150 кг меден обков, откраднат от Вечния огън на Шипка, бе открит в пункт за изкупуване на цветни и черни метали в Пловдив. Крадците взели 1500 лева. Полицаите ги спипаха, когато се върнаха да приберат останалата част от обкова. Сега се търсят родолюбиви българи, за да се възстановят щетите.
Както винаги, когато се шуми най-много по някой проблем в държавата - защо търговията с крадени метали се върти безпроблемно, - има един човек, който се намесва. Той винаги, се оказва, е най-загрижен, би искал да направи всичко възможно, но не може само защото не всичко зависи от него.
Разбира се, става дума за Бойко Борисов. Веднага щом по вестниците гръмна новината, че Шипка е осквернена точно преди 3 март, Столичната община излезе със специално съобщение - градоначалникът няма да завери регистрите на фирми нарушители, които търгуват с цветни и черни метали. Неотдавна кметът на София изпратил писмо до СДВР с искане да получи информация за констатирани нарушения от лицензирани фирми. В отговора като нарушители били посочени 7. Пунктът на едната например бил разположен в непосредствена близост до жилищните сгради, друго дружество пък нямало лиценз и на площадката му са открити 120 кг медни и алуминиеви кабели от електропреносната мрежа. Съобщението завършваше със закана на Борисов да издаде заповед за ежедневни проверки на площадките, които извършват търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали. Както да изпрати справката от полицията до Министерството на икономиката и енергетиката, за да бъдат предприети конкретни мерки, включително отнемане на лицензите на въпросните фирми.
Трябва да се признае, че Борисов е отколешен борец срещу "металната" мафия, която, не е тайна дори за правозащитните организации, е основен начин за прехрана на ромското население (все пак крадците на Шипка не бяха цигани). Още в края на 2001 г., малко след като стана главен секретар на МВР, той поведе война срещу нея. Веднага разписа предложение до всички ведомства, които имат отношение към въпроса - да се криминализира кражбата на цветни метали. Предложи и временно спиране на изкупуването им, както и затваряне на пунктовете. Идеята съдържаше драстични мерки - като разрушаване на топилни за цветни метали, които работят с крадени медни проводници.
Борисов беше категоричен, че трябва изцяло да се забрани изкупуването на материали, които се използват за направата на електрически проводници. И тук имаше сериозни съюзници - НЕК, откъдето твърдяха, че всяко нарушаване на системата за високото напрежение застрашава нормалното подаване на ток в страната и крие опасност от преминаване към режим. Още през 2001 г. от компанията обявиха, че крадците вече не посягат само на стълбовете с по-ниско напрежение, а са се специализирали и в кражби на кабели от 400-киловолтовата мрежа.
От НЕК дори питаха тогавашния икономически министър Николай Василев дали има възможност да се забранят със закон малките гаражни търговци да изкупуват алуминий и мед, заради които се режат кабели. И досега обаче това не е сторено.
Даже и Борисов не успя - въпреки авторитетния си натиск. При последната му масирана атака като представител на МВР през април миналата година той се срещна с лидера на партия Евророма Цветелин Кънчев. Поводът беше убийството на 17-годишно циганче, което беше застреляно от охранител, докато се опитвало да открадне метален капак на шахта.
Тогава Борисов настоя за последно за затваряне на пунктовете за изкупуване на метали и беше категоричен: "Съществуването им стимулира кражбите. Ако бъдат закрити, ще се ликвидира интересът към старото желязо, защото няма да има кой да го купува."
Генералът дори поиска МВР да участва в лицензирането на пунктовете, защото така ще има достатъчно информация за работата им.
