Останките на уникален дървен дворец от VII-VIII век откриха шуменски археолози в първата българска столица Плиска, предаде БТА вчера. Това е най-ранното дървено съоръжение на територията на Плиска, с което е започнало строителството там, заяви ръководителят на експедицията проф. Рашо Рашев, който е директор на шуменския филиал на археологическия институт при БАН.
Дворецът най-вероятно е бил ползван от няколко от първите български ханове през VIII век, възможно е да е бил построен от сина на Аспарух - Тервел, предполага професорът. Научно е установено, че преди да се появи характерното за Плиска масивно каменно строителство, в период от около 100 години тук е имало дървено строителство, обясни археологът. Находката принадлежи именно към този начален строителен период в първата българска столица.
Засега при разкопките не са намерени конкретни находки, които да посочат кой от българските ханове е живял в двореца. Той представлява кръгло съоръжение с диаметър около 30 метра и останките му се виждат ясно от въздушни снимки, направени от археолозите.
Находката няма аналог в степната евразийска зона, където може да се очаква подобна дървена архитектура, обясни проф. Рашев. Това обаче не са първите останки от дървено строителство, откривани в Плиска. Преди 24 г. там е разкопана по-малка кръгла дървена постройка с диаметър около 14 метра. Тя също принадлежи към първия строителен период на столицата и една от хипотезите за нея беше, че това е един от дворците на първите български ханове, разказа професорът. Вторият дворец е на около 30 м от първата постройка, археолозите очакват да открият в съседство и трета.
Проучванията в Плиска започнаха преди месец и ще продължат до есента. Експедицията се финансира с пари от кабинета, който е отпуснал 3,5 млн. лв. за консервация, реставрация и проучване на археологическите резервати във Велики Преслав и Плиска. Подобни мащабни разкопки в Плиска не са правени от 1981 г., заяви проф. Рашев. Във Велики Преслав пък работи археологически екип под ръководството на проф. Димитър Овчаров и проф. Николай Овчаров, които проучват дворцовия комплекс на Симеон. Там вече са открити византийски печати, монети и особено ценен според археолозите фрагмент от икона, изработена от слонова кост през X-XI век.
Смела хипотеза за новооткрития дървен дворец изказа вчера кандидат-депутатът от НДСВ Светослав Спасов, който е историк по образование и навести разкопките. Според него това е първата резиденция на хан Аспарух.
|
|