В нова фаза навлезе скандалът около договора между Министерството на образованието и науката (МОН) и фирмата на Георги Велчев "Хелиос хотелс" за изграждане на сграда на Колежа по туризъм във Варна. Вече 4-а година фирмата не изпълнява задължението си да вдигне постройката, въпреки че е получила правото да построи хотелски комплекс в Златни пясъци. Вчера Георги Велчев прехвърли върху държавата вината за неизпълнението на договора и обяви, че е готов да започне незабавно да строи сградата на колежа.
За скандалния договор сигнализира депутатът от КБ Петър Димитров. Както "Сега" писа, със съгласието на бившия министър на образованието Владимир Атанасов през 2002 г. фирмата на Велчев получава правото да събори 2 рушащи се сгради частна държавна собственост в Златни пясъци и да вдигне на мястото хотелски комплекс. Срещу това братът на бившия финансов министър Милен Велчев се задължава да построи сграда за Колежа по туризъм на Икономически университет-Варна.
"След отстраняването на двете разрушени постройки управителите на "Хелиос хотелс" продължават усилията си за документалното оформяне на бъдещата замяна, но никой от другата заинтересована страна не желае да поеме отговорността по приключване на договора", пише в съобщение на Георги Велчев до медиите. Фирмата неведнъж била давала предложения как да се излезе от "юридическия казус".
"Сградата на колежа може да бъде готова до началото на новата учебна година, ако университетът осигури необходимите строителни книжа", се казва още в съобщението. От него става ясно, че собствеността върху новата сграда ще е на "Хелиос хотелс". Постройката ще бъде предоставена на Колежа по туризъм за безвъзмездно ползване за "разумен срок", а в последствие ще бъде прехвърлена на университета.
Според фирмата това е единственият начин реално да се извърши замяната, защото държавата продължава да има вещни права за хотелите в Златния пясъци и те трябва да бъдат заменени срещу правото върху сградата на Колежа.
От "Хелиос хотелс" поставят още едно условие - МОН да излезе с юридическо становище, че строителството може да започне без процедура по Закона за обществените поръчки. В договора бе предвидено друго - фирмата да започне да строи след конкурс, а в случай, че го загуби, да заплати стойността на двете разрушени постройки на спечелилия.
РЕАКЦИЯ
"Категорично няма да им дам разрешение да си строят своя сграда на терена на университета. Какви са гаранциите, че собствеността ще ни бъде прехвърлена", коментира ректорът на Икономическия университет - Варна Кальо Донев. Той се надява прокуратурата, която вече е сезирана по скандала, да посочи изход от проблема. До редакционното приключване на броя "Сега" не получи коментар от МОН.
|
|