Областните организации на СДС в Казанлък и ДПС в Стара Загора реагираха светкавично на подписката за признаване на турско малцинство у нас и веднага се разграничиха от идеите на Мендерес Кундюн. В централите на сините и на Доган в София обаче не проявиха никакъв интерес към скандалните претенции. От "Раковски" 134 обещаха да разгледат днес на НИС случая, щом имало такъв интерес.
От "Стамболийски" 45 първоначално обясниха, че проблемът не е в дневния ред на ДПС. По-късно зам.-шефът на партията Лютви Местан коментира, че това е поредната добре премислена провокация срещу установения интеграционен модел, който се реализира в България през последните 15 г. и който имал своя много силен тласък през последните 5 г. с прякото участие на ДПС в управлението на страната.
В неделя стана ясно, че Кунгюн подкрепя искането на учредената преди 2 г. в града организация "Миллет"-Турция и регистрираната през 2002 г. Национална асоциация за евроинтеграция на малцинствата. Те пожелаха промяна в конституцията, с която да се разрешат етническите партии, признаването на турския като втори официален език и отпадане на текста в основния закон, че България е еднонационална държава.
Николай Александров от СДС-Казанлък обяви, че сините ще обсъдят присъствието на Кунгюн в синята структура, където той е от 1989 г. Самият Кунгюн призна, че подписката не е съгласувана със синята партия в града. Текстът бил насочен към управляващата политическа класа у нас и ще бъде внесен в МС, администрацията на президента и във всички посолства в нашата страна.
Областният лидер на ДПС в Стара Загора Хюсеин Енгер призна, че е запознат с текста на подписката, но движението стои далеч от нейната идея. Енгер повтори, че зад нея прозира почеркът на Адем Кенан.
Кунгюн обясни пред БТА, че "Миллет"-Турция и асоциацията са търсили подкрепа от Кенан преди 4 месеца, но не се споразумели. Двете организации обаче нямали нищо общо с втората подписка, събирана тайно от партията на Кенан.
Лидерът на Българския национален съюз Боян Расате пък провидя в цялата работа дългата ръка на ДПС. Целта била чрез лансирането на крайни тези движението да се представи като по-приемливия вариант на етническа партия, която да участва в управлението на страната.
СДС и ДПС нехаят за идеята за турското малцинство.
А пък от БСП така се притесниха, че направо се изчервиха, не само откъм задниците си.