Човешкият мозък е по-голям и по-добре развит от този на което и да е друго живо същество. Според канадски учени за това трябва да сме благодарни на рибите, които са осигурили по-качествена храна на предците ни в древността, съобщи "Сайънс дейли".
Специалистите приемат, че човешкият мозък се е развил благодарение на появата на речта и производството на сечива. Преди появата на речта и оръдията на труда обаче за развитието на мозъка е била най-важна силната храна, убеден е Стивън Кънейн от Университета Шербрук в Квебек. Според него процесът на нарастване на мозъка е започнал, когато хората са обогатили храната си с риба, жаби, миди и яйца.
И в наши дни много хора разчитат на храната, която плува във водите. Според Кънейн липсата на риба може да е свързана с рискове за здравето. Тя е богата на йод и желязо, а недостигът на тези минерали в човешкия организъм може да доведе до когнитивна дегенерация. Именно затова солта се обогатява с йод от 20-те години на XX век.
Когато начинът на хранене е неправилен, страда мозъкът. Доказателство за това според Кънейн са разпространените в наше време невродегенеративни болести. Три четвърти от енергията на бебето се използва директно от мозъка. Като се има предвид, че бебетата са безпомощни, това разпределение на енергията към орган, който има малка роля за оцеляването, изглежда странно. Бебетата използват като резерв за целта характерните тлъстинки, с които се раждат и които не се срещат при приматите. Естественото меню на шимпанзетата е бедно на храна за мозъка. Какво ще се получи, ако се опитаме да угоим едно малко шимпанзе? Ако то получи риба, според Кънейн, мозъкът му може да порасне. Резултатите обаче не могат да бъдат наблюдавани веднага. За еволюцията са необходими хиляди години.
|
|