Промени в приемната кампания през 2007-2008 г. планират Столична община и Регионалният инспекторат на образованието. За разлика от предходни години училищата ще предлагат по-малко профили, с идеята да се специализират в точно определена област и да постигнат по-добро качество. Това съобщи началникът на регионалния просветен инспекторат в София Атанас Владимиров.
В момента повечето училища, приемащи след 7-и клас, предлагат много паралелки с различни профили и на практика нямат ясен облик. Обикновено родителите избират училище спрямо чуждия език, който се преподава в него, без да се интересуват от останалите до 3 профилиращи предмета. Това обаче е важно, защото по тези дисциплини впоследствие се заделя много учебно време, а ученикът трудно може да смени профила.
"Идеята е да имаме ясно разпознаваеми общообразователни училища. Така квартални училища, които в момента губят ученици след 7-и клас, ще имат шанс да се докажат и да ги задържат", обясни Владимиров.
Директорите на училища на първо четене приветстват идеята, стана ясно от думите на Владимиров. Според него обаче срещу промяната ще има съпротива, защото ще трябва да се преработят графиците на учителите и училищните учебни планове. Възможно е в резултат някои учители да паднат под задължителните нормативи за учителска заетост.
Още от тази приемна кампания общината и инспекторатът ще се опитат да ограничат сформирането на паралелки с малко ученици, които са на границата на маломерните класове. "Училища, които са успели едва-едва да запълнят 2 паралелки на ръба на минимума от 18 деца, ще имат проблеми да си извоюват същия прием", обясни Владимиров. В момента тече и проверка за ученици, чиито ЕГН-та излизат на повече от едно място. "Имаме около 800 деца, записани едновременно на две места. В момента сме изискали от съответните училища доказателства, че тези ученици реално посещават часове", обясни Владимиров.
Сериозни промени на национално ниво около профилирането обсъжда и МОН, разбра се от изказване на просветния министър. Възможно е да се премахне задължително избираемата подготовка в основните училища. Тя "яде" от времето на задължителната подготовка и не е ефективна, защото не избират реално учениците, а часовете се организират в зависимост от натоварването на учителите.
ПРИЕМ
За тази година инспекторатът в София е предложил в училищата след 7-и клас да бъдат приети 5616 ученици - 1898 в професионални и 3718 - в профилирани гимназии.Толкова места са били запълнени реално на предходната кампания. В същото време учениците, завършващи 7-и клас т.г., са с около 800 по-малко от миналата - 10 226.
|
|