Европарламентът промени дневния ред на следващите си две сесии, за да избегне сблъсък по въпроса за приемането на България и Румъния в ЕС. Председателският съвет на политическите групи отмени обсъждането на доклади за двете страни и гласуването на резолюции, което трябваше да стане на междинната сесия в Брюксел на 26 април.
Така опитите на докладчиците за България Джефри ван Орден и за Румъния Пиер Московиси да създадат по-благоприятно настроение към двете страни преди представянето на мониторинговия доклад на ЕК на 16 май, бяха осуетени от Елмар Брок. Той е шеф на комисията по външна политика и противник на скорошното ни приемане.
Председателският съвет на ЕП в крайна сметка намерил компромис, като позволил на тримата да зададат въпроси на Оли Рен, свързани с готовността на двете страни за ЕС.
Рен трябва да им отговори идната сряда. Междувременно една от авторките на мониторинговия доклад Сузете Шустер коментира пред "Интернешанъл хералд трибюн": "Разликата между България и Румъния е във волята: на България й липсва, а Румъния я има."
---
УВЕРЕНИЯ
"Сигурен съм, че скоро ще има конкретни резултати в борбата с корупцията", заяви премиерът Сергей Станишев в интервю за австрийският в. "Щандард". Според него главният прокурор Борис Велчев има волята да даде тласък на разследвания, които се влачат с години без резултат. Станишев коментира, че предимството на Румъния пред ЕС били тъкмо следствията срещу известни политици.
"Разликата между България и Румъния е във волята: на България й липсва, а Румъния я има."
Може да се преструваме, че не ни боли от тази истина, но това е положението.
Нека да не забравяме, че под имената на държавите всъщност се подразбират правителствата, а не народите.