:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,562
Активни 747
Страници 24,127
За един ден 1,302,066
Репортаж

Баташки в батака на здравната реформа

Директорът на най-голямата болница у нас - пловдивската "Св. Георги", от няколко месеца прави само едно - свива разходи
Снимки: Юлиян Савчев
Илия Баташки е притиснат и от работещите в болницата, и от собственика - министерството на здравеопазването
Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив е стратегическа. Личи й дори само като я гледаш отвън. Тя е най-голямото лечебно заведение в страната. Заедно с останалите 3 болници в града е строена с цел да поема грижата за почти цяла Южна България при евентуално нападение от Турция.

"Св. Георги" е в окото на бурята на здравната реформа. Тя беше в първата група болници, чието ръководство беше сменено от министър проф. Радослав Гайдарски заради лошо управление и безконтролно трупане на дългове. Директорския пост пое колоритният хирург Илия Баташки - депутат от 38-ия парламент и член на Висшия съвет на БСП. Сега Баташки се е заел с неблагодарната задача да проведе реформата и да въведе финансова дисциплина в болницата, притиснат отвсякъде. Работещите в "Св. Георги" недоволстват шумно от орязаните си заплати, а собственикът на болницата - здравно министерство, праща писма със заплахи за уволнение, ако формирането на дефицит не спре.



Цифрите



В Пловдив има 4 болници с общо около 3000 легла. "При всички случаи само две от тях - университетската и областната, могат да поемат всички здравни нужди на населението. Администрациите на другите две градски болници могат да бъдат съкратени, а леглата и персоналът да бъдат преразпределени към двете големи. Част от структурите на градските болници могат да се приватизират, друга част да станат хосписи", смята Баташки. Сега няма опасност съюзническа вече Турция да нападне България, но общината в Пловдив трудно би взела подобно решение.

Болница "Св. Георги" е най-големият субект на здравния пазар в България и държи 5% от него. Леглата са 1287, 4449 болни са обслужени в болницата през януари. 2360 е реално заетият щат. Средното възнаграждение през февруари е 563 лв.

Приходите на болницата от миналата година досега са по около 3.2 - 3.4 млн. лв. месечно. През януари обаче разходите са намалени с почти 2 млн. лв. в сравнение с ноември - първия месец от управлението на Баташки и новия борд. В края на м.г. болницата е харчела по 5.9 млн. лв. месечно. А през януари и февруари разходите са 4.1 млн. лв. Дефицитът е сведен до 10-15% - 600 000 лв.



Така казано звучи лесно



Спадът в разходите обаче е болезнен - дължи се основно от намаление на заплатите и на парите за лекарства. А дефицитът дори не е сведен до нула.

"Ако намалим още заплатите, няма да има дефицит", отвръща Баташки. Така е станало през януари - тогава дефицитът е бил само 300 000 лв. "Заради тежкото социално напрежение обаче се наложи да отпуснем още 300 000 за заплати", обяснява директорът.

"Мога, твърдя и казвам - тези дружества могат да работят без никакъв дефицит, ако се оптизимират работната заплата, личният състав и парите, които се разходват за лекарства и консумативи. Ръстът на парите за лекарства за 2 г. от 19 млн. лв. скача на 26 млн. лв. годишно", обяснява Илия Баташки. Заплатите също растат по подобен начин.

В момента шефовете на отделенията сами оптимизират разходите за лекарства, за да ги сведат до нивото отпреди 2 г. Прекаленото свиване на разходите обаче може да повлияе на качеството на медицинската помощ, а директорите на болници отдавна се оплакват, че парите, които здравната каса плаща, не са достатъчно и дефицитът е неминуем.

"Не винаги най-скъпият метод за лечение е най-добрият за пациента", казва Баташки, който е разработил дисертация по темата - за качеството на медицинското обслужване в хирургичните звена в голяма болница. "Тази научна разработка може да се наложи като щампа в цяла България", обяснява авторът и допълва, че до него не са стигали оплаквания за лошо лечение.

Баташки недоволства, че цените на пътеките са еднакви за всички видове болници. "Св. Георги" има 5 звезди - най-високата акредитационна оценка на МЗ. "Трябва да се плаща коефициент за по-добро обслужване и по-добра база. Това е профанизация на професионализма - даваме в по-малките болници заплати, равни на нашите", обяснява той.

Болницата спестява и от по-малки пера. Мазутната централа, която отоплява болницата и е харчила по 2.8 млн. лв., вече ще харчи 2.3 млн. лв., защото преминава на друг вид гориво. От 115 000 лв. на месец разходът за храна е оптимизиран на 85 000 лв.

Ограничават се и режийните. "Токът светеше като за коледна елха. Водата течеше безконтролно - придружители на болни се къпят и сме се превърнали в градска баня", казва Баташки, който напоследък отново блесна по медиите, след като лично беше изхвърлил от банята ром, решил да се изкъпе, докато е на посещение на близък.

Планът е към края на 2006 г. приходите и разходите да се изравнят. А дотогава? Заръката на МЗ е да не се трупат дългове, освен това няма и да се изплащат. "Това е право на министъра и той трябва да продължи да го изисква. Не е на никой майка хранилница тази държава. Който иска да яде, трябва да работи", повдига глас Баташки. Признава обаче, че държавата в лицето на здравния министър вече му е пратила писмо да престане да трупа дефицит, защото това може да му коства директорския пост.



Заплатите



През 2005 г. средната лекарска заплата в болницата е била 1400 лв., а на сестрите - 600 лв. Сега пада почти двойно, което предизвиква съвсем основателно напрежение. Най-малкото защото ръководството определя какви да са възнагражденията, а не самите медици.

"Не са виновни те. И аз през декември бях на 2400 лв., а сега съм на 1000 лв. И аз съм недоволен", казва директорът. Високите заплати са били възможни, защото болницата не е плащала задълженията си към доставчиците. "В някои месеци 76% от приходите са давани за заплати. Може ли някой в каквато и да е фирма в света да дава 80% за заплати! Как ще съществува тази фирма?", пак повишава глас Баташки. И обяснява, че вече никой доставчик не иска да дава на вересия.

"Геният, който е бил преди мен, е вкарал това дружество в 22 млн. лв. дълг", пояснява той. Преразходите са основно за заплати и лекарства. "Колегата е трябвало да дава по 40% от приходите от здравната каса за заплати, а той е давал цялата сума. Всеки си и правил каквото си иска тук и затова е стигнало дотук това дружество", обяснява Баташки.



Още реформи



Орязването на заплатите и парите за лекарства обаче едва ли може да се нарече реформа. То е по-скоро опит за вместване в безкрайно недостатъчната финансова рамка на здравеопазването, а не за осигуряване на повече пари и съответно - повече здравни грижи. Просто тези мерки не помагат на никого - нито на лекари, нито на пациенти.

В "Св. Георги" незаетите легла всеки ден са 100-200, с които вървят и 400 човека, но не медицински персонал. "Ако дружеството продължи да трупа дефицит, мога да ги съкратя. Но това ще е ясно след май", обяснява директорът и обещава, че това ще стане само със съгласието на работещите в болницата. Баташки доста често повтаря думи на здравния министър Радослав Гайдарски: "Поддържам го, че в България ще има глад за лекари и медицински сестри само след няколко години. Затова не бива да се посяга на тази група." Не е ли възможно обаче лекарите да са по-малко, но да не работят от 8 до 14 ч., а и повече съответно - за повече пари? Според Баташки е възможно. В момента непълният работен ден се оползотворява или с преподавателска дейност, или с допълнителна работа в поликлиники.

Освен това директорът обмисля да даде на фирми немедицинските дейности на болницата - хранене, пране, транспорт, отопление. Така може да се спестят 2 млн. лв. годишно, но и това води до съкращения.

"110 дка двор е за продаване, тъй като болницата не може да го поддържа. Има и недостроени части, които няма да се използват. Всичко това обаче не може да се направи за една година", доописва реформата Баташки.



Партията



Защо все пак Баташки се е съгласил да оглави болницата? Заплатата му е паднала, с персонала е на нож, а министерството го следи под лупа. "Аз съм известен като човек, който се бори с предизвикателствата. Когато бяхме забутани в политическата кал и БСП никой не искаше да я знае, аз станах депутат, защото търсех предизвикателствата и исках нещо да бъде направено за тази моя партия. И видяхте, че такива като мен, младите в партията я измъкнаха от калта и тя дойде на власт", обяснява ексдепутатът.

Той благодари на всички, които "си направиха точна преценка, че дружеството в този момент е неуправляемо и не се явиха на конкурс". Баташки беше единственият кандидат за поста.

Напълно възможно е обаче никой да не е се явил, защото всички са били наясно, че назначението в най-голямата болница в държавата няма как да не е политическо и предрешено. "Това е другата гледна точка. А третата е, че всички са некадърни и не могат да изпълнят това, което иска принципалът", защитава се директорът.

