:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,257
Активни 536
Страници 22,187
За един ден 1,302,066
Вино и кулинария

Апология на черешите

Европейците ценят вкуса на плодовете. Японците са пристрастени към красотата на дървото
През 1931 година в разгара на голямата депресия музикален хит в Америка става песента Life is just a Bowl of Cherries (животът е просто купа с череши). След краха на борсата авторите са се опитали да внушат доза оптимизъм сред американците. В песента се казва, че каквото и да става, човек трябва да се смее и че никой не може да загуби онова, което никога не е имал. Явно образът на купа със сочни зрели череши е изглеждал достатъчно утешителен.

Със своя красив червен цвят и изкусителен блясък първите пролетни череши винаги са внушавали ведро и оптимистично настроение. В тях има една особена чувственост, която често е била метафорично вплитана в народните песни - момините устни са алени като череши, черните очи са черешови. Преди двайсетина години, когато в София все още преобладаваха къщите с дворове, узряването на черешите беше знак за необратимо приближаващата лятна ваканция, а да се промъкнеш в чужд двор, да се покатериш на черешата и да се наядеш - проява на момчешко геройство.



Историята на сладката културна череша



е добре известна. Произхожда от земите на Мала Азия и Кавказ и още в древността е започнала да се придвижва на запад и на изток. Първият учен, който я е описал, е Теофраст (III в. пр. Хр.). Етимологията на името й обикновено се свързва гръцкия малоазийски град Kerasos (Церазонт, лат.). Тук според разказа на Плиний Стари след една битка славният римски пълководец Луций Лициний Лукул си почивал под сянката на черешово дърво, а сочните червени плодове приятно допълвали радостта от победата. При триумфалното си завръщане в Рим през 68 г. пр. Хр. като малък трофей той занесъл и черешово дърво, което засадил в градината си. Според други сведения по това време черешите вече били познати в Италия. Сигурно е, че точно римляните са ги разпространили в Испания, Франция и дори в Британия. Плиний разказва още една любопитна подробност от историята на черешата. Римските градинари опитвали да я присаждат на лаврово дърво. Независимо от резултатите от този експеримент, той със сигурност доказва особеното значение, което е отдавано на черешата. Да се овенчае не друго, а именно лавровото дърво - растителният знак на славата в античния свят -



с калем от череша



едва ли е било само проява на градинарско въображение. Замисълът трябва да е бил по-дълбок.

Чрез латинското си име cerasum черешата е влязла в повечето европейски езици - cerise на френски, cereza на испански, cherry на английски. През средновековието особена роля в култивирането и разпространението на черешите са играли европейските манастири. От техните градини са излезли някои от разновидностите, които по-късно украсявали именията на аристократите. Твърди се, че Луи XV бил силно привързан към тези плодове и ги ядял направо от дървото, за да не губи нищо от тяхната свежест.

За разлика от европейците, които винаги са ценили черешата предимно заради вкуса на плодовете, японците са традиционно пристрастени към красотата на самото дърво. Цъфналият черешов цвят, обърнат към изгряващото слънце, е символ с мистична дълбочина, който традиционно присъства в самурайските емблеми. Не случайно черешовите и вишневи фиданки са един от атрибутите на японската дипломация. Посланици от Страната на изгряващото слънце често подаряват такива дръвчета. Няколко от тях от години красят и градинката пред Народната библиотека в София.

-----

Рецепти

Сладкиш с череши

Продукти: 200 г масло, 1 пакетче бакпулвер, 5 яйца, 200 г пудра захар, 200 г брашно, 500 г череши.

Маслото се разбива с дървена лъжица и към него се прибавят един по един при постоянно бъркане жълтъците. Сместа се разбива около половин час, след което се прибавят захарта, бакпулверът, брашното и накрая разбитите на сняг белтъци. Разбърква се леко и се изсипва в тавичка, намазана с масло, на дъното на която предварително са наредени изчистените от костилките череши. Сладкишът се изпича в умерена фурна, след което се обръща и се поръсва с пудра захар.



Черешов пай

Продукти: 500 г брашно, 1 ч.ч. пудра захар, 125 г краве масло, 3 яйца, 100 мл прясно мляко, 1 бакпулвер, настъргана кора от един лимон, 1 ч.ч. счукани ядки (орехи, фъстъци, бадеми), 2 ч.ч. череши, изчистени от костилките, половин ч.ч. галета, щипка канела, ванилия.

Маслото се нарязва на парченца и се смесва с пресятото брашно, разбъркано с бакпулвера. Прибавя се пудрата захар и всичко се стрива на трохи. Прибавят се двете яйца и настърганата лимонова кора. Замесва се тесто, като по време на месенето внимателно се прибавя прясното мляко. Една трета от тестото се отделя, а останалото се разстила в намазана с масло тавичка, поръсва се с галета, слагат се ядките и отгоре се нареждат черешите. Поръсва се с канела и ванилия. От останалото тесто се оформят дълги фитили, които се нареждат върху плодовете, така че да очертаят ромбоиди. Сладкишът се намазва с жълтък и се пече в умерена фурна.



