:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,041
Активни 444
Страници 16,971
За един ден 1,302,066
Челен опит

Как е в Европа?

Френският евродепутат Бруно Голниш, вторият човек в Националния фронт на Льо Пен, държи реч в своя защита по време на дебатите в Европарламента за неговия депутатски имунитет. Той го загуби в средата на декември и ще бъде съден в родината си заради изказване, сметнато като антисемитско.
Парламентарният имунитет е уреден в конституциите на държавите от ЕС. Изключение е Великобритания, където това е записано в отделни закони.

Общото правило е, че депутатите не могат да бъдат подвеждани под отговорност за изказани мнения по време на мандата им. Този имунитет продължава и след като те напуснат парламента.

Имунитетът на членовете на Европарламента е функционален - депутатите не носят отговорност за изказани мнения и гласувания. По време на мандата им обаче се спират започналите съдебни производства. На територията на собствената си държава депутатът се ползва с имунитета, предоставен на народните представители в националния парламент. Защитата се снема от Европарламента. Искането се прави от компетентния орган на държавата-членка.





В АВСТРИЯ има забрана за арестуване, възбуждане на наказателно преследване и претърсване на домовете на депутатите. Това може да стане само с разрешение на Долната камара. Ако депутатът обаче бъде заловен на местопрестъпление, разрешение не се изисква. Само трябва да се информира председателят на Долната камара. Тя може и да спре преследването. Наказателната неприкосновеност не обхваща действията на депутатите, които не са в кръга на политическата им дейност.

В БЕЛГИЯ наказателната неотговорност не се прилага, когато депутатът е обидил парламента или председателя му. Тук парламентът по искане на главния прокурор разрешава арестуване и започване на наказателно преследване срещу народните представители по време на мандата им. Валиден е обаче принципът, че ако лицето е хванато на местопрестъплението, разрешение не се изисква. Защитата от наказателно преследване обхваща всички видове престъпления.

Най-стара е правната уредба на депутатския имунитет във ВЕЛИКОБРИТАНИЯ - още от 1689 г. Тук обаче концепцията за имунитета се основава на прецедентите. Членовете на двете Камари на парламента не носят гражданска и наказателна отговорност за изразено мнение при изпълнение на служебни задължения през мандата. Има забрана за граждански арест при неподчинение на съдебно разпореждане по граждански дела. Членовете на парламента могат да бъдат задържани обаче, когато става въпрос за друга мярка за неотклонение. Наказателната неприкосновеност на членовете на Долната камара е по време на мандата им и 40 дни преди и след него. За лордовете наказателната неприкосновеност е пожизнена. Лорд-канцлерът може да отнеме имунитета на член на Долната камара.

В ГЕРМАНИЯ депутатите са освободени от наказателно преследване и са неприкосновени от кандидатирането си до края на мандата. Долната камара може да свали имунитета и после пак да го възстанови. Само с нейно разрешение става и арестуването на депутат. Тя обаче може да изиска прекратяване на всяка процедура по ограничаване на личната свобода на депутатите, както и на наказателно преследване срещу депутат. Имунитетът се снема в случаите на залавяне на местопрестъплението. Няма нужда от санкция на камарата при неотложни мерки за сигурност като вземане на кръвни проби или отнемане на шофьорска книжка при шофиране в нетрезво състояние.

В ГЪРЦИЯ има забрана за съдебно преследване и арестуване на депутатите по време на мандата им. Парламентът се произнася по искания за възбуждане на наказателно преследване срещу депутат за клевета. Ако имунитетът бъде свален, компетентен да разгледа делото е Апелативният съд. Прокурорът внася в парламента искане за начало на наказателно преследване. Ако до 45 дни той не се произнесе, се смята, че разрешението не е дадено и деянието не е извършено.

Парламентарният имунитет в ДАНИЯ включва наказателна неотговорност и неприкосновеност. Забраната за търсене на наказателна и гражданска отговорност не важи при залавяне на местопрестъплението, както и при малозначителни нарушения. Депутатът например може да бъде глобен. Той обаче е защитен от задържане и арестуване. Имунитетът се отнема от парламента.

В ИРЛАНДИЯ депутатите са наказателно неотговорни, но неприкосновеността им е ограничена. Конституцията прави разлика между имунитета по отношение на актовете на парламента и за действия, свързани с поведението на членовете на двете му камари извън него. Свободата на движение на депутатите може да бъде ограничавана само когато се касае за измяна, престъпление, нарушение на обществения ред и закона. Имунитетът не се разпростира за действия извън обхвата на парламентарния мандат.

