"Да върнем България на българите" е любимият лозунг на "Атака", с който тя влезе и в парламента на последните избори. |
Проектът, който Волен Сидеров размаха на 3 март, предлага държавата да конфискува всички предприятия, приватизирани от 1992 г. насам. Презумпцията е, че повечето купувачи са нашенски измамници, алчни чужденци или международни мафиоти. Офанзивно настроени българи срещнаха идеята с неистов възторг. Техният идол Волен е начетен мъж, гледал е "Гладиатор" и знае, че от древния Рим до наши дни народът се радва на хляб и зрелища. "Атака" им сервира в изобилие второто.
Какво, кога, как?
Чл. 1. на революционния проект нарежда: "Национализират се и стават публична държавна собственост всички предприятия, обособени обекти от тях и др. имоти, които са били приватизирани след 11.05.1992 г."
Как и в какви срокове - не пише. Вносителите май не са се замислили колко време може да продължи изземането на националните богатства и връщането им на народа - ден, седмица, шест месеца, година, петилетка? И от кои инвеститори-натрапници ще тръгне сериалът "разваляне на сделки"? По година на подписването им? Отзад напред или отпред назад?
Ключ към разбиране на проекта даде самият Сидеров, който пред митингуващи симпатизанти обяви, че:
- това е "закон за национализация на всички собствености, които бяха криминално приватизирани след 1992 г. Тогава влезе в сила първият закон за приватизация, който е закон за ограбване";
- има програма, според която българският бизнес, производство, услуги да бъдат в български ръце, а не в ръцете на "съмнителни" фирми. "Всичко, което се произвежда тук, трябва да се произвежда от българи и за българи."
Оттук следва, че в деприватизационните хоризонти на "Атака" белгийската компания "Солвей" няма място в девненския завод "Соди". Че френската "Данон" трябва да каже "оревоар" на българското мляко. "Юнион Миниер" (сега "Кумерио") - да престане да експлоатира медните ни съкровища, а "Дънди прешъс металс" - да остави на мира Bg-златото и да си ходи при Дънди Крокодила.
Сидеров е забравил да приложи списък и график на сделките за разваляне, но като че ли Дейвид Варод и Гад Зееви ще се сборят за водач на ранглистата. На купувача на "Бояна филм" лесно може да му бъде връчен червен картон. Обаче как точно ще бъде наказан терминаторът на "Балкан" Зееви, като отдавна го няма?
След инвеститорите с еврейска жилка вероятно трябва да се готвят за изнасяне турските капиталисти. Сетне сигурно ще е ред на американските империалисти. Напред в списъка трябва да е "Американ Стандарт", в чиито заводи за душ-батерии и мивки бъхтят половин Севлиево и четвърт Габрово.
Давид срещу Голиат
В чест на 3 март юнакът Сидеров наточи сабя срещу 12-годишна приватизационна ламя с около 5200 глави - за дузината лета от началото на процеса са сключени точно 2915 сделки за цели предприятия и 2312 за обособени части.
Да допуснем, че всички формалности по разваляне на една сделка - описване на активи и задължения на предприятието, оценка на направените инвестиции, предаване на имуществото и документацията - машини, сгради, складове, автопарк, стока, суровини и материали, договори, ведомости, каса и т.н. - отнемат само 1 ден. Дори при този утопичен вариант излиза, че за одържавяването на всички заводи ще отидат към 3000 дни, а ако добавим и обособените части - над 5200. Това прави между 9 и 14 години. Да не броим армията държавни служители, които би трябвало да участват в предаване-приемането на машини, сгради и прочее мобилни и недвижими блага.
Наред с колосалните, натирването на купувачи впрочем би извадило на дневен ред и разни технически въпроси - например кой ще плати за изтриването на немските надписи "Вили Бец" от тировете на СО МАТ. Ще бъде ли разрешено на "Нестле" и "Крафт Якобс Сушард" да си приберат модерното оборудване от шоколадовите фабрики? Като се разделят с "Каменица" и "Загорка", ще могат ли белгийци и датчани да си вземат обратно технологиите?
Няма отговор и как ще се процедира с онези твърдоглави задгранични инвеститори, които здраво са вкопали копита в България и не щат доброволно да зарежат тукашния си бизнес. Народният трибун Сидеров и съратниците му едва ли са сетили да пресмятат колко милиарда ще са необходими за защита на България, ако дори само 5% от купувачите се заинатят и тръгнат да си търсят правата в международни арбитражи и съдилища.
Все пак не може да се отрече - лидерът на "Атака" е строг, но справедлив. Затова е предвидил добросъвестните инвеститори да бъдат обезщетявани - на изпроводяк или друг път. Условието да вземат някой и друг лев е: платената от тях цена и подобренията да надвишават пропуснатите от държавата ползи и задължения за имотите. Тази засукана уговорка изисква пълна интелектуална концентрация в опит да се изтълкува. Но и на прима виста е видно, че обезщетяването би било предълга и свръхскъпа кампания, защото предполага: да се уточнят критерии за свестен и за нечестен инвеститор; да се направят списъци с правонямащи и правоимащи; да се изчислят компенсациите; да се намерят парите.
За сведение на Сидеров и на феновете му, до момента по приватизационните сделки са договорени плащания от 8.02 млрд. лв., инвестиции са за 6.13 млрд., а купувачите са поели 1.43 млрд. лв. дългове за изплащане. Или общо финансовият ефект от приватизацията е към 15.6 млрд. лева. Колко от тези милиарди е редно да бъдат върнати като обезщетение на порядъчните инвеститори? И откъде ще ги вземе "Атака" - от своята партийна каса или от общия държавен бюджет?
Дупки в морето
Невероятно, но факт - проектът за тотална национализация подминава банките, които не бяха продадени по омразния приватизационен закон от 1992-а. Напористият ковач на закони е пощадил най-големите капиталисти - световните лихвари, които масово изпоприватизираха родните трезори.
Изненадващо и концесиите са "минали метър" в патриотичния "закон". А чужденци дълбаят повсеместно недрата на родината ни за злато, мед, олово и цинк и дупчат шелфа на Черно море за нефт и газ. Под носа на "Атака"!
От законопроекта не личи смята ли Сидеров да покаже вратата на чуждоземните похитители на националния ефир. Пише ли червен картон на Мърдок? Вижда ли нова Нова ТВ като сателит на СКАТ? Не е ли по-патриотично "Глобул" да се прекръсти на "Бул" след раздялата с гръцкия собственик?
Офанзивата издиша и по друга линия. "Атака" уж иска "производство от българи за българи". Тогава къде е законът за забрана на чуждестранните инвестиции? Без такова вето, докато Сидеров, Чернев и Шопов с пот на чело разтурват стотната или хилядната стара сделка, зад гърба им Румен Овчаров ще раздава тецове на чехи, гърци и руснаци, а Асен Гагаузов ще пусне португалци да събират таксите по автомагистрала "Тракия".
От "закона" на Волен закон естествено няма да стане. Но пък какво зрелище се получава! Пред него и "Многострадална Геновева" може само да се черви в ъгъла...