Реформата в здравеопазването ще приключи, когато приключи реформата в обществото, заключава той.
 "Св. Георги" е с най-високата оценка - 5 звезди. Това, разбира се, не значи, че всичко в болницата трябва да прилича на бизнесцентър.
 Болницата е внушителна. Почти неминуемо е влезлите за пръв път в нея да се загубят по коридорите.
20
6745
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
15 Март 2006 20:45
Най.световно голямата болница в Южното полукълбо, лекува с Баташки три пъти дневно
15 Март 2006 21:16
Няколко конкретни въпроса 1-Колко е средната заплата на шефовете на клиники в тази болница и колко е средната заплата на редови лекар ? 2- Каква част от задълженията на "Св.Георги" е разход за Кардиохирургия ? 3- Кой е собственик на новият хотел "Афродита" , разположен на територията на "Св.Георги" на бул.Пещ .Шосе ? За колко е продаден терена /който е в рамките на болницата/ или колко е наема ? 4-Колко заведения и барчета и ресторанти съществуват на територията на "Св.Георги" /аз съм броил до 17.../ и какви постъпления има в касата на Болницата от тия търговски обекти ? 5-Чии са частните лаборатории и клиники , които се строята на територията на "Св.Георги" - до Хирургиите ? 6-От къде се взимат пари за супермодерни ремонти на кабинети на шефове на клиники и катедри в "Св.Георги" ? /ламинирани паркети , пвц , климатици и т.н/ 7-Има ли негласна заповед на Баташки за орязване на въднагражденията на редовите лекари , за сметка на получаване на пълния размер заплати от шефовете на клиники и катедри ? /За сведения на незапознатите - парите от ЗК се разпределят по лично усмотрение на ръководителите на клиники и катедри/ .....Мога да задам още 70-80 въпроса.
16 Март 2006 00:07
Мукта,
За съжаление, моеш да задаваш колкот си щеш въпроси.
Нема да получиш отговор на тях.
Нито някой журналист ще си направи труд да разследва по въпросите ти.
16 Март 2006 01:25
Батакът ще е дотогава докато от един казан се вземат пари за заплати и за поддържане на болницата. Тези пера не трябва да иамт нищо общо. Аз например не съм платен от болницата в която работя а от някаква фирма, която ме е наела. Ако ми оставаше време и ако имах нужда от още пари, можех да ходя пак с тази или друга фирма по други болници.
16 Март 2006 05:07
Личи си, че Мукито е добре информиран за болничните дела. Той квалификация за лекарска практика не можа да получи, но за критикар я има. Точно така, Муки, нарежи ги тези шефове на катедри, които не успяха да те изучат достатъчно.
16 Март 2006 05:11
Лели-иии! Личният приятел на Саддам Хюсеин станал 200 оки! Мдам, младият кадър Баташки беше проводен от Партията още през април 2000 в Багдад да честити рождения ден на диктатора и да му връчи специална пушка, пратена от Седефчов. Натиснете тук Дали е донесъл обратно петролните ваучери за Бесипето, само дяволът знае.



Муки, ти какво си се разпищял, бе? Човекът си е ваш. Активен борец против империализъма е Илийчото, а ти за некви барчета каканижеш. Ми, айде земи се в ръце.
16 Март 2006 08:07
Не прочетох цялата статия и не искам, защото в човека с гръмналия еърбаг на снимката познах дежурния лекар преди десетина години, който в 2 през нощта преглеждаше жена ми с думите "Ела моето момиче да види хер Баташки какво ти има"Жена ми имаше бъбречна криза, а уважаемия доктор беше добре почерпен.
Както се казва без коментар.Важно е само, че партията го е сложила там.
16 Март 2006 08:38
др Баташки става за бодигард, така започна при академик Зънзов, а на министерството парите му стигат само за окръжна болница, тя му е приоритет. Дали ще закрият всички останали заведения, да но не и преди населението, празни евтини мохабети от години от едни и същи хора наши, верни, проверени. Болниците трябва да отделят пари за изплащане на старите дългове, ще съкратят с една трета заведенията, но първо ще им продадат апетитните площи, градски терени са. А реформа от ДС агентура нема как да се случи, аре, къш след безплатната медицина откриха медицината без пари, да ви имам електората дето ви търпи геноцида

Редактирано от - Пейчо Пеев на 16/3/2006 г/ 11:05:03

16 Март 2006 12:28
При съпоставими цени на медикаменти, апаратура, консумативи, ток, вода, храна някой би ли сравнил разходите за лечение в България и други страни. Касата как формира цените на клиничните пътеки, по вложен труд, престой на болния или други мотиви
16 Март 2006 15:40
Грозна картинка. Защо някой твърди, че здравеопазването трябва да бъде печеливша дейност - като Кока Кола например? Това отношение е обидно. Цялата идея според мене е да се продадат терени и сгради на болниците. И после пак всичко по старому.
16 Март 2006 15:57
Добре платена пътека е тонзилектомията/вадене на сливици/ фиброгастроскопията.... все трудни дейности
16 Март 2006 16:13
Баташки а-ха, а-ха и ще се сети, че ако персоналът не получава въобще заплати, няма да има и дефицит. Е, и болните ще минат на самообслужване, а заплатата на Баташки ще нараства от икономиите
16 Март 2006 16:33
Някой разбрал , че въпросите ми са лична критика към Илия Баташки.Нищо подобно , тези въпроси можеха да се зададат с малки различия и преди една година.Така че едва ли негова е личната отговорност.Въпросът е , че той провежда политика , която му е наложена от Министъра. А на министъра - от... ясно от кого.и тази политика не решава натрупаните проблеми , а ги задълбочава. Тука нема никакви лични мотиви , а обективности.Факти , които се нуждаят от изясняване. By the way, Зуйка , как е rate race-то , смогваш ли? На Муки кетапите не брой , достатъчно са.
16 Март 2006 16:50
Баташки,
Само така!!! Обаче лошото е, че болните го отнасят недоволството.
16 Март 2006 16:53
Абе в кой месец е бременен Баташки...
Явно коалиционния партньор е успял....
16 Март 2006 17:08
Дълговете на болниците са от лекарски заплати и лекарства. Може ли някой да ми обясни защо едни и същи лекарства в България и в Европейския съюз са с различна цена - у нас в пъти по-скъпи. Съвсем скоро разбрах за някакво ново лекарство за МС, което у нас струва над 2 хил.лв, а в съседна Турция е на на половин цена.
16 Март 2006 17:11
Отнасят го болните хане, Баташки е никой, дежурен по телефона
16 Март 2006 20:40
Дружеството било неуправляемо...Ако е така защо е назначен д-р Баташки? Няма логика. И това не бива да учудва никого. От край време конкурсите за директори на лечебни заведения са политически назначения и нищо повече. Един определен кръг хора ги въртят из бордовете. Ако си бил директор на МБАЛ при един министър, то при следващия можеш да станеш директор на Национална болница. Независимо от това какви са резултатите от управлението на болничното задение. Д-р Ваташки трябва да мине на 200 лв. заплата и тогава ще има интерес да направи нещо съществено за подобряване на дейността и начина на финансиране. Твърде бързо забравиха някои какво обеща проф.Гайдарски преди стане министър. Нали щеше да премахва бордовете. Нищо подобно. Затова не е трудно да се предположи, че щом не се премахват бордовете, то рано или късно и ръководството на МЗ ще "падне" зад борда на министерството, което управлява. Ако ще и десет нови структури и правилници за работата на министерството да се приемат от Министерския съвет. Необходима е законодателна промяна в начина на управление на лечебните заведения. Няма нужда от обещания, а от реална промяна. А кой ли вече се сеща, че трябваше да се приеме и Кодекс за здравното осигуряване, за да се намери необходимата законодателна рамка в преуреждане на обществените отношения. Вместо това проф.Гайдарски избра най-лесния, но и най-неефективен способ. И така повтаря
грешките на предишните министри на здравеопазването.
16 Март 2006 22:15
Пейчо Пеев,
Сори, пич, ама си в грешка. "Маркуч" пътеките, демек ендоскопските пътеки, не са добре заплатени. Не знам за тонзилектомията.
Маркуч отгоре - 600лв, ама има още поне 2 диагностични процедури, дет требе да направиш, и дет не са ти нужни.
Долна ендоскопия, която е много по-трудна - 450лв.
Сега идва най-голямата простотия: Ендоскопско и медикаментозно лечение на кървене от горния стомашно -чревен тракт - 450лв.

Между другото, таз вечер Лоената топка (Кехайов) & сие признаха, че алгоритмите за изпълнение на пътеките и цените за тях са определяни изцяло от касата. Те, горките, не могли нищо да договорят. .... Ама иначе много били постигнали - подписали НРД 2006г.
16 Март 2006 22:31
Да Мо разбрал си хавата и как се пичели
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД