Още 7 млн. лв. ще поиска външно министерство, за да командирова представители на политическите сили за членове в изборните секции в чужбина. Това съобщиха от ведомството на Соломон Паси. Досега МС отпусна 3 млн. лв. на МВнР за вота зад граница.
Външно вече прати писмо до ЦИК, в което кани партиите да предложат свои представители за членове на секционни комисии и за наблюдатели. В него обаче изрично се посочва, че разходите са за сметка на партийните централи. От основните политически сили се страхуват, че изборите могат да се опорочат, ако се наблюдават само от подчинените на Паси.
Късно вчера ЦИК обсъди решение, според което партиите ще командироват свои представители за сметка на бюджета. В решението се посочва, че до 15 юни политическите централи трябва да посочат имената на хората, които ще изпратят.
В момента се подготвят списъците във Външно за командироване на дипломати. Според запознати вече имало над 200 кандидати. Изискване на международното законодателство е там, където секциите не са в мисиите ни, да има поне един човек с имунитет, който да е представител на държавата.
Оттук ще се командироват дипломати за всички секции, за които не достигат наши представители в съответната държава. Очаква се най-голям брой секции да има в Турция, Испания и САЩ. На миналите парламентарни избори в чужбина гласуваха в 153 секции. Външно обяви, че сега се готви да открие около 500. Точният им брой ще стане ясен след 10 юни, когато е крайният срок за подаване на индивидуални заявления от българите в чужбина.
Уважеими редактори, точно вестник "Сега" не би следвало да бъде подозиран в про-царски пристрастия, но как иначе да си обясним две неща -
първо, че съобщението на Георги Готев за отзоваването на генералния консул в Лос Анжелис, Георги Пейчинов, се появи не в собствения му (на Готев, като старши репортер) вестник "Сега", а в електронното издание на "Стандарт" (където се задържа само половин час, за да се появи след това в доста променен вид и с подписа на Светослав Амбросимов), и, второ - че пишете небивалици от рода на тази, че "международното право" изисквало като се гласува в чужбина извън посолство или консулство, да бил присъствувал и дипломат?
Това - за измисленото от вас "международното право" по въпроса - са големи глупости. Правил съм два президентски и два парламентарни избора в чужбина - в три държави на три различни континента. Включително избори на два тура, с по над 15 избирателни секции и т.н.
Мога да ви уверя, че разрешенията съм ги получавал и по телефона, и съм започвал изборите на честна джентълменска дума от съответното министерство на външните работи, докато се получи и писменото съгласие. Без никакви изисквания за присъствие на дипломати в секциите извън посолствата. Повечето държави искат само да няма агитация и да не се смущава общественият ред. Може да има някакъв единичен случай, някъде в народно-демократичните джамахирии, където да са поставили условия да присъствува човек от посолството, но съм сигурен, че това са изключения, а не правило, оправдаващо командироването на дипломати от България с парите на данъкоплатеца.
Не е работа на МВнР да преизпълнява някакви планове за откриване на секции. Работа на МВнР е да открие секции там, където има подадени повече от 20 заявления. Толкоз. Другото - ръчкането на българите - е злоупотреба с професията на дипломата и употреба на дипломатическата служба, която е на всички българи - както армията, полицията, и пр. - за политически цели.