2 години условно лишаване от свобода
наложи Пернишкият окръжен съд на д-р Адриана Андреева от Бърза помощ заради лекарска грешка. Година условно получава и фелдшерът Цанко Дойчинов. Магистратите признаха за виновни двамата медици за немарливо и некомпетентно изпълнение на служебните задължения. Те трябва да изплатят солидарно по 30 000 лв. на съпругата и детето на починалия Георги Марков (34 г.). На 3 февруари 2003 г. по сигнал на близките в дома на Георги Марков дошъл фелдшерът Дойчинов. Пациентът се оплаквал от силни болки в корема и повръщане. Дойчинов му сложил инжекция бусколизин и поставил диагноза алкохолна интоксикация. По-късно на повторно повикване дошла д-р Андреева. Тя диагностицирала заболяването като колит, но не потърсила консултация с хирург. На 5 февруари Марков бил закаран от близките си в "Пирогов". Там по спешност го оперирали от панкреатит. Пациентът обаче вече бил развил перитонит и след 8 дни починал.
Синдикатите са готови да блокират
държавата чрез ефективна стачка, обяви зам.-председателят на КНСБ Валентин Никифоров. Вчера КТ "Подкрепа" и КНСБ се разбраха докрай да бранят добавката за прослужено време и подписаха общо стачно споразумение. Протестите започват през април. Синдикалните лидери започват поредица от срещи с президента, премиера и председателя на парламента. Профсъюзите настояват за изцяло нова политика по доходите, за ръст на заплатите, както и за запазване на добавките за вреден труд, безплатна храна и стаж. "Работниците няма да загубят досега получаваните размери на възнагражденията за допълнително прослужено време", увери Гълъб Донев от социалното министерство пред БНР. Всеки понеделник социалните партньори трябваше да работят по промяната и да са готови до 20 февруари. Вчерашната среща обаче беше отложена, оплакаха се синдикалистите. Те още не са получили и конкретното предложение за добавката от социалното министерство. Донев обясни, че вероятно ръстът на заплатите ще се определя от производителността на труда, от ръста на БВП и от инфлацията.
По първата тема:
Да вярно е, че алкохолът е основният причинител на панкреатита. Но това не значи, че можеш да оставиш човек с остър панкретит у дома му. Панкреатитът е много коварно и опасно заболяване. Касае се за възпаление на задстомашната жлеза - панкреасът. Функцията на този орган е двустранна: той произвежда алкалните ензими амилаза, липаза и др., които са от жизнено значение за храносмилането. Освен това, бета клетките на същия орган произвеждат и отделят хормона инсулин. Основните причини за острия панкреатит са алкохол, заседнали в общия проток (Ежко е цар на тази хирургия, нали така брат?) на жлъчни камъни и травма. Колкото е по-млада жертвата на това заболяване, толкова е по-възможен фаталният край. Става въпрос за изливане на тези алкални сокове в коремноот пространство, което, ако не се лекува на време може да доведе до химически перитонит с фатални последици. Проблемът с панкреатита е, че при него нямаме картинката на "остър" корем. Налице е обаче една страхотно силна коремна болка, непропорционална на коремния статус. За това фелдшерът е трябвало да го хоспитализира болния в хирургично отделение. И тогава съдбата на този човек не би била сигурна, но поне щеше да се започне нужното лечение. А при панкреата то е изкуство. Изчаквателно наблюдение с нож в ръка. При перитонит обаче, операцията е задължителна. Колежката пък явно не е знаела за какво става въпрос. Диарията не изключва острия корем! Човекът е бил вече с токсична диария. Или ако е нямал такава колежката двойно не е знаела за какво става въпрос. Тя може и да не разбира от остър корем, но трябваше да извика хирург за консултация. Така както е представен, случаят говори за немърливост от страна на моите колеги. Жалко за човека!