54 от 120 членове на политически кабинети, в това число заместник-министри, са в бордове на предприятия с държавно участие, заяви Сергей Станишев по време на вчерашния парламентарен контрол.
Независимият депутат Минчо Христов поиска от премиера зам.-министрите да не взимат възнаграждения от участието си в бордовете и да имат поне 10-годишен опит в областта, където са пратени да надзирават. Христов обяви още, че това правителство продължава практиката на предишното, по време на което бордовете на фирмите се изпълнили с политически назначения. "При предишното правителство имаше и един министър, който само като възнаграждение от участието си в различни бордове беше получил над 70 000 лв. за една година", каза Христов.
Станишев отвърна, че представителите на политическите кабинети са в бордове на предприятия с държавно участие не за да решават свои лични проблеми, а за да упражняват контрол върху осъществяването на политиката на кабинета и приоритетите на съответното министерство. "Не става дума за политика на кабинета по назначение на зам.-министрите, а за подбор на работещ екип от хора с качествата, които реализират утвърдената от кабинета политика", каза премиерът. Той припомни, че в предишни бележки на Еврокомисията се акцентира върху необходимостта да се засилват политическите кабинети на министерствата.
Според премиера не е редно принципалът да бъде лишаван от правата си да упражнява власт над собствеността си. Представителството на държавата в бордовете на фирми с държавно участие е нормативно уредено, както и размерът на възнагражденията на членовете на бордовете.
Станишев цитира и данни, според които никой от политическите кабинети на Външно и на Министерството на бедствията и авариите не участва в бордове на държавни фирми. "В МВР от 7 членове на политическия кабинет трима са в бордове на предприятия с държавно участие, в социалното министерство съотношението е 8 към 2, в Министерството на държавната администрация и в Министерството на културата - 7 към 1, в екоминистерството - 6 към 2, в МВР - 7 към 3", каза Станишев. Според него не може да се говори, че е даденост и практика да се назначават в бордовете хора от политическите кабинети, само за да получават възнаграждения.
|
|