Сид Барет - те охотно ли ви дадоха разрешение да опишете живота им?

- Не съм искал разрешение. Изпратих им ръкописа, когато беше готов, и казах на всеки от тях: "Ако има нещо, срещу което възразявате, или пък нещо, което съм написал грешно, моля да ме уведомите." Естествено възразиха срещу много неща. Но не е имало скандали или някакви сериозни противоречия. Все пак поправих някои неща - Дейвид си спомняше доста по-добре от мен някои детайли; Роджър пък имаше възражения как съм описал поведението му по времето, когато беше лидер на групата. В крайна сметка всички ми дадоха благословията си за тази книга. Те всички са ми приятели, а книгата няма за цел да разголва или да вади мръсни ризи. Не съм негодувал, а по-скоро възхвалявал това, което направихме заедно. Все пак да си в рокгрупа е може би най-желаната професия в света.

- През лятото на 2005-а, на благотворителния концерт "Лайв 8", видяхме "Пинк Флойд" в оригиналния им състав за първи път от близо двайсет години. Как се събрахте?

- Боб Гелдоф се свърза с Дейвид, но той не бил много ентусиазиран, защото това би го откъснало от работата по неговия солов проект. Истинската причина за това събиране е Роджър Уотърс - все пак той е човекът, който не е свирил с нас от края на 80-те. Той беше катализаторът на тази среща. Но и идеята си заслужаваше. Не бихме се събрали без кауза.

- Феновете се вълнуват от идеята за други бъдещи съвместни проекти. Ще има ли?

- Кой знае. Аз лично бих искал. Но всеки от нас е зает в момента със собствените си проекти: Роджър - със своята опера, Дейвид - със соловия си албум, аз - с промоцията на книгата... "Лайв 8" беше добра причина да се съберем - може да се намери и друга такава в близкото бъдеще.

- Като гледам, сте заровили томахавката на войната с Роджър Уотърс? През 80-те той имаше юридически спор с вас и Рик Райт за правата над името "Пинк Флойд"?

- Това е минало. Погребано в 80-те. Когато тръгнахме на турне през 1987-а, проблемът вече беше решен. Е, Роджър може и да не мисли точно така. Все още имаме неразбирателства, но след "Лайв 8" сме сигурни, че можем да мелим брашно заедно.

- Вие сте единственият несменяем член на групата от основаването й през 1965 г. до днес. Има ли нещо, което само вие в "Пинк Флойд" знаете?

- Със сигурност знам нещо повече от другите за оцеляването. Нямах интерес да се бунтувам и да напускам групата. Драмите не са моята сила. Другите членове на групата напираха да напускат - аз никога не съм го искал. Онова, което правехме заедно, беше вдъхновяващо.

- Защо никой от вас, освен може би Роджър Уотърс, не направи сериозна солокариера?

- Много е трудно да направиш солокариера. В рока няма много примери за това - повечето солови проекти след разпадането на групите се провалят. Фил Колинс е едно от малкото изключения.

- За какво от времената на "Флойд" съжалявате днес?

- Липсват ми турнетата. Обичах тези пътувания, свиренето пред много хора и правенето на шоу. То не е просто да думкаш барабаните - шоуто е нещо много по-голямо.

- Все пак защо групата се разпадна през 1994-а след The Division Bell?

- О, не. Никога не сме се разпадали. Не сме слагали официално край на "Пинк Флойд". Просто всеки се отдаде на проектите си и оттогава насам не сме се събирали.

- А какво стана със Сид Барет (първия вокалист и лидер на групата - б. а.)?

- Той получи нервен срив. Все още е жив, живее с брат си в Кеймбридж и не желае да води публичен живот, нито да бъде питан за групата. Така се чувства добре. За разлика от всички нас той още в самото начало осъзна, че не иска да бъде рокзвезда.

- Представяли ли сте си бъдещето на групата с него?

- Със сигурност щеше да звучи по различен начин. Колкото до успеха, можеше да сме още по-прочути, а можеше и пет години по-късно да сме изчезнали без следа от сцената.

- Как се чувствате като жива легенда? "Пинк Флойд" повлия на цялата музикална сцена от началото на 70-те до днес...

- Е, поласкан се чувствам. Но аз самият не се интересувам много от музика днес и го разбирам главно когато някой ме срещне и ми каже: "Аз слушам "Пинк Флойд", това е велика банда." Всъщност е велика, защото самите ние сме се повлияли от много хора - и музиката ни е уникална смесица. Пък и в момента не се чувствам много като жива легенда - не свиря на стадиони пред хиляди ентусиазирани хора, не се показвам пред голяма публика. Но като цяло ми харесва.

- Като автори на някои от най-продаваните албуми в историята на рока мислите ли, че интернет и пиратството ощетяват музикантите днес?

- Мисля, че намаляват продажбите драматично. Освен това намаляват и шансовете на новите групи да пробият, защото музикалните компании печелят по-малко и все по-неохотно инвестират в нови имена. Ние сме късметлии, че по наше време нямаше интернет.

- Но меломаните могат да опонират, че така имат възможност да чуят много повече музика, отколкото ако напазаруват в магазина?

- Не мисля, че това е вярно. Възможността си я има, но няма добра система за търсене на новата музика. По отношение на новите групи е несправедливо, че е толкова лесно да намериш в мрежата записи на "Пинк Флойд" или "Ролинг Стоунс", които и без това си имат милионна аудитория, а тяхната музика да остане нечута. Как да попаднеш на някого, когото досега не си чувал? Музикантът се нуждае от първоначална инвестиция, за да пробие. Когато ние дебютирахме, тази инвестиция беше чувствително по-малка.

- Другото ви любимо занимание са автомобилните ралита. Как се запалихте?

- Причината е баща ми, който сам се състезаваше и снимаше филми за ралита. Детството ми премина край автомобилите. Обичам машинариите и освен това автомобилизмът се оказа много подходящ антидот на музиката.

- Програмата ви тук е пълна само с интервюта и премиери на книгата. Не искате ли да видите София?

- Това беше мое решение. Дошъл съм по работа и въпреки че съм любопитен да видя непознати страни, за целта ще трябва да дойда тук на туризъм. Може би със семейството си.
Снимка: Ройтерс
През юли 2005-а, на концерта "Лайв 8", "Пинк Флойд" се събраха в пълен състав за първи път от 20 години.
39
3634
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
08 Февруари 2006 09:59
Браво ма Анитке! Най-после и ти да вземеш първа едно ексклузивно интервю!
08 Февруари 2006 10:05
фен съм на Барет, не на Флойд, но съм слушал един албум на Ник Мейсън - много е добър, а една от песните - Do Ya -си е напрао страхотна.
08 Февруари 2006 10:26
Изключителна група.Всъщност групи като Pink Floyd са уникални.Не могат да бъдат повторени.Led Zeppelin и Queen са такива.
Албумът им "Тhe Piper at the gates of dawn" официално се смята за първия прогресив рок алмум в света.През 1997 му беше 30 годишният юбилей.
Там се изявява Сид Барет.
Всеки повърхностен фен на групата веднага би оприличил Тhe Wall за техния най-характерен албум.Този алbум наистина е изключителен.
Други ще кажат че това е "The dark side of the moon".Това е нещо повече от албум.Това е произведение на изкуството от най-висш калибър.
Но специалистите казват че Тhe Meddle" с 23 минутното парче Echoes e тяхното завещание.
Не случайно и сборният им CD носи това име "Echoes".

08 Февруари 2006 11:11
Мнозина с право смятат "Пинк Флойд" за най-великата рок група. Въпрос на вкус, но определено са от онези, които оставиха не просто следа, а пътен знак в цялостната (sic!) история на музиката.
Една молба - знае ли някой, къде се продава книгата? Тук на Хълма не сме много информирани...
08 Февруари 2006 11:28
На Славейков я има от месеци.
08 Февруари 2006 11:41
Thanks, ЗИП!
08 Февруари 2006 12:09
Бай Кар, благодарско и на тебе! Посипвам си главата с пепел, че не се сетих за booksbg.
08 Февруари 2006 12:43
по добре виж тук Натиснете тук ше спестиш некой лев... а и кой знай коя переводчица е вилняла...
08 Февруари 2006 13:02
Фуле, ако си в София, можеш да отидеш в офиса на издателството ("Изток-Запад" ) на ул . "Гогол" 5 (близо до Орлов мост) и да си я вземеш със солидно намаление.
Съмненията в превода са основателни по принцип, но не и в този случай - познавам хората, които работиха по книгата, и смятам, че резултатът е отличен. Всички са отлични професионалисти и запалени почитатели на "Пинк Флойд", тъй че не са пожалили усилия.
А Анитка изобщо не е първата, взела интервю, ами май от последните. Ама нищо, де, все пак се усети.

Редактирано от - Д-р Тормозчиян на 08/2/2006 г/ 13:03:41

08 Февруари 2006 13:08
Е кои са първите?!
08 Февруари 2006 13:17
виж пресата от вчера
електронните медии не се броят
все пак най-приятното четиво в газетата днес
08 Февруари 2006 13:54
Първи безспорно беше Ники Кънчев, който го взе още от летището и и го заведе в "Дарик радио" за първото интервю между 16 и 17 часа в понеделник. Пак той води и срещата с най-върлите фенове вечерта от 6 до 8 в кино "Централ".
А от печатните медии първи бяха "Стандарт", сп. "Максимум", "Труд", "Ритъм", "Монитор", "Плейбой", "Новинар", "Тема" и т.н. Това няма толкова съществено значение, де. Важното е, че е спретнала приятно интервю.
08 Февруари 2006 13:55
байдъуей... много лош икспириънс с букс.бг напоследък... купувам книги от тях откакто съществуват и бях възхитен... че са коректни, бързи, с идея как се прави бизнес... но преди няколко месеца поръчах едно дивиди... платих си най-съвестно с пейпал... паричките ги смукнаха моментално... а от дивидито ни вест ни кост... най-гадното е че на всичките ми мейлове мълчат като пукели... бях почнал да мисля, че най-накрая са се появили компании дето правят бузинес като хората... пък то се оказаха същите посерковци като другите... фък...
08 Февруари 2006 14:21
и аз нямах... хвалех ги наляво и надясно... накупил съм от тях поне стотина книги... кво им стана - незнам...
08 Февруари 2006 14:44
Първи безспорно беше Ники Кънчев



Да, видях му селяндурско-парвенюшката поза с ръката в джоба, като го посреща на летището, на снимката в Новинар.
08 Февруари 2006 15:22
Ник Мейсън беше в студиото на битиви в интервю наживо, това си беше събитие!
-
а за ники кънчев- що ли не се изненадах от ръката и джоба...
08 Февруари 2006 17:32
За какво е джобът, ако няма ръка в него?
08 Февруари 2006 18:17
I wanna be a tattooed millionaire!
08 Февруари 2006 18:58
08 Февруари 2006 19:14
Една от наи-големите групи за всички времена.Благодаря на Ник , че е посетил България.
08 Февруари 2006 20:26
ЗИПо, Пинк Флойд, Лед Зепелин, Куин - браво, бе човек !
Сложи и Дийп Пърпъл и "младостта само в спомена се връща"...
В интерес на истината Роджър Уотърс соло не успя да достигне върховете на Пинк Флойд. Сори.
08 Февруари 2006 22:02
Eхе хе, че аз съм си млад бре.Ти не гледай по какви групи си падам.
Роджър ествествено не успя.Та кой представител на велика банда е направил истинска соло кариера? Мейсън казва Фил Колинс, аз бих добавил донякъде Джон Ленън.Макар че e доста далеч от изключителната си класа в Beatles.Това е.Великите групи са силни като колектив.
Или трябва групата скоро да се разпадне, kaто случая Creem и Eric Clapton.
Що се отнася до Deep Purple съм абсолютно съгласен.Но при тях има продължение като Rainbow и White Snake.А и Black Sabbath също имат подобен стил.

