Държавата ще възстановява на работодателите 30% от осигурителната вноска за всеки нает човек с увреждане. Изискването е разкритото работно място да се ползва три години от служител с увреждане, но не е задължително той да е един и същ. Това предвижда наредба, която до дни ще влезе в сила, съобщи Мариана Кърковска, изпълнителен директор на Агенцията за хората с увреждания.
Фирмите ще доказват, че са наели такива хора, а агенцията ще възстановява вноските им накуп за 3 месеца. Това се отнася само за работодатели, които наемат служители по Закона за хората с увреждания, а не по други мерки. Освен това агенцията ще им отпуска еднократно 7500 лв., за да осигурят достъп до работното място на тези наети. Други 1500 лв. пък се полагат за приспособяване на 1 работно място към специалните нужди на такъв служител - осигуряване на по-силна светлина, удобна пътека до бюрото му и др. За разкрито работно място ще отпускат по още 5000 лв. за купуване на специално бюро, специализирани машини, ксерокс, факс.
Ако обаче работодателят ползва тези стимули, няма право да наема хора с увреждания по мерки за насърчаване на заетостта. По тях и досега държавата плаща минимална заплата (150 лв.) и осигуровки за всеки нает с увреждане в продължение на година, а работодателят се задължава да пази работното му място още поне 1 година.
Освен стимули за работодателите се въвежда и строго изискване за качеството на помощните средства, предоставяни на хората с увреждания. Всички фирми, които произвеждат и внасят помощни средства, трябва да имат сертификати за качество, съобщи зам. социалният министър Иванка Христова. Предстоят и проверки на лицензираните фирми, обясни Лилия Елицина от социалното министерство, защото често с помощните средства се злоупотребявало.
До края на юни хората с увреждания трябва да подадат молби за социална оценка, за да им отпуснат интеграционна добавка, припомни Елицина. До момента има 380 000 молби, като оценка е направена на 60% от тях. Най-често се отпуска добавка за транспорт и комуникации. До септември агенцията ще направи регистър с броя на хората с увреждания у нас, както и за вида на заболяванията им. В момента няма точни данни за точния им брой. Според последното преброяване те са 265 000 души, а по данните на НОИ са 400 000.
КОНТРОЛ
Инспекцията по труда ще проверява дали работодателите спазват изискването част от персонала да са хора с увреждания, съобщи Иванка Христова. Тя припомни, че между 4% и 10% от работещите във фирми с персонал над 50 души трябва да бъдат трудоустроени. От тях пък половината пък трябва да са хора с трайни увреждания. Санкцията е 1000 лв. при първо нарушение.
Сиреч клатим влака! Куцаща икономика, висока безработица, а те стимули за назначаване на хора с увреждания!
А за тези със семейства, които не са с увреждания и не са цигани, какъв ще бъде стимулът за да бъдат вземани на работа?
Да си създадат работа!!! Да си направят фирми? При тези закони, тези данъци и
рекета??????
Боже, боже, всичко само за едното влизане в ЕС/разбирай за джобчето на управляващите/.