"ЕС няма да наложи отлагателна клауза, в това съм сигурен. А за предпазна клауза по глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи", струва ми се, че също не е възможно, но не го изключвам като вариант." Това обяви правосъдният министър Георги Петканов и допълни, че се надява Еврокомисията да изпрати един или повече специалисти по конституционно право, които да се запознаят с поправките в конституцията ни. Така министърът коментира разгорелия се скандал около критиките на евроексперти към измененията в основния закон. Забележките са предимно за увеличаване правомощията на правосъдния министър.
Според Петканов обаче в Европа има немалко държави, например Германия, Швеция, Полша, в които правосъдният министър има далеч по-големи правомощия. Петканов обясни, че експертите, извършили мониторинга през февруари т.г., не са специалисти по конституционно право.
Междувременно бившият правосъден министър и настоящ съдия в Софийския градски съд Антон Станков обяви по bTV, че е по-добре да се задейства предпазната клауза по глава 24, за да се доведе до край съдебната реформа. Иначе той се страхувал, че след 1 януари 2007 г. много хора ще въздъхнат с облекчение и ще забравят за реформата. Депутатът от БСП Младен Червеняков обаче смята, че всяка клауза не е полезна за страната ни. Червеняков отново лансира тезата за необходимостта от свикването на Велико народно събрание заради съдебната реформа.
Зам.-шефът на жълтата ПГ Борислав Ралчев контрира, че ВНС не може да се случи скоро, колкото и правилни да са призивите за свикването му. "Свикването на велик парламент минава през няколко политически момента, които са абсурдни и в настоящия момент", смята той.
Комисията за промените в основния закон се събира днес, за да изчисти редакционно поправките. Те трябва да се гласуват в четвъртък в пленарната зала.
---
СЪМНЕНИЯ
"Има вероятност Европейският парламент да се произнесе по членството на България в ЕС преди Еврокомисията, което е необичайна практика", съобщи шефът на парламентарната комисия по евроинтеграция в НС Атанас Папаризов. Европарламентът вероятно ще се произнесе на 25 и 26 април, а решаващият доклад на ЕК се очаква в средата на май. Максимум три трябва да са критичните области в процеса на присъединяването на България към ЕС, за да не бъде задействана отлагателната клауза в договора. "До юни правителството и НС имат шанс да се преборят за датата 1 януари 2007 г. Правосъдието и вътрешните работи ще са една от проблемните области в основния доклад на Еврокомисията, защото там резултати се очакват едва след влизането в сила на новоприетите закони", каза Папаризов. Другата област била земеделието.
Петкан сигурен, че няма да ни отложат за ЕС. Това му съобщение направи щастлив Робинзон Крузо.