По време на мандата си депутати и сенатори в ИСПАНИЯ могат да бъдат арестувани само при залавяне на местопрестъплението. По искане за снемане на имунитет се произнася Държавната комисия по статута на депутатите. Тя внася становището си в парламента, а той от своя страна уведомява съдебните органи. За съдебни действия срещу депутати и сенатори е компетентен Върховният съд.

В ИТАЛИЯ неприкосновеността е ограничена - има забрана само за личен обиск, претърсване на жилището, арест, подслушване и проверка на кореспонденцията. Тук обаче не влизат случаите, когато депутат е заловен на местопрестъплението или за деянието задържането е задължително. От членовете на парламента може да се търси гражданска и наказателна отговорност. Камарата, към която парламентаристът принадлежи, може да отнеме имунитета му по искане на орган на съдебната власт или министъра на правосъдието.

Имунитетът в ЛЮКСЕМБУРГ започва от началото на мандата и не засяга гражданската отговорност на депутатите. Те носят отговорност, когато са нарушили закона, но не при изпълнение на служебните си задължения. Срещу тях може да бъде образувано наказателно производство и без разрешение на парламента. Арестуването на депутат и привличането му като обвиняем обаче става по искане на главния прокурор след разрешение на парламента. Изключение и тук са случаите, когато народният представител е заловен на местопрестъплението.

В ПОРТУГАЛИЯ депутатите нямат имунитет, ако са извършили престъпление. Защитата им се отнася единствено до арест, предварително задържане и призоваване в съд. Срещу депутатите не може да се възбужда наказателно преследване без разрешение на Парламентарната асамблея. Когато има достатъчно доказателства, че е извършено престъпление, което се наказва с повече от 3 години затвор, тя е длъжна да даде разрешение.

Във ФИНЛАНДИЯ депутатите не могат да се възпрепятстват по какъвто и да е начин при осъществяване на служебните си задължения. Те не могат да бъдат задържани и арестувани без разрешение на парламента. Правилото не важи обаче, ако за престъплението се предвижда повече от 6 месеца лишаване от свобода. Имунитетът не пречи за образуване на наказателно производство срещу депутата. Парламентът е органът, който може да отнеме имунитета.

От 1990 г. парламентаристите във ФРАНЦИЯ не ползват защита срещу съдебно преследване. Бюрото на парламентарната асамблея се произнася по прокурорско предложение за арестуване.

Имунитетът в ХОЛАНДИЯ е само функционален.

В ШВЕЦИЯ има забрана за арест и задържане под стража на депутати за престъпления, които се наказват с по-малко от 2 години затвор. При залавяне на местопрестъплението или при самопризнание депутатът не се ползва от защита. Наказателната неприкосновеност не се отнася до съдебните действия, започнали преди избирането на лицето за народен представител. Имунитетът се отнема от парламента.

------------

Съгласни ли сте с предложението на президента Първанов депутатите да имат само наказателна неприкосновеност, т.е. да не могат да бъдат задържани без съгласието на парламента, но да подлежат на наказателна отговорност?

49%категорично съгласен
20,8% по-скоро съгласен
4,6%по-скоро несъгласен
3,9%категорично несъгласен
21,7% не мога да преценя
------
*Национално представително изледване на НЦИОМ сред 1000 пълнолетни българи, проведено на 28.1-6.2 в 86 населени места в страната.
10
2344
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Февруари 2006 02:36
В горната статия наглостта е безгранична. Общото правило е, че депутатите не могат да бъдат подвеждани под отговорност за изказани мнения по време на мандата им. Не иде реч за изказани мнения в парламента или къде да е, иде реч Господаза финансови и други престъпления. Ако един Президент, премиер, или кой да е член от правителството вреди било със своето невежество, било със своята подкупност, било ако се е предоставил като агент на чужди правителства, вреди пряко на държавата, било като съсипва икономическата и стабилност, било нейната отбранителна способност, нима такива хора трябва да са защитени от имунитет. Всяко общество има право да ги прикове на стълба на мъченията, защото когато Милен Велчев ощети страната с милиони, всичко живо си чопли носа с нечувано безразличие. Или в Парламента се напъхват два вида люде, бандити и мошенници и сиирджии.

11 Февруари 2006 05:57
Точно тъй Иванов. Това е поръчково изпълнение.. .. Никакви имунитети или разни полувинчати измислици.
11 Февруари 2006 07:53
Нужно ли е за очевАдни работи да се дискутира, явно на някой му е изгодно, а анкетата е показателна?! Нейсе
11 Февруари 2006 08:02
Професионалните парламентаристи нямат нужда от именитет . Само функционален им стига !


От 1990 г. парламентаристите във ФРАНЦИЯ не ползват защита срещу съдебно преследване. Бюрото на парламентарната асамблея се произнася по прокурорско предложение за арестуване
11 Февруари 2006 08:55
Стига глупости бе!
Ако депутатите могат да се подвеждат под отговорност то и невинните и виновните от тях ще прекарат цялият си мандат в съда а и в затвора...
Обвинители и съдии ще бъдат опозиционните политически партии!

11 Февруари 2006 10:07
Освен имунитета представителите (без народни, антинародни са) трябва да си самоотнемат правото на повече от един мандат. Защото такъв може да представлява само себе си. Нещо като професионална оплаквачка
11 Февруари 2006 13:56
Как е в Европа, ли?! Ето как:
ГРАД /Страсблург/-ГОЛЯМ, ДЕМОНСТРАЦИИ-МНОГО!...
......................................... .........................................
Три демонстрации по различни поводи ще се проведат в Страсбург днес
http://WWW.ACTUALNO.COM-11.02.2006
Три демонстрации по различни поводи ще се проведат в Страсбург днес, предаде Франс прес. Очаква се сутринта в града да се съберат между 10 000 и 20 000 кюрди от цяла Европа. Те ще настояват за освобождаването на кюрдския лидер Абдуллах Йоджалан, който излежава доживотна присъда в затвор в Турция, и за политическо признаване на народа им.

Демонстрацията ще протече при засилени мерки за сигурност, заяви един полицай, който уточни, че подобни прояви има всяка година от арестуването на Йоджалан на 15 февруари 1999 г. Очаква се стотици мюсюлмани да излязат в следобедните часове по улиците на Страсбург в знак на протест срещу карикатурите на пророка Мохамед по призива на един от своите лидери Мохамед Латреш.

Европейският социален форум организира от своя демонстрация срещу директивата Болкестейн за либерализиране на европейския пазар на услугите, която ще бъде гласувана в Европейския парламент другата седмица. Очаква се в проявата да се включат между 5000 и 10 000 души. Във вторник Европейската конфедерация на профсъюзите организира друга демонстрация срещу директивата, на която се очакват 25 000 души.


от: 11.02.2006 час: 07:14

Редактирано от - paragraph39 на 11/2/2006 г/ 13:57:46

12 Февруари 2006 10:01
Като депутатите са толкова големи престъпници защо ги избирате, бе? Или номера е да си издигнете някой, за да си го плюете с по-голям кеф. Ей, да паднете на дядя си Кръстя, да ви чуя какво ще хортувате с въженцето на крехката шийка.
12 Февруари 2006 14:27
Пара - я виж това което е по интересно от Йоджалан - явиха се около 1000 човека !?!?! Та да си помислят управляващите че няма това онова - законите са за всичките и БГ също е длъжна да ги уважава като му дойде времето ! И ЕС си казва думата без значение коя ще е държавата ?!?


Доклад на Съвета на Европа критикува спазването на човешките права във Франция

12 февруари 2006 | 11:19
Агенция "Фокус"



Лондон. Прилагането на законите във Франция и френските затвори са остро критикувани от европейска организация, следяща за спазването на човешките права, предаде Би Би Си. Според доклад на Съвета на Европа, който ще бъде официално разпространен през следваща седмица, в затворите в страната има прекалено много хора, а полицията действа с чувство на безнаказаност. Комисарят по човешките права Алваро Джил Робле твърди, че в страната съществува увеличаваща се разлика между нормативните документи и законодателството и “това, което се върши на практика”. В доклада са отправени 50 препоръки към френските власти за подобряване на положението.
12 Февруари 2006 14:29
Много просто- защото се гласува за партии. Които си редят листите и кандидатите. А шийките ни не са никак крехки...глей да не паднеш 15-16 пъти на ножа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД