Предупредителното писмо от Брюксел, което еврокомисарят по разширяването Оли Рен определи като "жълт картон" за България и Румъния, не уплаши управляващите.
Представителите на правителството и на НДСВ предприеха спешни десанти в избирателните си райони, за да разяснят, че няма нищо страшно в него.
Външният министър Соломон Паси пръв даде по-оптимистичен тон. "Не се страхувайте от жълтите картони. Жълтото е цветът на НДСВ". Картони му били вдигани и през 2001 г., когато пак е бил кандидат за депутат. Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева цял ден разяснява ситуацията по време на срещите си с граждани на Перник.
Доброто си настроение Паси обясни с телефонния разговор с Оли Рен оня ден и добави, че не бива да се свръхдраматизират писмата, които тепърва ще получаваме. Според запознати обаче Паси е бил крайно недоволен, че предупреждението е дошло точно преди вота и може да нанесе тежък удар върху успеха на НДСВ. Оли Рен пък отвърнал, че писма са нужни в този момент, за да се успокои общественото мнение в европейските държави след двата референдума в Холандия и Франция.
Междувременно се оказа, че препъни камъкът пред членството ни в ЕС не е само глава "Правосъдие". Поне 10-15 важни за евроинтеграцията закони не са били приети от парламента, но най-фатално може да се окаже именно забавянето на новия НПК, коментираха вчера от Външно.
Кабинетът успя да внесе свой проект за НПК в парламента в последния момент и той беше оспорен веднага от съдебната власт. От опозицията обявиха, че ще пишат нов, а от БСП казаха, че са готови с поправки към този. Крайният срок за приемането е до края на годината.
От министерството на правосъдието обясниха, че ще коментират писмото едва когато то бъде получено официално. Нели Куцкова, председател на Съюза на съдиите, отговори в същия смисъл. Тя обясни бодро, че под независимост на съдиите могат да имат предвид много различни неща. Например по-голяма финансова независимост чрез увеличаване на заплатите.
Най-голямо е закъснението по сроковете, договорени в главите за присъединяване към ЕС в земеделието, съобщи шефът на Института по европейска интеграция Юлияна Николова. Тя посочи като пример неприетият закон за ветеринарно-медицинската дейност, който мина само на първо четене. Министър Кунева го определи като един от ключовите за ЕС. Проблем е изграждане на Разплащателна агенция, за да се усвояват парите за земеделие от ЕС. Бави се и преструктурирането на хранително-вкусовата ни индустрия и въвеждането на системи за контрол на храните.
Проблеми има и с прилагането на Закона за обществени поръчки, каза Юлияна Николова. Практиката е повече от порочна, обясни тя. Проучване на БСК сочи, че за 85% от бизнеса у нас проблем е корупцията и непрозрачността на публичните поръчки.
Неизпълнен ангажимент е и законът за Черноморското крайбрежие, по който водещо е регионалното министерство. ЕК критикува страната и за неприетия Закон за защита на потребителите.
Според Долорес Арсенова в областта на екологията изоставане нямало. Не е приет обаче важният за ЕС закон за шума.
Според материалите на в-к "Сега" на властта не и пука:
- от ЕС
- от Върховния Адм. Съд
- от мнението на народа
- от ЦИК
- от нуждите на пострадалите от природни бедствия,
....