:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,139
Активни 746
Страници 5,069
За един ден 1,302,066

Божествена балканска миниатюра

Село Боженци съхранява възрожденското си достойнство и спокойствие напук на опитите да бъде комерсиализирано
Снимка: Анита Димитрова
През лятото балканското селце е плувнало в зеленина.
Не ми е известно да има друго село или град в България - нито пък извън нея, - в което да се влиза срещу заплащане. Това могат да го измислят само пресметливите габровци, оправдавайки репутацията си от популярните по едно време книжки "Габровски шеги". Боженци е единственото такова място. Причината е, че го третират като музей. От 1964 г. селото е архитектурно-исторически резерват и е в списъка на културните паметници на ЮНЕСКО. "Но ако сте наши гости и имате резервация, можете да влезете и без пари", обяснява много любезно уредничката, която къса билетчетата.

И това е само първата от многото боженски мистерии.

Втората, с която се сблъскахме, беше името на мястото. Според електронната Уикипедия, ГРАО-Габрово и ред други надеждни източници село Боженци въобще няма. Без значение, че на пътната карта в колата ми, във всички туристически сайтове и в устата на повечето хора то се зове точно така.

А в действителност се казва Боженците. Така е записано още през 1934 г. при преброяване на населението и оттогава името не е променяно. Единствената промяна настъпва през 70-те години на миналия век, когато става от махала - село.

Според последното преброяване от 2005-а пък тук има 14 постоянни жители. През летните уикенди населението набъбва до минимум 140 души. Но лятото е далеч. И в делничните дни по калдъръмените улици цари пълно мъртвило.

Боженци не е "живо" село, каквито в този край на България и без това не са останали много; но не е и изкуствено създаден етнографски паметник като "Етъра". Благодарение на усърдно развивания в последните две-три десетилетия туризъм то все пак е "гъстонаселено" в сравнение с околните Съботковци, Трапесковци, Черневци. Баба и дядо, които



пасат седемте си овце



край шосето, обясняват, че са единствените жители на своята махала. Хоремагът, един за трите села, е затворен преди няколко години. Микробус кара хляба на малцината постоянни обитатели. Има и стари предизборни плакати по стените.

Така горе-долу изглежда пътят към Боженци, след като кривнеш вдясно от главното шосе Габрово-Дряново. Ако не беше туристическата слава на селото в края на пътя, районът сигурно щеше да е опустял съвсем. Любопитното е, че по-мързеливите пътници изобщо не стигат до финалната дестинация. Те спират в "комерсиалния" хотел в село Кметовци. На 3 километра преди Боженци, популярният комплекс "Фенерите" предлага относителен лукс в битов стил.

Друг интересен факт - на баира преди Кметовци обхватът на мобилните телефони (поне на единия от двата съществуващи доскоро оператора, за третия не е проверено) свършва. И се откъсваш напълно от цивилизацията, нервното напрежение и делника. Само на три часа път от бетоновата джунгла попадаш в невероятен оазис от тишина. По това време на годината тук цари почти



будистко спокойствие



Обаче в Боженци няма абсолютно нищо източно. Мястото е българско и възрожденско от първия до последния дялан камък.

Историята припомня, че селото е създадено след турското нашествие в Търново - според някои източници през XVI век, а според други още в края на XIV. От тогавашната българска столица бягат множество граждани, които се заселват в дълбоките и по-трудно достъпни кътове на Балкана. Между тях е и младата болярка Божана. Тя и семейството й полагат първия камък на селото край река, която по-късно също ще бъде наречена Божанка. В този край на България етимологията на повечето имена е такава - населените места се кръщават на първите си заселници.

Синовете на болярката се захващат с търговия и занаяти и с течение на времето селото се разраства, за да се превърне през Възраждането във важен търговски кръстопът. Непосредствено до единия край на селото е запазеният римски път Никополис Ад Иструм-Августа Траяна-Константинопол. Божанкалии векове наред пътуват. Тежки търговски кервани кръстосват от Русия до Германия, Италия, Анадола. Селото достига пика на развитието в края на XIX век - около 500 жители в 110 великолепни къщи - повечето от тях с по-дълга история от Съединените американски щати.

Най-забележителната сграда в Боженци е църквата "Пророк Илия". С масивни каменни стени, сводове и куполи, скрити под наклонен покрив, тя е построена през 1835 г. Поп не е виждала от доста години. Но в историята е влязла - жителите получават немислимото за онова време разрешение от турската власт да вдигнат камбанария. Камбаната е доставена от далечния руски град Тула и още си е там. В същата сграда е имало и килийно училище.

Тъй като заселниците били заможни и влиятелни хора, голяма част от домовете са на два ката. Почти всяка къща е с чардак, ъглови камини и дърворезби на таваните.

Днес близо 40 от тези къщи посрещат туристи. Нощувка се получава на цени между 15 и 40 лева - в зависимост от капризите на туриста, а автентичността е несравнима. Повечето са частни хотели, като "Капитановата", "Джелеповата" и "Парлапановата къща", но има и няколко, които се стопанисват от управата на Архитектурно-историческия резерват. И ако не настоявате на кой знае какви градски удобства, ви съветваме да наемете една от тях. Цените са дори по-ниски, топлата вода си е налице, а къща N1 е перлата в короната.

Тя се намира на най-високото място в Боженци и от чардака се открива великолепна панорама към селото и околните възвишения. Дворът просто си плаче за барбекюта, веселби или интелектуални разговори на припек. Само една особеност - както в повечето възрожденски къщи, и в тази има проблеми с височината. Тоест не са подозирали за бъдещата акселерация; таванът на първия етаж, предназначен предимно за стопански цели, отглеждане на животни, дюкяни и т. н., е висок около 1.70 метра. Внимавайте с главите!

В момента, в който решите да пренощувате тук, ставате съзаклятници в магията на Боженци - някаква странна смесица от природа, архитектура, непокътнатост и уют. В един интернет-форум наскоро прочетох изключително точен и лаконичен коментар: "Боженци е мястото, което няма нищо общо с действителността!"

Околностите са не по-малко интересни за изследване. Популярен туристически маршрут е горската пътека до Трявна (2 ч. за подготвени). На по-малко от половин час с кола се намират Дряновският манастир и пещерата "Бачо Киро", Соколовският и Килифаревският манастир, връх Шипка и етнографският комплекс "Етъра".

Тъкмо поради миниатюрните размери на селото резерват и близостта му до главни пътища (16 км от Габрово, 30 от Търново, 201 км от София), повечето туристи не се задържат тук. Идват за еднодневна разходка и хапване в някоя от многобройните механи. Вечер улиците опустяват и тишината е космическа.

Най-невероятното време тук е сутринта. Както навсякъде в планината, се събуждаш много рано - независимо колко си пил и пял предишната вечер. Тогава слизаш по калдъръмената уличка до мегдана, където се мъдри надписът "Шекерджийница". Занаятът шекерджийство, означаващ работа с концентрирана захар, се помни само от няколко души в България - и двама от тях, баща и син, са тук. Бяло сладко, сусамки, захарни петлета, домашна халва, балсуджук - все смътно-сладки спомени от детството, които няма къде другаде да вкусиш. Турското кафе на пясък, витата баница и домашното овче мляко не подлежат на описание.

В Боженци няма много развлечения освен добрата кухня, чистия въздух и красивите гледки. Място за бягство, съзерцание и вслушване в тишината. Което някой друг, с по-притъпени от градската месомелачка сетива, би нарекъл просто скука.
 Църквата "Пророк Илия" е построена още през 1835 г.
 Геран
 Попът емигрирал в Холандия и сега църквата седи заключена.
Снимки: Анита Димитрова
Боженци
 Близо 40 от китните боженски къщи предлагат подслон за туристи.
 На чаршията можете да пийнете турско кафе на пясък и да засладите с бяло сладко.
 Котките са сред малкото домашни животни в селото.
 Чардаците са неизменна част от местната архитектурна традиция
И-НЕТ СНИМКИ
Боженци

Боженци

 Боженци
Source filename: I:\OTHER\INETFOTO\boj1.txt
2
7412
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
03 Март 2006 01:10
Горките комунисти - реставрираха и запазиха старите къщи и архитектура за милиони, а ДЕМОКРАЦИЯТА ги реституира за дребни стотинки! Заповядайте туристи, за да ви одерат кожите!!!
03 Март 2006 11:20
Бил съм тук няколко пъти до преди две години.
Страхотна атмосфера. Няма обхват на Мтел (сега вече не знам как е).
Калдъръм, здравец, мастика край огнището в кръчмата и зелени очи за забрава на всичко, намиращо се по-далече от една ръка разстояние.
Сега разстоянието е 12, 000 км.
Одърът убива, калдъръма те спъва. Огнището връща пушек и очите сълзят от дима.
Дори мастиката не е същата. Ледът в чашата не се стопява.
Какво стана с Боженци, боже мой?
Дали наистина реститутите не го развалиха?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД