22 април 1969 г.
Пътническият лайнер "Куин Елизабет Втора" прави първото си пътуване. Презокеанският лайнер е един от най-големите круизни кораби в света. Тежи 70 327 тона, дълъг е 335 метра и развива скорост от 32,5 възела.
22 април 1500 г.
Португалският мореплавател Педру Алварес Кабрал открива Бразилия. Новооткритата земя е обявена за владение на Португалия и остава колония до 7 септември 1822 г., когато е обявено създаването на независима бразилска държава. До 1889 г. начело на страната е император, а след това е обявена за федерална република.
23 април 1985 г.
На априлския пленум ЦК на КПСС поставя началото на перестройката. Генералният секретар Михаил Горбачов се обявява за гласност и крупни промени в съветското общество. Перестройката дава началото на процеси в целия социалистически блок, които водят до падането на Берлинската стена и смяна на комунистическите режими в цяла Източна Европа.
24 април 1877 г.
С манифест императорът на Русия Александър Втори обявява Руско-турската война, резултатът от която е освобождаването на България от турско робство.
25 април 1859 г.
Започва работата по построяването на Суецкия канал. Каналът е отворен за преминаване на кораби на 17 ноември 1869 г. Според изчисления за изкопаването му са се трудили 1,5 милиона египтяни, 125 000 от които умират в резултат на лошо хранене, умора и болести, сред които холера.
Каналът е дълъг 190 км и широк 300 м в най-тясната си част. Той свързва Порт Саид в Средиземно море със Суец на Червено море. Каналът е най-кратката водна връзка между Азия и Африка, преди построяването му корабите са обикаляли целия африкански континент.
26 април 1986 г.
Две експлозии разрушават четвърти реактор на чернобилската АЕЦ в Украйна - най-голямата катастрофа от този вид в историята. Радиационното замърсяване е с интензитет, равен на 200 атомни бомби като хвърлената над Хирошима. Украйна, Беларус и Русия пострадаха най-силно от радиационното замърсяване, но радиоактивният облак засегна и цяла Европа. По данни на ООН близо 6 милиона души продължават да живеят в замърсени зони.
27 април 1997 г.
В Хонконг е открит най-дългият висящ мост в света - 2.2 км.
28 април 1947 г.
Норвежкият изследовател Тур Хейердал започва пътешествието си през Тихия океан с дървения сал "Кон-Тики". Мореплавателят тръгва от перуанския бряг и за 101 дни стига до островите в Полинезия. Хейердал си бе поставил за цел да докаже, че на полинезийските острови живеят хора, чиито прародители са дошли от Южна Америка, а не само от Югоизточна Азия.
|
|