Глава "Правосъдие и вътрешни работи" е най-голямата опасност за задействане на предпазната клауза и евентуалното отлагане на членството на България в Евросъюза с 1 г. Тя бе затворена изключително трудно и след драматични преговори. Необходимо беше да се промени конституцията в частта й за съдебната власт, да се изменят Наказателният кодекс, НПК и Законът за съдебната власт. Трябваше да се поемат и куп обещания.
Тази област на няколко пъти бе обект на критики от ЕС и САЩ.
Най-малко са забележките, свързани с правото на убежище, миграцията, граничния контрол, полицейското сътрудничество.
Не така стои въпросът с правосъдието и свързаните с него проблеми на противодействието и наказването на организираната престъпност, корупцията, прането на пари.
В последния доклад на Европейската комисия за напредъка на България бе казано ясно, че реформата в правосъдието и МВР не може да бъде избегната. В доклада се говореше за необходимостта от нови НК и НПК, както и за бавното правораздаване, корупцията по висшите етажи, безнаказаността и несправяне с организираната престъпност, кадровите проблеми в МВР и съдебната власт. Всеки един от тези пунктове може да послужи като повод за отлагане на членството ни в ЕС.
Преди два месеца Меглена Кунева обяви, че през ноември 2005 г. ще е мониторинговият доклад на ЕК за България, което означава, че последната възможност да се представи информация за стъпките, предприети от страната ни, е септември 2005 г.
Кунева е категорична, че до края на годината трябва да се изработи новият НПК, защото е поет ангажимент за това.
Няма да се справим до септември. Сега след изборите на 25 юни, ще им трябва поне месец да се организират и излизат във ваканция
Значи нямаме шансове за ЕС