Седмица след като гръмна скандалът с наетата от Външно лобистка фирма "Ай Дж.Интернешънъл Инк." на Шимон Шевес, президентът Първанов поиска кабинетът да изясни случая с наемането на лобист за ЕС. "Президентът настоява правителството да направи необходимото за цялостното изясняване на случая с наемането на г-н Шевес и договорът да бъде анулиран", се казва в съобщение на прессекретариата на държавния глава.
От там уверяват, че Първанов не е бил запознат с намерението Шевес да бъде нает за лобист. Президентът не ползвал помощта на чужди фирми и винаги е бил резервиран към наемането им, тъй като българската държава има достатъчно потенциал да отстоява своите интереси.
"Очевидно е, че при така създалата се ситуация се затрудняват изключително много шансовете да свършим работата, която предвиждахме с консултантска фирма от този характер", коментира външният министър Ивайло Калфин от Малта. Според него до края на седмицата ще има решение по случая. Външно ще изчака до петък свидетелството за съдимост на Шавес. Ако се установи, че е е подал декларация с невярно съдържание, МВнР ще сезира прокуратурата. Калфин още веднъж напомни, че по този договор не е изхарчен нито лев.
Заместничката му Гергана Грънчарова обяви, че вече е успяла да се запознае с текста на договора и той е породил редица въпроси у нея. "Колкото повече навлизам в текста на договора, толкова по-малко основания виждам той да бъде изпълнен", обясни тя. Всички заместници на Калфин, с изключение на Любомир Кючуков, който оглавяваше комисията по избора, са били държани в неведение за договора, оплакаха се колегите на Грънчарова.
Президентът пък призова обществото да бъде информирано дали с Шевес са сключвани други договори и какви плащания са били извършвани. Според публикации в медиите Шевес е бил нает да лобира за връщането на иракския дълг от бившия финансов министър Милен Велчев. От МФ обаче отрекоха.
"Сега" пръв съобщи, че България вече е ползвала услугите на Шимон Шевес като лобист през 2003 г., когато той все още обжалва присъдата си в Израел за измама и нарушаване на доверието. Това става ясно от доклад на министъра на правосъдието на САЩ до Конгреса по Закона за регистриране на чуждестранните агенти. Договорът на лобистката фирма RSLB бил за 6 месеца, изтекъл на 31 октомври 2003 г. и е за сума от 44 000 долара. Фирмата е била наета от нашето финансово министерство "да организира и насрочи срещи с членове на Конгреса и представители на американската администрация за обсъждане на общи финансови отношения, инвестиции и инициативи за контрол върху тероризма".
Редактирано от - bot на 28/03/2006 г/ 10:51:48