Книжката, както и начинът, по който партията събира членския си внос, са доста съществени белези за духа и нравите в съответната формация. Редно е да се отбележи, че всички наши парламентарни партии се стремят да бъдат в крак с модерните технологии на XXI в. и затова бързо подменят стандартни си партийните книжки с по-съвременни носители на информация.
През миналата година ръководството на БСП стартира инициатива за електронно членство в партията, съответно и за подмяната на хартиените партийни книжки с карти с електронен чип. Идеята обаче така и не бе доведена докрай, тъй като срещна съпротива по време на конгреса на партията през декември 2005 г. А електронното членство не успя да попадне в устава на БСП. Лидерите на партията обаче ще се опитат да прокарат окончателно идеята с приемането на новия устав към края на тази година.
Въпреки това до момента над
1000 социалисти вече имат електронни карти
за членство в БСП. Каква е ползата от нея? Идеята е всеки партиен член, който има електронна членска карта, да не ходи по партийни събрания, а да гласува партийните решения по интернет. От едната страна на пилотните карти на БСП са изписани името на социалиста, неговият персонален номер, в който е включен кодът на България и на града, в който живее, и чип. Чипът поема 256 kb информация. Той съдържа всички възможни данни за притежателя на картата плюс негова снимка. Идеята е при получаване на новата членска "книжка" чипът да е празен - социалистът сам зарежда информацията. На долното ниво на картата е изрисувана червена роза и абревиатурата БСП. На обратната страна е вградена магнитна лента. Очертана е картата на България, а вътре е написана думата RED.
Разбира се, засега това е проект. След преименуването на партията в началото на прехода партийните книжки бяха сменени с картонени билети, които все още са официалният партиен документ на социалистите. Той представлява червен картон, който обикновено се пъха в найлонов джоб. От едната страна на билета са написани номерът на членската карта, трите имена на социалиста, ЕГН, откога е член на БСП и има място за подпис. От другата пише от коя организация и кога е издадена картата.
От десните партии най-модерно - като най-нова партия - са подходили в ДСБ. Костовистите още със създаването си са въвели електронни карти за партийни книжки. С тях те
лесно поддържат базата си данни
за членската маса и за минути регистрират делегатите на национални конференции и други форуми.
За разлика от десебарите в СДС още държат на добрия стар партиен билет от хартия. Но и сините обмислят дали да не преминат към магнитен носител. "Колебаем се между класически партийни книжки, на които се лепят марки за платен членски внос, каквито ползват европейските християндемократически партии и модерните електронни карти", обясни главният секретар на сините Иван Колчаков. Промяна със сигурност ще има, тъй като голяма част от партийните билети били с изтекъл срок. В ССД са заложили на семпъл вариант - обикновена ламинирана карта с име и номер, на която даже няма снимка. Членските книжки на НДСВ също са обикновени, номерирани и подписани от главния секретар на партията.
В ДПС също в момента върви инициатива за изработване на партийни билети, подобни на дебитни карти. Хората на Ахмед Доган твърдо са решили да подменят тривиалните книжки и дори депутатите от ДПС вече почти не ги носят в себе си. В момента те представляват малко книжно тяло. В книжката има снимка на съответния член, поредния му номер и печата на партията. Има и специални графи, в които се отбелязва дали той си е платил членския внос. Любопитното е, че книжките не са в светлосиния партиен цвят, а в тъмносиньо, което напомня колорита на враговете от ДСБ. Централното оперативно бюро на ДПС вече е одобрило дизайна на новите членски карти, като е избирало между 4-5 варианта. За тях вече се предвижда да бъдат решени в светлосиньо.
Другият основен белег за партийна принадлежност е плащането на членски внос. В различните партии имат
различен подход за събирането на лептата
Членският внос в БСП е диференциран. Бедните плащат по-малко, богатите - повече. Сергей Станишев и соцминистрите плащат най-много - 10% месечно от заплатата си. Понеже тя в момента е над 1500 лв., това означава, че те дават всеки месец по около 150 лв. членски внос. Пак по 10% плащат и зам.-министрите социалисти, депутатите от БСП, областните и зам. областни управители, кметове, общински съветници, шефове на общински съвети и други длъжностни лица в държавни или общински структури и фирми, които получават за това възнаграждение над 500 лв.
Членовете на БСП, които получават минимална заплата и пенсия, плащат 20 стотинки на месец; тези, които взимат до 200 лв - 0.5%; тези, които получават до 300 лв - 1%; до 400 лв - 2%; до 500 - 3%; и над 500 лв. - 4%. Процентът се удържа от нетната заплата. Събраните средства от членския внос се разпределят по следния начин - 20% остават в основните партийни организации, 70% - в местните организации, и 10% се пращат във Висшия съвет на БСП.
При ДСБ членският внос също е диференциран - между 1 и 5 лв., като всяка общинска организация сама определя сумата. Най-често минималната вноска плащат възрастните хора и студентите. Основният членски внос в СДС пък е 50 ст., а сини кадри на ръководни длъжности плащат и минимален процент от заплатите си. В СДС обмислят, подобно на БСП, да въведат много по-висока такса за сини депутати и кметове, като вноската да достигне между 20 и 50 лв. Друга обсъждана мярка е затягането на контрола по плащането на членския внос. "По устав сега се изключва за неплащане в период от една година и така някои хора се сещат да го правят точно толкова често", обясни Иван Колчаков. Решението за по-строг контрол ще се вземе на конференцията на сините на 8 април. В ССД членският внос е 12 лв. годишно, като от него са освободени само пенсионерите.
25 000 членове на НДСВ плащат лепта от 1 лев месечно независимо от доходите си. За разлика от тях хората на Доган са възприели диференциран подход при плащането на членския внос. В зависимост от доходите на съответния партиец той може да бъде 20 ст., 50 ст. или 1 лв. Кметовете, избрани от движението, плащат по 10 лв., а депутатите - 50 лв. Толкова плащат и представителите в изпълнителната власт. Ахмед Доган вкарва цялата си заплата в касата на партията - разбира се, след като от нея бъдат приспаднати глобите за перманентното му отсъствие от пленарна зала.
Последният доклад на Сметната палата за приходите и разходите на политическите партии показва, че през 2004 г. партийците са отчели общо 10 834 979 лв. приходи, като от тях 6 354 995 лв., или 58,65 на сто, са собствени приходи, а останалите 4 479 984 лв., или 41,35 на сто, са държавна субсидия.
Парламентарно представените партии са отчели, че 32,31 на сто от всичките им приходи идват от членски внос.
---Таблица---
Приходи на партии от членски внос*
Наименование на партия | Членски внос в лв. |
Българска социалистическа партия | 747 993 |
Движение за права и свободи | 195 188 |
Демократическа партия | 13 115 |
БЗНС-Народен съюз | 27 058 |
Съюз на демократичните сили | 167 233 |
Демократи за силна България | 21 316 |
Национално движение "Симеон Втори" | 140 088 |
* По данни на Сметната палата