Политическият преход в Косово след смъртта на лидера Ибрахим Ругова приключи в съкратени срокове и с убедителна победа на "здравите сили". Изпълнителната власт в администрираната от ООН област премина в ръцете на генерал Агим Чеку - бивш командир на Армията за освобождение на Косово (АОК) и командващ Корпуса за защита на Косово (КЗК).
Сценарият, по който генералът бе номиниран за премиерския пост в Прищина, препраща към политическите традиции в някои държави от Латинска Америка. Там обикновено патриотично настроен висш офицер поема властта в труден за страната момент, за да спаси народа от сигурна гибел. В повечето случаи с подкрепата и благословията на Вашингтон, който държи да бъде в течение какво става в "задния двор" на Америка.
Аналогичен
етюд, адаптиран за балканска сцена,
изиграха в Косово. Съгласно конституционната рамка на Косово Байрам Косуми подаде оставка като премиер и правителството в Прищина падна. Новият кабинет отново ще бъде коалиционен между Алианса за бъдеще на Косово (АБК) и Демократичния съюз на Косово (ДСК), като по силата на споразумение между тях премиерът е от редиците на АБК. И накрая двете партии предложиха за премиер Агим Чеку.
Косуми подаде смирено оставка под натиска на ръководството на партията. Според местните медии тя е била поискана заради неизпълнението на международните стандарти и заради нелоялност към АБК. Местни източници обаче твърдят, че основна заслуга в подготовката и осъществяването на безкръвния "военен преврат" имат лидерите на АБК Рамуш Харадинай, на Реформистката партия (бивша ОРА) Ветон Сурой и членове от дипломатическата мисия на САЩ в Прищина. Естествено първият дипломат на Вашингтон в Косово Филип Голдбърг отрече всякаква намеса, но другите "заподозрени" не коментират.
Представителите на местните политически партии декларираха единодушно, че изборът на генерала за премиер - гласуването на кандидатурата и проектокабинета му е днес, трябва да предотврати избухването на
политическа криза в Прищина
в момент, когато се решават проблемите, свързани с бъдещето и независимостта на областта. Според тях той е точният човек, който трябва да компенсира липсата на авторитетна политическа фигура, почувствана осезаемо след смъртта на Ибрахим Ругова.
Несъмнено генералът-премиер е интересна личност с богата професионална биография. Военната си кариера започва в редовете на Югославската народна армия (ЮНА), където достига до чин капитан. През 1991 г., в разгара на военните действия в бивша Югославия, Агим Чеку дезертира от ЮНА и се присъединява към Хърватската народна гвардия. Сражава се на страната на хърватите срещу сърбите и взема дейно участие в операция "Буря" през 1995 г., заради която генерал Анте Готовина се озова на подсъдимата скамейка в Хага.
В Косово Агим Чеку се завръща чак през пролетта на 1998 г. в разгара на съпротивата срещу режима на Слободан Милошевич. Включва се в редовете на АОК и след поредица от успешни операции срещу сръбските полицейски и армейски сили успява да заеме лидерското място на командир Якуп Красничи. Официално
за командир на АОК е ръкоположен в Албания
на 13 май 1999 г. Месеци по-късно международните сили влизат в Косово, АОК е разпусната, а на нейно място е създаден КЗК, командването на който е поверено на генерал Чеку.
В Прищина очакват от новия премиер да долови интуитивно верния тон в процеса на преговорите със Сърбия. "Имам желание да сътруднича с всички, а каква ще е реакцията от Белград, това е проблем, който засяга единствено тях", заяви ген. Чеку, цитиран от излизащия в Черна гора в. "Дан". Официалната агенция Косовапрес разпространи негово изявление, в което се посочва, че като премиер на всички граждани в Косово той ще направи всичко, което зависи от него, за да може сръбското малцинство в областта да получи необходимите гаранции и нормални условия за живот.
Номинацията на Чеку разгневи Сърбия. Там генералът е обявен от МВР за международно издирване чрез Интерпол по обвинения във военни престъпления и геноцид. В досието му има информация, че е участвал в отвличане и масови убийства на повече от 250 сърби в Хърватия и Косово. Чеку е задържан в средата на октомври 2003 г. на летището "Бърник" в Любляна и от граничната служба в Унгария на 29 февруари 2004 г., на връщане заедно с още 40 членове на КЗК от учение в Острава, Чехия, но и в двата случая бе освобождаван след намесата на представителя на ЮНМИК в Косово, припомнят сръбските медии.
Миналата седмица от Белград дори официално поискаха от ръководителя на мисията на ЮНМИК в Косово Сьорен Йесен-Петерсен да предотврати избора на Чеку за премиер на основание резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Говорителят на сръбското правителство Срджан Джурич заяви, че в Европа, а най-вероятно и в света, няма нито един премиер, обвинен във военни престъпления, но май беше забравил, че бившият косовски премиер Рамуш Харадинай се предаде на Трибунала в Хага именно поради такива обвинения.
Все пак
за Белград "дяволът не е толкова черен",
смятат наблюдателите. Новият премиер в Прищина дава възможност на Сърбия при предстоящия кръг от преговорите във Виена, който бе отложен от 17 за 20 март, да прилага процедурни похвати и да търси международна подкрепа за каузата си, мотивирайки се, че ген. Чеку е обвинен за военни престъпления в Хърватия и Косово.
Косвено потвърждение на това предположение е изявлението на Сьорен Йесен-Петерсен пред радио "Гласът на Америка", в което шефът на ЮНМИК твърди, че "Чеку има много положителни страни и с времето сръбските официални представители може да променят мнението си за него".
Има и друга възможност - ако нещата във Виена не потръгнат в желаната от Прищина посока, Чеку да бъде пожертван и заменен с опитен политически играч от ранга на Ветон Сурой. Засега обаче той търпеливо изчаква генералът-премиер да покаже какво може не само като военен, а и като политик, смятат местни анализатори.
|
|