Милен Велчев и Бойко Борисов подадоха оставки от изпълнителната власт заради т. нар. "яхтен скандал", които не бяха приети. И досега не е ясно кой е крив и кой е прав в спора им. |
Войната между МВР и митниците беше предизвестена, макар резултатите от нея да са абсолютно непредвидими. Със сигурност обаче финалът ще е шумен, кървав дори. Защото става дума за най-сладкото, най-печелившото, най-непоклатимото нещо в страната - контрабандата, която осигурява финансовата мощ на мафията. И защото със сигурност от нея се печели в пъти повече от наркотрафик и търговия с оръжие взети заедно. Защото заради нея се убива далеч по-често, отколкото заради дрогата.
"Сега", 22 ноември 2005 г.
-------------------
В средата на май 2003 г., точно месец след гръмовния атентат срещу дотогава напълно неизвестния за обществото Иван Тодоров-Доктора, цялото ръководство на МВР, директорите на специални служби, на финансовото разузнаване и митниците бяха извикани да докладват за противодействието на контрабандата и организираната престъпност в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Заседанието бе закрито. На него МВР представя докладна записка, според която в България има 3 групировки, занимаващи се с контрабанда. Те се оглавяват от Методи (Мето) Методиев-Илиянски, Константин (Косьо) Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора. Информацията услужливо изтича в пресата, независимо че би трябвало да е класифицирана. Тримата са добре "доосветени" в следващите няколко дни.
Три години по-късно легендарната триада е заровена в миналото. Самоковеца и Доктора са разстреляни, а Мето Илиянски мистериозно изчезна. Съмненията, че е мъртъв са повече от тези, че е жив. Краят на старата контрабандна гвардия (според докладите на МВР и на неправителствени организации) е факт. Тя отнесе със себе си огромно количество информация за политически, партийни и полицейски връзки с организираната престъпност. Освободи място за нови играчи, нови правила, нови печалби, нови скандали, нови убийства. И, изглежда, всички в държавата са доволни от това развитие на нещата.
Всъщност точно
2003 г. е фатална и за тримата контрабандисти
- тогава започна тяхното отстраняване. На 10 януари пред елитен ресторант бе прострелян в ръката Мето Илиянски. Той се отървава по чудо. На 18 април бе взривен Иван Тодоров-Доктора. Той също оцеля по чудо - случайно си бе разменил мястото с шофьора на бронирания мерцедес. На 31 май бе направен неуспешен опит за бомбен атентат и срещу Константин Димитров-Самоковеца на Самоковско шосе. На 6 декември той успешно бе разстрелян в Амстердам. Само 4 дни по-рано - на 2 декември, МВР обяви, че съпругата на Мето Илиянски е сигнализирала, че той е отвлечен. На 22 февруари т. г. беше довършен и Иван Тодоров-Доктора.
Разбира се, може и да няма никаква връзка между отстраняването на тримата. Причините за атентатите могат да са много прозаични - жени, чест, скандал с приятели и бизнеспартньори и др. Факт е обаче, че и тримата бяха нарочени за контрабандисти не без участието на държавата и че разцветът на бизнеса им бе в годините 1996-2002 г. Свързваше ги и обстоятелството, че години наред те не бяха закачани, а имаха чадър и в полицията, и в магистратурата, и в политиката. Твърдеше се дори, че са агенти на спецслужбите. И досега мнозина се чудят какво ли щеше да се случи, ако Иван Тодоров-Доктора не бе оцелял при първия атентат, ако снимките, предизвикали т.нар. яхтен скандал, не бяха изплували в публичното пространство, ако службите бяха представили поне част от сериозните материали за контрабандата, с които разполагат. Мисълта, че всичко е било нагласено и контролирано не дава мира на много хора - бивши и настоящи министри, депутати, митничари, политици.
Може би съмненията им не са без основание, защото
години наред държавата не предприе нищо срещу тримата
Срещу Мето Илиянски и Самоковеца нямаше дори наказателни дела. Срещу Константин Димитров се води гражданско дело по отменения вече Закон за собствеността на гражданите. Прокуратурата иска конфискация на имущество, което според нея е придобито с незаконни доходи. То доникъде не е стигнало. След атентата срещу Доктора от прахта бе изтупано едно дело за отвличане и грабеж край Хасково, станали през 1994 г. То бе внесено в съда през април 2004 г. И до момента никой не е обяснил защо по него не е работено почти 10 години. Още повече че за година две инстанции осъдиха Доктора на 5 години затвор. После изведнъж третата инстанция - Върховният касационен съд, установи, че окръжният и апелативният съд не са си свършили работата и не са обсъдили всички доказателства. И върховните съдии им го върнаха обратно. За кумова срама срещу Тодоров бе внесено и още едно дело в София - за участие в престъпна група и пране на 98 670 558 лв. от контрабанда на цигари. Доктора обаче почти през цялото време бе на свобода срещу парична гаранция. Нищо, че бе с присъда от две инстанции и с внесено обвинение, предвиждащо до 15 години затвор. Делото в София така и не успя да тръгне, защото Доктора не се появи в съда заради хипертонична криза. После пък прати документи, че страда от колит. След това се заразболяваха останалите съподсъдимите му. И делото зацикли.
Всъщност контрабандната триада е най-яркото доказателство как държавата може едновременно да нарочи даден човек, да го "обработи обществено", да го пусне като продукт и накрая да спомогне - волно или неволно, с действия или бездействие, за ликвидирането му. Те са и доказателство как цялата власт в България не иска или не може да направи нещо срещу контрабандата. Защото едва ли може някой да даде смислено обяснение как в една малка държавичка като България не може да бъде хванато и наказано едно лице, занимаващо се с контрабанда. Това може да стане единствено заради политически, магистратски и полицейски чадъри. Неслучайно на няколко пъти стана ясно, че отговорни фактори в МВР, в прокуратура, в митници и в политиката са протичали в разработки, свързани с тези хора. И нищо. Само няколко души от НСБОП бяха преместени, а няколко митничари бяха освободени или преназначени по "взаимно съгласие".
Нещо повече. На няколко пъти държавата показа пълно безхаберие по темата. Когато през март миналата година в София бе убит шеф на консултантска къща, тогавашният главен секретар на МВР Бойко Борисов обяви, че той е сътрудник на службите, че е спомогнал за разкриването на контрабанда за милиони и е свидетел по делото. Какво по-голямо безсилие? Или пък друг пример - смъртта на бившата дългогодишна началничка на митническото бюро в Горубляне и настояща директорка на "Последващ контрол" в Агенция "Митници" Шинка Манова, застреляна по идентичен на Доктора начин? Как тази жена е оцеляла толкова време на такива ключови постове, след като всички са знаели с какво се занимава? И защо няма никакво раздвижване по разследването за убийството й? Може би, за да не излязат още по-нелицеприятни факти?
Покрай смъртта на Доктора
МВР изпадна в изключително смешно положение
Само преди няколко седмици в ареста бяха прибрани братята Маргини, и то по обвинение, че са подготвяли именно неговото убийство. Вчера един от адвокатите на Тодоров разказа как служител на МВР лично предупредил Доктора, че срещу него се готви покушение. Интересно е, че никой не си е направил труда да разпореди Тодоров да бъде охраняван като евентуален важен свидетел в процеса срещу Маргините или поне да бъде следен определен период от време.
Но за какво изобщо говорим, след като вече няколко години не може да бъде осъден например Ники Пилето. Той бе шумно арестуван, след като митничари заловиха 5 тира с контрабандна стока и ги поставиха под полицейска охрана. Според обвинението Пилето заплашил полицаите и само за една нощ успял да подмени стоката в камионите. Пълен абсурд е това да остава ненаказано. Но човекът си е на свобода, собственик е на едно от най-скъпите и баровски заведения в София, за което се шегуват, че е мястото за "конгреси на добре облечените бизнесмени". От време на време влиза в съдебна зала, колкото да отложат делата.
Не само той е в подобно привилегировано положение. Държавата не посяга дори на такива култови, но сравнително дребни фигури като Жоро Пурата, Дебелата Берта, Любо Четворката. Не държава, а рай за контрабандисти.
И още нещо - контрабандните канали са същите и продължават да действат. Просто контрольорите се сменят. С вдигането на акцизите и с влизането в ЕС те ще станат даже още по-печеливши.
Преди три месеца вътрешният министър Румен Петков обяви, че има данни, че политици, магистрати, полицаи и митничари по висшите етажи покровителстват контрабандата. И обеща да удари и тях, и контрабандата. Е, още чакаме.
Засега по улиците се търкалят само трупове на митничари и бизнесмени. Чуждите марки цигари са по-евтини от българските и се продават нелегално, но свободно навсякъде.
Въпроси
Може би е време някой да събере смелост и даде ясен отговор на въпросите, зададени от "Сега" и през юни 2003 г., след всички комисии и набелязани мерки срещу контрабандата, и през април 2004 г., когато зам.-шефът на НСБОП Венелин Великов бе освободен заради Иван Тодоров-Доктора. Те продължават да са ключови и сега, след смъртта на Иван Тодоров-Доктора.
* Кой е в основата на яхтения скандал през 2003 г.?
* Беше ли той част от по-голяма битка между определени групировки?
* Къде бяха намерени яхтените снимки, които по-късно се появиха в пресата и предизвикаха скандала? Кой ги е направил и кой ги разказа на медиите?
* Какви обстоятелства събраха на една яхта двама министри и един депутат с Доктора и Петър Петров - първият обвиняем за грабеж и отвличане, а двамата заедно - за пране на пари?
* Кога бившият главен секретар на МВР Бойко Борисов казваше истината - когато твърдеше, че има снимки, доказващи връзка на политици с организираната престъпност; когато уточни, че има предвид бивши политици; когато отрече изобщо да е имало политици, или когато обяви, че в яхтения скандал няма нищо нередно?
* Какво произлезе от докладите на специалните служби и на финансовото разузнаване за контрабандните канали и за прането на пари?
* Какво става с разследванията, тръгнали в разгара на яхтения скандал? Колко време трябва на съда, за да каже изпрали ли са 50 млн. евро "амигосите"?
* Докъде стигна разследването на взрива срещу Иван Тодоров-Доктора? Вярно ли е, че в него е замесен генерал от МВР?
* Колко варианта има докладът на МВР, писан през 2003 г.?
* Вярно ли е, че от него са махнати имена, преди да бъде изпратен на президент и премиер?
* Има ли данни за връзки между организираната престъпност, политиците и партиите?
* Има ли данни за връзки на висши постове от МВР и специалните служби с организираната престъпност?
* Какво направиха на практика президентът, премиерът и депутатите по доклада на МВР?
* Докога такива скандали и убийства ще се използват за разчистване на лични сметки между политици, полицаи и министри?