За войнишка служба с човешко лице призова Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която на своята пролетна сесия разгледа доклад на българския депутат Александър Арабаджиев (БСП). "Членовете на въоръжените сили са граждани в униформа, които имат същите основни свободи, права и достойнство като другите граждани", пише в препоръка, основаваща се на доклада. Тя трябва да бъде приложена от Комитета на министрите - изпълнителния орган на Съвета на Европа.
Съветът на Европа ще вземе по-изкъсо под контрол въоръжените сили, които, скрити зад своите казармени зидове и зад особените си функции и вътрешни правила, често убягват от вниманието на европейските механизми за защита на човешките права. Познатите на всеки грубост и презрително отношение в казармата към "глезотиите на цивилните гарги", ще трябва да се заменят с уважение към човешкото достойнство независимо дали става дума за висш офицер или новобранец. Командирите от най-високо до най-ниско равнище ще трябва да се понапънат да изчетат Европейската конвенция за правата на човека, за да не направят държавата още по-чест клиент на съда в Страсбург.
Надписът от вътрешната страна на всеки военен портал
"По военни въпроси дотук!"
явно няма да се отнася занапред до човешките взаимоотношения между военнослужещите. Командирите ще трябва да посмачкат самочувствието на "старите кучета", които заради едното забавление са склонни да превръщат в ад живота на младите войници. Създава се възможност всеки новобранец да сигнализира за нарушени човешки права, без да се страхува, че ще остане беззащитен срещу гнева на по-старшите.
"Армията е институцията, която отговаря за защитата на държавата и на обществото. Битката е нейният смисъл на съществуване, същинската й цел и тя е обвързана от специфични ограничения и правила, свързани с единството, йерархията, дисциплината и подчинението на заповеди", пише в доклада. Това са рамките, в които Съветът на Европа допуска специфично прилагане на изискванията за защита на човешките права. Но то не оправдава нарушаването им. Логиката е следната: "Не може да се очаква от членовете на въоръжените сили да спазват хуманитарните закони и човешките права при своите операции, ако не гарантират човешки права в собствените си редици." С други думи, оскотяването, което води и до военни престъпления, започва от издевателството срещу свои.
Александър Арабаджиев привежда примери от различни страни, които показват, че както в младите демокрации от довчерашния социалистически лагер, така и в старите демокрации от Евросъюза
спазването на човешките права на новобранците
не е първа грижа на командирите. "Лошо отношение, издевателства, бруталност, изтезания, недохранване, болести, свръхексплоатация, които водят до болести и дори до смърт... твърде много млади наборни войници в Европа страдат от такава съдба по време на военната си служба", пише в доклада. Най-драматично е положението в Русия и други републики от бившия Съветски съюз, където командването смята за традиция "посвещаването" на новобранците чрез "дедовшчина". Особено скандален е случаят с 19-годишния Андрей Сичов, с когото няколко пияни войници във военното училище в Челябинск са се забавлявали на 31 декември 2005 г. в чест на настъпващата Нова година. В резултат на изтезанията и неколкодневната липса на медицинска помощ се наложило поради гангрена хирурзи да отрежат краката, гениталиите му и един пръст, както и да оперират бъбреците му. Заради този трагичен инцидент президентът Владимир Путин наредил да се създаде корпус на военната полиция.
Драстично нарушаване на човешки права в армията има и в Украйна, Армения и Грузия, но също в Полша, Франция и Великобритания, констатира Александър Арабаджиев. Той привежда за пример излъчени през ноември 2005 г. телевизионни кадри, заснети със скрита камера, които показват как около 40 млади матроси са подложени на унизително "посвещаване". Те са принудени да пълзят голи из бодливи храсти, да водят биволски битки, като блъскат взаимно главите си, с вързани на гърба ръце, да изтърпяват токови удари по гениталиите и пр. Случаят е отнесен до парламента в Лондон.
Издевателствата са твърде очевиден пример за нарушаване на елементарни човешки права. Но Съветът на Европа напомня, че
военните не могат да бъдат лишавани
също от свобода на съвестта, от право на принадлежност към политически партии, не бива да бъдат подлагани на робска експлоатация или да бъдат дискриминирани по какъвто и да е начин, не бива да се посяга на собствеността им или да се лишават от правото да се женят и да създават семейства. Нещо повече, въпреки някои ограничения поради спецификата на военната служба те също трябва да имат свобода на словото, право на сдружаване (включително и да създават профсъюзи), неприкосновеност на частния живот, дома и кореспонденцията. Ограниченията са допустими само дотолкова, доколкото строго отговарят на целите на военния живот, дисциплината и обучението. Те трябва да бъдат точно дефинирани чрез закони и да не противоречат на конституцията.
Европа добавя още едно важно изискване: да се спазват и социалните права на военните. Това означава армията да се научи да чете и Европейската социална харта, която постановява право на достойно и подходящо жилище, право на справедливо заплащане и пенсиониране, право на здравословна работа и трудова безопасност, право на достойно и достатъчно хранене.
|
|