"След 2007 г. България трябва да промени закона за здравното осигуряване, така че неработещите членове от семейството да се осигуряват от работещите, както е в ЕС", заяви пред "Сега" зам. здравният министър Валери Цеков.
Още не е ясно кога точно ще стане това. Промяната ще касае децата и неработещите съпруг или съпруга. Този осигурителен принцип трябва да се приеме за общ в целия Европейски съюз.
В момента у нас държавата плаща здравните вноски на всички деца. Осигуровката е ниска - по 1.32 лв. на месец. Неработещите членове на семейството се осигуряват сами, ако не са регистрирани като безработни или социално слаби.
До 2003 г. у нас важеше европейският принцип. Работещите обаче осигуряваха незаетите членове на семейството със значително по-малки суми, отколкото е здравната вноска. Родителите плащаха осигуровките на децата си, като внасяха 20 на сто от половината здравна вноска за едно дете. За всеки следващ неосигурен, включително и съпруг или съпруга, вноската беше 5% от половината осигуровка. Още не е ясно дали принципът ще се запази и при предстоящите промени в осигуряването.
От 2007 г. здравноосигурените българи, които пътуват в ЕС, ще имат право на безплатна спешна и неотложна помощ при нужда. Задължителните медицински застраховки ще отпаднат. Услугите ще се предоставят само срещу т. нар. европейска здравна карта, която удостоверява, че пациентът си плаща редовно здравните вноски. Картата е на хартиен носител и ще се дава от НЗОК на всеки, които ще пътува. "Здравната каса е готова да издава такива карти", увери Валери Цеков.
При нужда от лечение разходите ще се възстановяват от здравната каса. Цените в болниците в Европа обаче са доста по-високи от тези у нас. "Между 5 и 10 млн. лв. трябва да задели НЗОК през 2007 г. за спешна и неотложна помощ в ЕС на осигурени българи", обясни зам. здравният министър. В момента касата отделя по 600 000 лв. годишно за медицинска помощ по двустранни спогодби със страни от Европа. Няма опасност от източване на НЗОК, защото в ЕС има точен регламент коя помощ е спешна и коя - не, допълни Валери Цеков.
Този осигурителен принцип трябва да се приеме за общ в целия Европейски съюз.
Сега последно приет ли е или тепърва требва?
А де требеше там Тракия?
А де требе там съдебната система?
А де требе...?
ДВНЧКМДМКРТите
И като сега не се осигуряват 1 млн българи, после половината деца ще са неосигурени.
Демографски срив ли?
_________________________________
А що само здравеопазването платено, що не и пожарната?