Това естествено не се случи. Но като че ли и ищахът на Борисов да се справи с проблема понамаля. Вероятно заради наистина големите главоболия с боклука на София. След епизодичната му медийна изява, последвала кражбата от връх Шипка, "Сега" провери каква ще е реакцията на икономическото министерство на неговия сигнал. Изненадващо, две седмици след медийната закана, в официален отговор оттам заявиха, че
все още не са получили никаква информация от Борисов
Попитахме обаче какви мерки взема ведомството независимо от медийните препоръки на градоначалника. В отговора си подчинените на министър Румен Овчаров заявиха, че за близо 2-годишния период от прилагането на Закона за управление на отпадъците "са отчетени както всички положителни, така и слаби разпоредби, уреждащи този вид дейност". Затова на последното проведено заседание на междуведомствената комисия, която включва равен брой членове от икономическото, вътрешното и екоминистерството, било взето решение в най-кратък срок да се предприемат действия за промени в някои от разпоредбите "с оглед затягане контрола върху фирмите, търгуващи с метални отпадъци". Е, от ведомството не пожелаха да уточнят какво и как ще променят, но явно това засега са просто добри, а може би и съвсем неясни намерения. Уточниха обаче, че за близо 2 години за груби нарушения са отнети лицензите на 20 фирми. При 14 от тях Върховният административен съд е потвърдил санкцията, а делата по останалите са все още висящи. Освен това на въпросното заседание било взето решение да се извършат масирани проверки на търговците на метали. Например вече
проверявали фирмата, закупила крадения метал от Шипка
Нищо чудно тези проверки да доведат до закриването на още някоя фирма. Но някак не изглежда вероятно въпреки междуведомствените напъни всички квартални гаражи, в които мургави крадци ежедневно мъкнат всякакви железарии и кабеляци, да изчезнат. Май няма друг начин освен истински твърда ръка, каквото размахваше един друг генерал, издигнал се обаче и до министър. Пръв той - Богомил Бонев, поведе борбата с този бизнес още когато беше начело на МВР през 1997 г. Типично в неговия агресивен стил, той заяви, че проблемът засяга дори националната сигурност. И беше безкомпромисен. Именно по негово време беше издадена забрана, с която само предприятията имаха право да изкупуват алуминиевите и медните кабели и проводници, и то единствено от фирми, които имат технологичен отпадък.
"Затворихме кранчето за прекупвачите на цветни метали и практически кражбите спряха", заяви тогава гордо Бонев в Министерския съвет.
След това обаче станаха модерни лицензите и започна да се обсъжда въпросът дали да се издават такива и на пунктове за предаване на метали.
Бонев, твърдо застанал на позицията това да не става, предупреди: "В момента, в който се пусна слухът, че ще започне лицензиране, прекупвачите започнаха да трупат в тайните и явните складове отпадъци, които са в резултат най-вече на кражби."
Но това не помогна. Лицензите дойдоха. А през януари 2001 година МС прие наредба, с която промени търговските условия в бизнеса със скрап. Обаче по друга линия, по-европейска някак. С нова наредба беше разрешено старо желязо и отпадъци от цветни метали да изкупуват само лицензирани фирми, и то след разрешение от екоминистерството, че бизнесът им не замърсява околната среда. Това е чудесно, природата трябва да се пази. Разбира се, тези "пазители на природата" и фирмите, които им изкупуват металите, са готови и паметника на парламента да разкостят, щом печалбата за един ром е 10 минимални работни заплати, и то на ден. За фирмите естествено е много повече.
Може би най-зловещият случай на кражба на желязо беше, когато през май миналата година две момчета от София, наркоманчета, задигнаха част от паметника пред дискотека "Индиго", издигнат в памет на загиналите там 7 деца.
Двамата младежи - единият непълнолетен, а другият на 19 години, и двамата регистрирани многократно за кражби - съобщиха тогава от полицията - признали, че са прерязали седемте метални листенца на паметника и са ги предали в пункт за изкупуване. Дадоха ни само 4.50 лева, оплакали се при разпитите те.
"През май миналата година петтонната бронзова статуя на Орфей беше поставена отново в Кърджали, след като няколко години по-рано биваше систематично разбивана заради желязото по нея."
Последно, статията бронзова ли е или желязна?