Пудинг с вишни и овесени ядки

Продукти: 1 пакетче овесени ядки (250 г.), 50 г захар, 80 г масло, 1 ч.ч. прясно мляко, 2 яйца, щипка сол, щипка канела, 4 с.л. сладко от вишни, 60 мл коняк, 2 ч.л. нишесте.

Вишните от сладкото се мариноват в коняка и след половин час се отцеждат. Овесените ядки, смесени със захарта, се запържват леко в маслото. В обилно намазана с масло форма се слагат половината от овесените ядки. Отгоре се нареждат отцедените вишни. Прибавят се останалите овесени ядки и се изравняват. Заливат се със смес от разбитите яйца, млякото, сол и канела. Отгоре се нареждат тънки парченца масло. Пудингът се пече около 40 минути в силна фурна. През това време нишестето, размито в една ч.ч. студена вода, се вари 5-6 мин. на тих огън при постоянно бъркане. Смесва се с изцедения от сладкото сироп и останалия от мариноването на вишните коняк и се сваля от огъня. С този сироп се залива изпеченият и охладен пудинг, обърнат върху подходящо плато.



Баварски черешов сладкиш

Продукти: 1 л айран, 170 г грис, 1 с.л. масло, 500 г изчистени от костилките череши (или вишни), 2 яйца, 1 пакетче ванилия, захар, парченце лимонова кора.

Айранът се слага на огъня и малко преди да заври се добавя грисът и се оставя да набъбне. Прибавят се лимоновата кора, ванилията и захар на вкус. Сместа се сваля от огъня, вътре се разбъркват жълтъците и след като изстине, се добавят разбитите на сняг белтъци. Една трита от сместа се слага в намазана с масло форма за печене. Отгоре се разпределят половината от черешите и се поръсват със захар. Върху тях се сипва от кашата с грис, после останалите череши и отгоре отново каша. Отгоре се нарязва на малки парченца масло и сладкишът се запича в умерена фурна.

----

Каре



Виненият свят през 2015 г. според предсказанията на Робърт Паркър



Американецът Робърт Паркър е може би най-влиятелният винен анализатор през последните години. Неговите беседи и коментари се следят внимателно от ценители и производители в целия свят.

В края на миналата година той направи няколко интересни прогнози за развитието на винарската индустрия и винения пазар до 2015 година, публикувани в сп. "Wine and Food". Предлагаме в резюме някои от по-интересните. Любителите на подробности могат да прочетат цялата статия в сайта Vinoto.com

Предлагането на вина и винарска информация в интернет ще стане масово явление, много по-мащабно отколкото е сега. Конкуренцията сред редките и скъпи вина ще се засилва, а цените ще растат. Ако сега кашон Бордо premier cru струва 4000 долара, след десет години цената му ще стигне 10 000. Франция ще бъде подложена на силния натиск на винената глобализация и ще загуби част от своята популярност и престиж, но най-добрите й вина (около 5%) пак ще бъдат на върха в търсенето.

Коркът окончателно ще бъде изместен от винтовите капачки. Класическите тапи ще се запазят само за вина, предназначени да стареят по 20-30 години. Испания ще стане една от новите звезди на пазара, а Южна Италия ще прогресира значително. Светли пазарни хоризонти очакват и аржентинските вина от сорта Малбек Ще се търсят предимно плодови, свежи и пивки вина. Значението на дъба ще намалее, но той все пак ще запази позиции при класическите стари вина. Думата разнообразие ще стане ключова. Заради разширяването на глобалната география на виното на пазара ще има много повече класни вина и то на изгодни цени. Ще се появят качествени вина от малко очаквани страни като България, Румъния, Русия, Мексико, Турция, Япония и други.

------

Страницата подготви: Ясен Бориславов
4
2103
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
28 Май 2005 09:59
Сакури има и между Паметника на незнайния воин и Синода. Красиви са, но не дават плод
28 Май 2005 23:40
Armadillo,

Ти изплю камъчето! Признай си, че си владиката на N-ската епархия Тавуртий.
29 Май 2005 00:23
С риск да те разочаровам, ще кажа, че не знам за какво говориш, архичовеко.
Ако просто искаш да знаеш кой съм, няма нищо по-лесно - чети постингите ми

Редактирано от - Armadillo на 29/5/2005 г/ 00:24:24

29 Май 2005 09:01
Преди двайсетина години, когато в София все още преобладаваха къщите с дворове


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД