:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,726
Активни 710
Страници 20,656
За един ден 1,302,066

Дворец на първите български ханове открит в Плиска

Археолозите предполагат, че уникалната дървена постройка е вдигната от Тервел
СНИМКА: ПРЕСФОТО БТА
Останките на уникален дървен дворец от VII-VIII век откриха шуменски археолози в първата българска столица Плиска, предаде БТА вчера. Това е най-ранното дървено съоръжение на територията на Плиска, с което е започнало строителството там, заяви ръководителят на експедицията проф. Рашо Рашев, който е директор на шуменския филиал на археологическия институт при БАН.

Дворецът най-вероятно е бил ползван от няколко от първите български ханове през VIII век, възможно е да е бил построен от сина на Аспарух - Тервел, предполага професорът. Научно е установено, че преди да се появи характерното за Плиска масивно каменно строителство, в период от около 100 години тук е имало дървено строителство, обясни археологът. Находката принадлежи именно към този начален строителен период в първата българска столица.

Засега при разкопките не са намерени конкретни находки, които да посочат кой от българските ханове е живял в двореца. Той представлява кръгло съоръжение с диаметър около 30 метра и останките му се виждат ясно от въздушни снимки, направени от археолозите.

Находката няма аналог в степната евразийска зона, където може да се очаква подобна дървена архитектура, обясни проф. Рашев. Това обаче не са първите останки от дървено строителство, откривани в Плиска. Преди 24 г. там е разкопана по-малка кръгла дървена постройка с диаметър около 14 метра. Тя също принадлежи към първия строителен период на столицата и една от хипотезите за нея беше, че това е един от дворците на първите български ханове, разказа професорът. Вторият дворец е на около 30 м от първата постройка, археолозите очакват да открият в съседство и трета.

Проучванията в Плиска започнаха преди месец и ще продължат до есента. Експедицията се финансира с пари от кабинета, който е отпуснал 3,5 млн. лв. за консервация, реставрация и проучване на археологическите резервати във Велики Преслав и Плиска. Подобни мащабни разкопки в Плиска не са правени от 1981 г., заяви проф. Рашев. Във Велики Преслав пък работи археологически екип под ръководството на проф. Димитър Овчаров и проф. Николай Овчаров, които проучват дворцовия комплекс на Симеон. Там вече са открити византийски печати, монети и особено ценен според археолозите фрагмент от икона, изработена от слонова кост през X-XI век.

Смела хипотеза за новооткрития дървен дворец изказа вчера кандидат-депутатът от НДСВ Светослав Спасов, който е историк по образование и навести разкопките. Според него това е първата резиденция на хан Аспарух.
9
3171
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
04 Юни 2005 00:44
Бе неможеха ли тухлен поне да открият Са излагаме сега пред света с дървен дворец
04 Юни 2005 02:26
Охраняват ли се обектите - историците да внимават...
04 Юни 2005 03:11
Таман на време. Абе, знаят археолозите какво да откриват. И, най-важното - кога.

Току-виж утре откопали конска опашка. Тръпнете, арийски сърца!


04 Юни 2005 09:56
Да дойдат багерите.
04 Юни 2005 10:55
Споко и юрта ще открият когато му дойде времето.

Редактирано от - Дохс_Читем на 04/6/2005 г/ 11:29:53

04 Юни 2005 11:00
Засега при разкопките не са намерени конкретни находки, които да посочат кой от българските ханове е живял в двореца.

Е как? Не са ли му намерили паспорта на ”Х”ана? Известно е, че хартията е много траен материал както и дървото. Не може да не се е запазила.
04 Юни 2005 11:34
За паспорта не знам, ама според новия прочит на българската история - в нейната пълнота и завършеност, титлата задължително се изписва "кан". Крайно време е журналистите да изфърлят от употреба ретроградното "хан".

Така стоят нещата в "степната евразийска зона."
04 Юни 2005 19:25
Кой е авторът на тази дописка? Рашо Рашев не е директор на шуменския филиал на АИ, а Иван Йорданов.
+
Кръглият строеж подражава на юрта. Дървото не може да се запази 13 века, но че сградата е била от дърво е ясно от длъбнатините, оставени в земята. В Девня преди години попаднаха на ритуален гроб, изкопан като подземна юрта вероятно по заповед на Владимир-Расате. Натълнен е с трупове.
05 Юни 2005 10:32
Аха, разбрах. Значи юртата ще бъде открита по вдлъбнатините в съзнанието. А кръглата форма на главата символизира юрта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД