:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,461
Активни 752
Страници 24,026
За един ден 1,302,066
Антимафия

Наръчник на корупционните практики

Парламентарната комисия за борба с далаверите няма правомощия да уволнява съгрешили властници
Архив "Сега"
Един от най-скандалните случаи, с които се занимава комисията по корупция в НС, са тайм-чартърите на БМФ.
Чудовищните размери на корупцията у нас открай време са язва в българското общество, а отскоро и трън в очите на Европа. В борбата срещу това явление вече сме задминати май дори от Румъния, която подгони бивши и настоящи членове на правителството.

В парламента, който е най-висшият орган на властта у нас, от няколко години действа комисия за борба с корупцията. В този мандат тя се оглавява от Бойко Великов (БСП). Реално тази комисия няма големи правомощия, решенията й служат за морален коректив, с който изпълнителната власт би трябвало да се съобразява. В комисията обаче попадат доста случаи, в които наистина има съмнения за нечисти сделки, и така тя може да оформи уникален наръчник на корупционните практики.

Такъв например е случаят с директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Ерман Занков. За него комисията се произнесе, че съществуват данни за корупционно поведение в дейността му, и поиска от земеделския министър Нихат Кабил да му потърси дисциплинарна отговорност. Софийският градски съд даде на 20 февруари ход на делото срещу Занков и още две лица за неправомерно изразходване на 450 хил. лв. от бившата Държавна инспекция по рибарство. Сред злоупотребите, за които е обвинен Занков, е



нерегламентираната покупка на пломби



за рибарските мрежи. Първоначално направената обществена поръчка била заменена от друга сделка. Поръчката била прекратена, но контрактът минал през стокова борса. При средна цена на една пломба от 40 ст. за бройка са платени по 1.80 лв., с което държавата е ощетена със 140 000 лв. Впоследствие пломбите престояли в склада две години, защото нямало законово основание да се слагат на рибарските мрежи. Ревизия установила, че Занков наел цифрова камера за нуждите на агенцията срещу 12 000 лв. годишно, независимо че такава може да се купи за около 3500 лв.

Друг случай, по който комисията вече има решение, е неправомерната продажба на 6 декара общински имот от кмета на с. Долни Чифлик, Варненско, Стефчо Стоянов чрез фалшиви документи. Имотът се намира в представителната централна част на Шкорпиловци и е продаден на ЕТ "Николинка Куликова-Никол". Комисията изпрати писмо до главния прокурор, в което иска той да й съобщи докъде е стигнала проверката по случая. Варненският окръжен съд свали кмета в края на януари.

Комисията се произнесе и за рехабилитацията на водопровода в с. Росица, Добричко. Фирмата, спечелила конкурса, обявен от регионалното министерство в края на 2004 г., е на местния бизнесмен Калинков. Самото изпълнение е извършено в съкратени срокове и вероятно не особено качествено, в резултат на което с. Росица преживява аварии ежемесечно. Комисията единодушно реши, че по случая



има констатирана корупционна практика,



и изпрати материалите на прокуратурата.

Някои от случаите, които са на дневен ред в комисията, са много стари и неведнъж са били обект на обществено внимание и предмет на занимание на различни институции.

През ноември 2005 г. комисията по корупцията е сигнализирана с писмо от група собственици на бензиностанции по главен път Е-80 (София-Истанбул). Те упрекват фирмата "Шипка - Фуат Гювен", че извършва контрабанден износ на дизелово гориво, възползвайки се от улесненията за търговия в свободната зона на ГКПП Капитан Андреево. Авторите на писмото, сред които е и местният клон на "Шел", настояват да се забрани продажбата на дизелово гориво на дребно в свободната зона на ГКПП-ата, с което според тях ще се увеличат значително приходите на хазната. Те споменават, че са повдигали този въпрос неведнъж и пред предишния финансов министър Милен Велчев. И упрекват неговия предшественик Муравей Радев, че е толерирал въпросната фирма. Комисията по корупцията вече е изпратила искане до финансовия министър Пламен Орешарски за становище, което все още се очаква.

През октомври 2005 г. пък комисията е сезирана за съмнения за корупция и източване на Параходство БМФ. В сигнала се обяснява, че от юли 2003 г. обемът на товарите е нараснал значително и е имало изключително благоприятна конюнктура за експлоатация на корабите. Според сигнала обаче разликите между цените в официалните договори на БМФ и пазарните ставки са чудовищни и са в ущърб на параходството.



Далаверата се въртяла чрез т. нар. тайм-чартъри



(отдаване на кораби за насипни товари под наем). Корабите се отдават на по-ниски цени на определени фирми, които след това ги преотдават на истинските наематели на пазарните цени, а разликата се присвоява. "Кораб, отдаден за 8000 долара на ден, след това е преотдаден за 24 000 долара и заработва по 16 000 долара за присвоителите", обясняват авторите на сигнала. По случая през 2004 г. е имало проверка и от Министерството на транспорта и съобщенията, оглавявано тогава от Николай Василев. В доклада на комисията, извършваща проверката, се посочва, че БМФ не осъществява ефективна политика при сключването на договори за тайм-чартър. Според проверката в повечето случаи корабите не се оферират на повече от един брокер и при сключването на договорите не са постигнати оптимални наемни цени. Напротив, корабите са фиксирани на цени значително по-ниски от действащите пазарни за съответните периоди. Въпреки този доклад последствия явно не е имало, тъй като въпросът продължава да е актуален. Очаква се скоро комисията да има ново заседание по случая, като преди това транспортното министерство трябва да предостави допълнителна информация.

Наскоро комисията по корупцията се занима и със случая на несъбраните държавни такси за транзитно преминаване на турски граждани, сумата от които възлиза на 13 725 702 лв. По този случай тя бе сезирана от депутата Атанас Атанасов (ДСБ), който се позовава на доклад за финансов одит на "Гранична полиция", извършен от дирекция "Ревизионна" на МВР. На заседанието представителите на МВР обясниха, че по този случай не са открили нарушения, но разследвайки го са установили някои по-малки нередности, за които виновниците са си понесли отговорността. Това обяснение обаче не задоволи депутатите. От Сметната палата пък обясниха, че също ще проверят случая. В крайна сметка комисията отложи решението си, за да се събере повече информация.

Един от последните сигнали, пратен до комисията, е за цесията, извършена в началото на 2005 г., между НЕК и частната фирма "Еврометал". Последната купува задължение на БДЖ към НЕК за 20 000 000 лв. Според сигнала е странно, че БДЖ прибягва до услугите на "Еврометал", за да изплаща задължението си към НЕК, след като двете държавни фирми са партньори от 40 години, и в това е възможно да има корупционен елемент.

Факт е, че чрез комисията за борба с корупцията трудно може да се постигне нещо повече от даване на гласност на съмнителни сделки. Тя, както и омбудсманът, с когото наскоро подписаха споразумение за сътрудничество, тепърва трябва да се утвърждава като стожер на гражданското общество и да придобива тежест. Преодоляването на скептицизма на българина по отношение на подобни институции, които нямат големи традиции у нас, е важна част от същинската ни интеграция в ЕС. За да стане това обаче, е редно те да имат и повече възможности за действие.
7
2734
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
24 Февруари 2006 09:08
То и тези, които имат право да уволняват, не го правят. Ако правомощията се прехвърлят към комисията, резултатът ще е същият. Имаме нужда от цялостно прочистване на обществото, но най-вече на мисленето...
24 Февруари 2006 10:36
Наръчник на корупционните практики ?
Къде можем да си го поръчаме? Изпращате ли го с наложен платеж?
24 Февруари 2006 10:58
Да реформираме България!!!

А) Приватизация

1. Насърчителна Банка
2. Общинска Банка
3. ТЕРЕМ (8 военни завода)
4. Кинтекс
5. Тератон
6. ВМЗ Сопот
7. Арсенал
8. Български Морски Флот (компания, която в момента жестоко се източва като корабите й се дават под наем на цени пъти под международните за кораби с абсолютно същите характеристики)
9. България Еър (+ листване на БФБ)
10. БДЖ (първоначално разделяне на две дружества – за пътнически и товарен транспорт, и последващата им приватизация – най-добре през БФБ)
11. Булгаргаз
12. ТЕЦ “Марица Изток” 2
13. ТЕЦ “Варна”
14. ТЕЦ “Русе”
15. ТЕЦ “Бобовдол” (за съжаление, онези 70 милиона евро, предложени от гърците, само ще ги сънуваме от тук нататък)
16. Национална Електрическа Компания (голяма част от активите могат да се раздържавят през БФБ)
17. останалите неприватизирани топлофикации (в София, Пловдив, Варна, Шумен, Сливен и Перник)
18. останалите неприватизирани ВЕЦ (доста са на брой, а и кандидатите ще са много; конкретно през 2006г. има шанс да бъдат раздържавени ВЕЦ-овете “Якоруда”, “Хубчево” и “Луковит”)
19. остатъчните дялове (1/3) от електро-разпределителните дружества (най-добре през БФБ; може и на по-късен етап)
20. остатъчен държавен дял от Кремиковци (най-добре през БФБ)
21. Булгартабак Холдинг (има някакъв шанс приватизацията да се случи към края на 2006г.; първо НС трябва да приеме стратегия)
22. Българска Фондова Борса (добре би било, ако наистина е вярно, че Виенската борса и OMX имат интерес към придобиване на държавния дял)
23. Централен Депозитар
24. централен кредитен регистър към БНБ (може и на по-късен етап)
25. Централен регистър на особените залози (сега към Министерство на правосъдието)
26. държавни и общински лечебни заведения
27. всички почивни бази, собственост на публични институции (защо трябва да субсидираме евтини ваканции на публични служители?)
28. Български Пощи
29. БНТ, БНР и ВТК
30. Пловдивски Панаир (може и на по-късен етап)
31. НДК
32. НЦИОМ (не разбирам защо данъкоплатците трябва да издържат една държавна социологическа агенция при положение, че има десетки частни)
33. АДИС


Б) Концесии

1. магистрала “Хемус”
2. магистрала “Тракия”
3. магистрала “Струма”
4. магистрала “Черно Море”
5. магистрала “Марица”
6. летище Пловдив
7. летище Русе
8. летище Горна Оряховица
9. летище Видин
10. летище Търговище
11. пристанища (морски и речни) – тук има известен напредък с концесиониране на няколко по-малки порта
12. язовири
13. всичи ютилити компанни, в които правителството има дялове (включително ВиК дружествата)
14. всички автогари в България
15. всички ж.п. гари в България
16. исторически комплекси “Плиска”, “Преслав”, “Мадара”, “Долина на тракийските царе”, “Старосел”, “Перперикон” и т.н.
17. всички въглищни мини
18. всички ловни стопанства


В) Строителство/Изграждане

1. газопровод НАБУКО
2. нефтопровод Бургас – Александруполис
3. нефтопровод Бургас – Вльора (мисля, че шансовете на този проект са по-скоро имагинерни)
4. изграждане на газопровод до Сърбия
5. електропровод Червена Могила – Щип (до края на 2006г. трябва да е готов)
6. мост Видин – Калафат (дано поне го започнат до края на 2006г.)
7. мост Оряхово – Бекет
8. ГКПП Рудозем – Ксанти
9. ГКПП Кърджали – Гюмюрджина (добре е, че през миналата година беше изграден поне КПП Тоце Делчев – Драма)


Г) Други

1. преминаване от сегашната система на “историческо бюджетиране” към “програмно бюджетиране”
2. лиценз за нова национална ефирна телевизия
3. лиценз за четвърти GSM-оператор
4. плосък данък (единна ставка от 10% за ДОД и корпоративен данък)
5. редуциране на ДДС-ставката до 16% (на две “стъпала” – през 2007г. – на 18%, през 2009г. – на 16%)
6. премахване на данък върху дивидентите
7. премахване на данъчните преференции за кооперациите (в момента – 60% преотстъпване на корпоративния данък!)
8. премахване на акциза върху чая и кафето
9. свеждане на данъчните декларации до един лист (без да е необходимо многократно вписване на едни и същи данни!)
10. въвеждане на минимален данък върху земеделската земя (стимул за комасацията!)
11. окончателно погасяване на дълга към МВФ и групата на Световната Банка (400 млн. евро мога да бъдат заделени за тази цел още през настоящия месец)
12. признаване за разход на лихвите по ипотечни кредити, ако са за покупка на основно жилище
13. редуциране на осигурителна тежест (с поне още 5 пункта)
14. преминаване от разходно-покривна към капитало-натрупваща пенсионно-осигурителна система (с натрупване на средствата по индивидуални партиди на осигуряващите се)
15. облекчена процедура за получаване на българско гражданство от лица с българска народност (за 6-месечен период и без никакви такси) – на този етап дори етническите българи чакат по около година и половина (в масовия случай)
16. създаване на частен фирмен регистър
17. пълно въвеждане на частно изпълнително производство
18. прехвърляне на определени административни услуги към частния сектор (напр. ветеринарно-медицински, транспортно-съобщителни, земеделско- и горскостопански)
19. минимум трикратно увеличение на средствата, отделяни от държавата за експортно застраховане (за 2006г. са 15 млн. лв.)
20. интензивно развитие на концепцията за “електронно правителство” (предлагане на повече “дистанционни” услуги и публикуване на всички възможни формуляри в уеб-сайтовете на отделните институции; всяка институция да публикува подробна информация в уеб-сайта си относно броя на служителите си, сградния си фонд, автомобили и други ДМА, с които разполага)
21. въвеждане на електронни обществени поръчки
22. публикуване в уеб-сайтовете на общините на всички издадени разрешения за строителство
23. публичност на всички регистри за държавна и общинска собственост
24. продължаване либерализацията на енергийния пазар
25. десетократно увеличаване на средствата в Националния Иновационен Фонд (50 милиона лева годишно пак ще са недостатъчно)
26. създаване на научен тотализатор, по подобие на спортния
27. премахване на всички тарифи с фиксирани цени на услуги, предлагани от членове на съсловни организации
28. масирана рекламна кампания на България зад граница (нямам нищо против да бъдат давани средства от бюджета за излъчване на рекламни спотове на България по Euronews, CNN или други телевизии с многомилионна аудитория)
29. въвеждане на правния институт на “конституционната жалба”
30. създаване на Министерство за българите в чужбина
31. откриване на консулства в Битоля и Щип (Македония), Призрен (Косово), Лесковац (Сърбия) и Тараклия (Молдова) – по този начин би се улеснило кандидатстването за българско гражданство
32. премахване монопола на НЗОК и приемане на нормативна основа за създаване на частни здравни каси
33. премахване на 13-ата работна заплата за бюджетните служители
34. въвеждане на двуинстанционно съдебно производство по граждански дела (цел – ускоряване движението на гражданския процес)
35. отмяна на задължението за писане на мотиви по а) съдебни актове, които не се обжалват и б) съдебни актове на втора инстанция, които потвърждават тези на първа (цел ускоряване на процеса) – един тривиален метод за намаляване на бумащината и оползотворяване времето на магистратите.

Списъкът далеч не претендира за изчерпателност, но е едно добро начало.
24 Февруари 2006 11:58
Valentinski, добре бе!
Кажи от коя партия си да гласувам за нея.
Сериозно!
24 Февруари 2006 12:45
Mikele, опитай да популяризираш тези идеи. Аз съм ги постнал в много форуми и съм ги разпращал до институционални, медийни и партийни и-мейли. Струва си да опитаме, а и нито отнема много време, нито чини големи усилия.
24 Февруари 2006 12:55
Основните покровители на тази практика на БМФ са юпито на Саксофонски Николай Василев, сегашният министър на транпорта социалистът Мутафчиев и стоящият над него Румен Овчаров, наричан в определени кръгове Де Лонги. Скандалът е огромен, без смяната поне на Мутавчиев и Василев едва ли ще размине.
24 Февруари 2006 17:18
Поморийски, а Ралчев, Ралчев къде го изпускаш. Тоя е също така зъл гений на БМФ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД