Един от най-скандалните случаи, с които се занимава комисията по корупция в НС, са тайм-чартърите на БМФ. |
В парламента, който е най-висшият орган на властта у нас, от няколко години действа комисия за борба с корупцията. В този мандат тя се оглавява от Бойко Великов (БСП). Реално тази комисия няма големи правомощия, решенията й служат за морален коректив, с който изпълнителната власт би трябвало да се съобразява. В комисията обаче попадат доста случаи, в които наистина има съмнения за нечисти сделки, и така тя може да оформи уникален наръчник на корупционните практики.
Такъв например е случаят с директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Ерман Занков. За него комисията се произнесе, че съществуват данни за корупционно поведение в дейността му, и поиска от земеделския министър Нихат Кабил да му потърси дисциплинарна отговорност. Софийският градски съд даде на 20 февруари ход на делото срещу Занков и още две лица за неправомерно изразходване на 450 хил. лв. от бившата Държавна инспекция по рибарство. Сред злоупотребите, за които е обвинен Занков, е
нерегламентираната покупка на пломби
за рибарските мрежи. Първоначално направената обществена поръчка била заменена от друга сделка. Поръчката била прекратена, но контрактът минал през стокова борса. При средна цена на една пломба от 40 ст. за бройка са платени по 1.80 лв., с което държавата е ощетена със 140 000 лв. Впоследствие пломбите престояли в склада две години, защото нямало законово основание да се слагат на рибарските мрежи. Ревизия установила, че Занков наел цифрова камера за нуждите на агенцията срещу 12 000 лв. годишно, независимо че такава може да се купи за около 3500 лв.
Друг случай, по който комисията вече има решение, е неправомерната продажба на 6 декара общински имот от кмета на с. Долни Чифлик, Варненско, Стефчо Стоянов чрез фалшиви документи. Имотът се намира в представителната централна част на Шкорпиловци и е продаден на ЕТ "Николинка Куликова-Никол". Комисията изпрати писмо до главния прокурор, в което иска той да й съобщи докъде е стигнала проверката по случая. Варненският окръжен съд свали кмета в края на януари.
Комисията се произнесе и за рехабилитацията на водопровода в с. Росица, Добричко. Фирмата, спечелила конкурса, обявен от регионалното министерство в края на 2004 г., е на местния бизнесмен Калинков. Самото изпълнение е извършено в съкратени срокове и вероятно не особено качествено, в резултат на което с. Росица преживява аварии ежемесечно. Комисията единодушно реши, че по случая
има констатирана корупционна практика,
и изпрати материалите на прокуратурата.
Някои от случаите, които са на дневен ред в комисията, са много стари и неведнъж са били обект на обществено внимание и предмет на занимание на различни институции.
През ноември 2005 г. комисията по корупцията е сигнализирана с писмо от група собственици на бензиностанции по главен път Е-80 (София-Истанбул). Те упрекват фирмата "Шипка - Фуат Гювен", че извършва контрабанден износ на дизелово гориво, възползвайки се от улесненията за търговия в свободната зона на ГКПП Капитан Андреево. Авторите на писмото, сред които е и местният клон на "Шел", настояват да се забрани продажбата на дизелово гориво на дребно в свободната зона на ГКПП-ата, с което според тях ще се увеличат значително приходите на хазната. Те споменават, че са повдигали този въпрос неведнъж и пред предишния финансов министър Милен Велчев. И упрекват неговия предшественик Муравей Радев, че е толерирал въпросната фирма. Комисията по корупцията вече е изпратила искане до финансовия министър Пламен Орешарски за становище, което все още се очаква.
През октомври 2005 г. пък комисията е сезирана за съмнения за корупция и източване на Параходство БМФ. В сигнала се обяснява, че от юли 2003 г. обемът на товарите е нараснал значително и е имало изключително благоприятна конюнктура за експлоатация на корабите. Според сигнала обаче разликите между цените в официалните договори на БМФ и пазарните ставки са чудовищни и са в ущърб на параходството.
Далаверата се въртяла чрез т. нар. тайм-чартъри
(отдаване на кораби за насипни товари под наем). Корабите се отдават на по-ниски цени на определени фирми, които след това ги преотдават на истинските наематели на пазарните цени, а разликата се присвоява. "Кораб, отдаден за 8000 долара на ден, след това е преотдаден за 24 000 долара и заработва по 16 000 долара за присвоителите", обясняват авторите на сигнала. По случая през 2004 г. е имало проверка и от Министерството на транспорта и съобщенията, оглавявано тогава от Николай Василев. В доклада на комисията, извършваща проверката, се посочва, че БМФ не осъществява ефективна политика при сключването на договори за тайм-чартър. Според проверката в повечето случаи корабите не се оферират на повече от един брокер и при сключването на договорите не са постигнати оптимални наемни цени. Напротив, корабите са фиксирани на цени значително по-ниски от действащите пазарни за съответните периоди. Въпреки този доклад последствия явно не е имало, тъй като въпросът продължава да е актуален. Очаква се скоро комисията да има ново заседание по случая, като преди това транспортното министерство трябва да предостави допълнителна информация.
Наскоро комисията по корупцията се занима и със случая на несъбраните държавни такси за транзитно преминаване на турски граждани, сумата от които възлиза на 13 725 702 лв. По този случай тя бе сезирана от депутата Атанас Атанасов (ДСБ), който се позовава на доклад за финансов одит на "Гранична полиция", извършен от дирекция "Ревизионна" на МВР. На заседанието представителите на МВР обясниха, че по този случай не са открили нарушения, но разследвайки го са установили някои по-малки нередности, за които виновниците са си понесли отговорността. Това обяснение обаче не задоволи депутатите. От Сметната палата пък обясниха, че също ще проверят случая. В крайна сметка комисията отложи решението си, за да се събере повече информация.
Един от последните сигнали, пратен до комисията, е за цесията, извършена в началото на 2005 г., между НЕК и частната фирма "Еврометал". Последната купува задължение на БДЖ към НЕК за 20 000 000 лв. Според сигнала е странно, че БДЖ прибягва до услугите на "Еврометал", за да изплаща задължението си към НЕК, след като двете държавни фирми са партньори от 40 години, и в това е възможно да има корупционен елемент.
Факт е, че чрез комисията за борба с корупцията трудно може да се постигне нещо повече от даване на гласност на съмнителни сделки. Тя, както и омбудсманът, с когото наскоро подписаха споразумение за сътрудничество, тепърва трябва да се утвърждава като стожер на гражданското общество и да придобива тежест. Преодоляването на скептицизма на българина по отношение на подобни институции, които нямат големи традиции у нас, е важна част от същинската ни интеграция в ЕС. За да стане това обаче, е редно те да имат и повече възможности за действие.