Редактирано от - ЗИП на 08/2/2006 г/ 22:09:45

08 Февруари 2006 22:12
Велика група!
Признават ги дори и децата, дето сега слушат Колдплей, Горилас и Арктик Мънкис. Не е ли това най-големия атестат?
В средата на май Дейвид Гилмор ше има два концерта в РОХ - билетите се продадоха за един ден още преди миналата Коледа.
08 Февруари 2006 22:33
ЗИПО, все млад да си останеш. Аз като пишех ДП все ми се щеше да прибавя и Блек Сабът, добре, че ти го стори. И другите са добри, ама на върха е тесничко за всички.
08 Февруари 2006 22:38
Срам ме е да кажа от кога помня пинк Флойд-сега си мисля, че беше май от "Забриски пойнт" и Свирача.. Значи Анитка и половината форумци сигурно са били тогава в любовния поглед на бащите си, но няма да забравя никога как се събирахе в тавански шамбъри, с опушени стени, изписани от дима на свещи и облепени с плакати на групи от "поп-фото", и слушахме новия албим на Пинк Флойд в ония времена. "Разбра ли, Пинк Флойд са издали албум, примерно "Уиш ю.." аре, довечера, нали знаеш. " И се събирахме-от кол и въже, палехме свещи и слушахме мълчаливо. Новите албумите вървяха по 35 кинта без пазарлък и ги имахме всичките-обикновено дни, след тяхното излизане-то беше въпрос на престиж и ценности. Старите, малко по тънко. Знаем ги наизус, разбира се..
И все пак с днешна дата няма да дам 80 кинта за книгата -не от пинтилък, давал съм и двойно и тройно повече за разни учебници в чужбинаа като въпрос на нарушена норма, мярка. Не, че не мога да ги дам-кой, аз ли , ве?-но мисля, че това не е нормално. Това е тока на майка ми. Сори, Ник, единият сантимент не стига за да направя такава жертва-правили сме достатъчно, когато му беше времето. С днешна дата и на този хал такава цена се нарича, по моемо изгъзица- да си уйдисаш на сантимента. Ама Ник не е виновен-виновни май са други, дето от това искат пак да...
08 Февруари 2006 22:39
Интересно българанските right wing whakos какво са вдянали от "The final cut" например?!
08 Февруари 2006 22:55
Добре, Voci, айде лека нощ от мен.Любимият ми футболен отбор , на който агитката дори влезе в една от песните именно на Pink Floyd, пада.
Не вярвам именно сега да обърнат мача а и той не е от изключително значение, като този в Истанбул.
08 Февруари 2006 23:19
Аз пък си спомням кога за първи път гледах "Помпей" - на една затрита, соц. "бета-макс-ка". Така и ще ги запомня Флойд, и Мейсън също - със странния му поглед, масивния татарски мустак и червения потник с пеперудата отпред .... one of these days I'm going ....
08 Февруари 2006 23:21
Забравих:
Анитке
09 Февруари 2006 03:37
"...Brezhnev to Afghanistan , Reagan in Beirout.. Bang-bang, Boom-boom... "
Koй требва - вдена. СЕГА Руските и американските ракети не са насочени един срещу друг. Ама чалмите тепърва има да вдеват . Ако не - ша им го вденат четвъртит.
09 Февруари 2006 06:03
Black Swans, що не си го торентваш "Помпея"? Излиза на страница 3 в торента, формат DVD 4, 36 GB. Качеството е отлично.
09 Февруари 2006 06:09
Блеки, видя ли темата, дето ти спретнах?
09 Февруари 2006 08:53
Степен, мерси, , ама нямам идея коя етази страница 3 в торента? Би ли ми обяснил?


Игнациус, къде бе?
09 Февруари 2006 10:58
Говоря ти за torrentspy-търсачката. Понеже излизат ок.10 страници като търсиш с pink floyd, реших да те улесня да не се луташ много-много.
09 Февруари 2006 13:20
Обади се бре, Црни лебеди.
Имам всичко на аудио и 8 концерта на DVD.
Ако не успееш да си свалиш наличното в мрежата.
10 Февруари 2006 23:38
Степен, мерси ти, не знаех


Докторе
11 Февруари 2006 14:33
Пинк Флойд - музика за немузикални
Знам. Знам. Знам. Сега като се нахвърлят върху мен ордите от пинкфлойдници, направо ще ме отнесат като датска стока от саудитски магазин. Имам чувството че те са може би едни от най-фанатичните следовници на музикално явление - почти колкото битълсманиаците и заклетите deadheads. Е, ами хубаво, бе, да си мислят каквото щат да си мислят хората, но за мене Пинк Флойд не са пък чак толкова голяма работа.
Не казвам че са боклук, разбира се. Нито че не са една от стоте най-инфлуентни групи, но само като културен феномен, а не като МУЗИКАНТИ. Редови изпълнители с не кой знае колко фантазия и талант ( с изключение на Дейвид Гилмър, който със своите деликатни и винаги добре моделирани сола успява да ме държи буден, слушайки иначе изключително досадните в стил "та-та-та, та-та-та, та-та-та, та-та-та" читалищноентусиазни епоси на останалите трима ). Повече черупка, отколкото яйце и направо може да се каже доскучаващи фразови решения, базирани на монотонно напластяване на някакво си семпло патернче, обвито в димки самочувствие, маниернечене и фалшива "ах колко сме артистични" аура.
Те са една от онези пораздути "явления", които посредством малко пушек, светлини, ефекти и имидж се превърнаха в култ. Нещо, което в момента се случва и с едни други такива случайно попаднали в "А" група юнаци - Ю2.В края на краищата и снобите имат правото да се радват на свои ценности и да куфеят на "Meddle", "Obsucered by Clouds" или "Ummagumma". Забелязъл съм една доста интересна закономерност. Колкото по-немузикален е даден индивид (такъв който дори и не може да изтананика "Тръгнал кос" ), толкова по-запален пинкфлойдопоклонник е той. Е има, разбира се и други култови артисти за музикални инвалиди - Jean Michelle Jarre, Kraftwerk, Yoko Ono, Kiss, Depeche Mode, Smiths, The Who, Cerrone, David Bowie... и т.н.т.
Хей, всеки си има правото да се радва на каквато музика си иска, всеки има правото да се влюбва в каквото си ще. Това си е напълно в реда на нещата.
Ако обичаш Шаная, ами чудно бе. Ей ти Шаная. Ако обичаш Шер. Ами ето ти Шер. По вкус и по цвят, дето викат руснаците, приятелство няма.
Виждал съм изключителни примати да се радват на Верди, както и крайно интелигентни хора да се прехласват по Замфир, да речем. Един харесва диско, друг рап, трети техно. Има толкова много стилове и различни нюансировки на този ми ти аурален феномен наречен музика, че все някъде хората си намират нишата. При едни си е строго определена форма и туй то.
Има си и такива хора, ей. "Аз, вика, нищо друго освен опера не признавам! Всичко друго, не е музика". Друг пък, по цял ден ще се тресе със слушалки на ушите бумкащи "50 цента", трети пък ще се олива с течни радости опиянен от магията на Гергана. За всеки влак, както гледате - пътници се намират.
А иначе, да съм честен, Пинк Флойд като явление и културен феномен ще останат в историята. Вярно че не са мой тип красота, ама пък хич и да не ви дреме. Слагайте там "Стената" в диска и...до дупка. Радвайте се на тази магия - музиката. Независимо каква е тя.
11 Февруари 2006 15:21
грацко, на тебе по ти гила га говориш за кебапчета, за пинк флойд ти е малка пишката, не си ври пръдливото гъзе къде си мерат уйовете, пейзан
11 Февруари 2006 15:30
има прекрасни български музиканти, най-общо казано, страхотни песни, върхови изпълнения. дори те не дръзват да се сравняват с класиците. наш грацко кебапчията обаче дръзва. шото много музикален. фишльото (най-големия музикален експерт алайв)нали му оцени "произведенията? (?) най-високо.
кретени
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД