:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,433
Активни 753
Страници 23,998
За един ден 1,302,066
Портрет

Бивш командир на АОК става премиер в Косово

Ген.Агим Чеку участва активно в операция "Буря", заради която сега съдят Анте Готовина
РОЙТЕРС СНИМКИ
Генералът-премиер Агим Чеку
Политическият преход в Косово след смъртта на лидера Ибрахим Ругова приключи в съкратени срокове и с убедителна победа на "здравите сили". Изпълнителната власт в администрираната от ООН област премина в ръцете на генерал Агим Чеку - бивш командир на Армията за освобождение на Косово (АОК) и командващ Корпуса за защита на Косово (КЗК).

Сценарият, по който генералът бе номиниран за премиерския пост в Прищина, препраща към политическите традиции в някои държави от Латинска Америка. Там обикновено патриотично настроен висш офицер поема властта в труден за страната момент, за да спаси народа от сигурна гибел. В повечето случаи с подкрепата и благословията на Вашингтон, който държи да бъде в течение какво става в "задния двор" на Америка.

Аналогичен



етюд, адаптиран за балканска сцена,



изиграха в Косово. Съгласно конституционната рамка на Косово Байрам Косуми подаде оставка като премиер и правителството в Прищина падна. Новият кабинет отново ще бъде коалиционен между Алианса за бъдеще на Косово (АБК) и Демократичния съюз на Косово (ДСК), като по силата на споразумение между тях премиерът е от редиците на АБК. И накрая двете партии предложиха за премиер Агим Чеку.

Косуми подаде смирено оставка под натиска на ръководството на партията. Според местните медии тя е била поискана заради неизпълнението на международните стандарти и заради нелоялност към АБК. Местни източници обаче твърдят, че основна заслуга в подготовката и осъществяването на безкръвния "военен преврат" имат лидерите на АБК Рамуш Харадинай, на Реформистката партия (бивша ОРА) Ветон Сурой и членове от дипломатическата мисия на САЩ в Прищина. Естествено първият дипломат на Вашингтон в Косово Филип Голдбърг отрече всякаква намеса, но другите "заподозрени" не коментират.

Представителите на местните политически партии декларираха единодушно, че изборът на генерала за премиер - гласуването на кандидатурата и проектокабинета му е днес, трябва да предотврати избухването на



политическа криза в Прищина



в момент, когато се решават проблемите, свързани с бъдещето и независимостта на областта. Според тях той е точният човек, който трябва да компенсира липсата на авторитетна политическа фигура, почувствана осезаемо след смъртта на Ибрахим Ругова.

Несъмнено генералът-премиер е интересна личност с богата професионална биография. Военната си кариера започва в редовете на Югославската народна армия (ЮНА), където достига до чин капитан. През 1991 г., в разгара на военните действия в бивша Югославия, Агим Чеку дезертира от ЮНА и се присъединява към Хърватската народна гвардия. Сражава се на страната на хърватите срещу сърбите и взема дейно участие в операция "Буря" през 1995 г., заради която генерал Анте Готовина се озова на подсъдимата скамейка в Хага.

В Косово Агим Чеку се завръща чак през пролетта на 1998 г. в разгара на съпротивата срещу режима на Слободан Милошевич. Включва се в редовете на АОК и след поредица от успешни операции срещу сръбските полицейски и армейски сили успява да заеме лидерското място на командир Якуп Красничи. Официално



за командир на АОК е ръкоположен в Албания



на 13 май 1999 г. Месеци по-късно международните сили влизат в Косово, АОК е разпусната, а на нейно място е създаден КЗК, командването на който е поверено на генерал Чеку.

В Прищина очакват от новия премиер да долови интуитивно верния тон в процеса на преговорите със Сърбия. "Имам желание да сътруднича с всички, а каква ще е реакцията от Белград, това е проблем, който засяга единствено тях", заяви ген. Чеку, цитиран от излизащия в Черна гора в. "Дан". Официалната агенция Косовапрес разпространи негово изявление, в което се посочва, че като премиер на всички граждани в Косово той ще направи всичко, което зависи от него, за да може сръбското малцинство в областта да получи необходимите гаранции и нормални условия за живот.

Номинацията на Чеку разгневи Сърбия. Там генералът е обявен от МВР за международно издирване чрез Интерпол по обвинения във военни престъпления и геноцид. В досието му има информация, че е участвал в отвличане и масови убийства на повече от 250 сърби в Хърватия и Косово. Чеку е задържан в средата на октомври 2003 г. на летището "Бърник" в Любляна и от граничната служба в Унгария на 29 февруари 2004 г., на връщане заедно с още 40 членове на КЗК от учение в Острава, Чехия, но и в двата случая бе освобождаван след намесата на представителя на ЮНМИК в Косово, припомнят сръбските медии.

Миналата седмица от Белград дори официално поискаха от ръководителя на мисията на ЮНМИК в Косово Сьорен Йесен-Петерсен да предотврати избора на Чеку за премиер на основание резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Говорителят на сръбското правителство Срджан Джурич заяви, че в Европа, а най-вероятно и в света, няма нито един премиер, обвинен във военни престъпления, но май беше забравил, че бившият косовски премиер Рамуш Харадинай се предаде на Трибунала в Хага именно поради такива обвинения.

Все пак



за Белград "дяволът не е толкова черен",



смятат наблюдателите. Новият премиер в Прищина дава възможност на Сърбия при предстоящия кръг от преговорите във Виена, който бе отложен от 17 за 20 март, да прилага процедурни похвати и да търси международна подкрепа за каузата си, мотивирайки се, че ген. Чеку е обвинен за военни престъпления в Хърватия и Косово.

Косвено потвърждение на това предположение е изявлението на Сьорен Йесен-Петерсен пред радио "Гласът на Америка", в което шефът на ЮНМИК твърди, че "Чеку има много положителни страни и с времето сръбските официални представители може да променят мнението си за него".

Има и друга възможност - ако нещата във Виена не потръгнат в желаната от Прищина посока, Чеку да бъде пожертван и заменен с опитен политически играч от ранга на Ветон Сурой. Засега обаче той търпеливо изчаква генералът-премиер да покаже какво може не само като военен, а и като политик, смятат местни анализатори.
5
2982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
09 Март 2006 08:02
Някъде далеч отлетяха обещанията на ЕС и НАТО, че след конфликта части на сръбската армия ще влезнат отново в Косово за да пазят историческите паметници. "Великите" сили създадоха Югославия, те и я разрушиха. И това нямаше да бъде чак такава трагедия, ако не бяха създали в сърцето на Европа такава наркодилърска-мюсюлманска формация като Косово. Тепърва ще усещаме последствията от тази авантюра.
09 Март 2006 08:05
Еми то и у нас бивш командир на отред Чавдар стана министър на отбраната
09 Март 2006 08:18
Единият го съдят, другият става премиер!
09 Март 2006 10:21
Чеку и компания са отговорни не само за хиляди избити сърби, но и за поне хиляда убити албанци, които бяха в списъка на УЧК, като хора работели със сърбите за мирното уреждане на конфликта в Косово. Те бяха хладнокръвно разстрелвани като кучета в продължение на две години след навлизането на КФОР в Косово и Метохия. Същат участ очакваше и Рогова, но болестта му го спаси от внезапна смърт. Кликата на Чеку продължава да сее страх и всеки, който заема някакъв "обществен" (нарочно не казвам държавен) пост се чувства длъжен да ходи на предизборните им митинги, независимо, че не гласува реално за него.
09 Март 2006 11:28
Всичко извършено от Чеку и компания се дължи на всестранната подкрепа на USrael.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД