Външно министерство обяви, че прекратява по взаимно съгласие договора с "Ай Джи Интернешънъл" - офшорката на лобиста Шимон Шевес, която трябваше да лобира за членството ни в ЕС срещу 1.5 млн. лв. В началото на седмицата лично президентът Първанов препоръча договора с Шевес да бъде анулиран.
Повод за прекратяване на договора е получено вчера заявление от Шевес, в което той съобщава, че се оттегля. "Двете страни нямат финансови претенции, още повече че фирмата на Шевес не е получила и лев", обяви зам. външният министър Любомир Кючуков. Израелският лобист така и не е пратил свидетелство за чисто съдебно минало, което беше задължително изискване, за да стане договорът валиден.
Кючуков витиевато призна, че договорът е бил действащ и се прекратява според клауза в него. Договорът беше раздаден вчера на журналистите и от него се вижда, че министър Калфин го е подписал без допълнителни условия на 13 март.
От приложенията към документа става ясно, че лобистката фирма е трябвало да върши дейности, които са задължение на МВнР. Посланиците и аташетата ни периодично щели да попълват въпросник с информацията, която са набрали по време на работата си. Освен това Шевес трябвало да обучи ключови български официални лица за поведение пред пресата.
Кючуков нарече случая "административна грешка с огромен политически негативен ефект". Зам.-министърът обяви още, че вината за тази грешка не е на министъра, а негова, тъй като той председателстваше тръжната комисия. Според него обаче нито Калфин, нито той, нито пък който и да е от юристите на МВнР трябва да подават оставки. "Не считам, че трябва да се търсят изкупителни жертви", заяви Кючуков, но все пак допусна, че може да се оттегли от поста си, ако Калфин поиска оставката му. Министърът пък обяви, че в понеделник ще свика дисциплинарния съвет и ако има допуснати нарушения, виновните ще бъдат наказани.
Външно няма да сключи договор с другия участник в търга - австрийската "Хохенгер". Кючуков обясни, че ако сключи контракт с нея, МВнР пак може да бъде атакувано, пък и времето за лобиране намаляло.
От 1997 г. до 2005 г. българската държава е сключила 48 договора за правни услуги, политически консултации и лобиране, съобщи Калфин. Той ще предложи създаване на парламентарна комисия, която да оцени цялостно договорите. В същото време пред БНТ и Милен Велчев призна, че четири пъти е ползвал услугите на фирмата RSLB, в която акционер е Шевес, но резултат от дейността му няма. МФ вече съобщи, че за това са платени 167 780 долара.
|
|