ВиК дружества от цялата страна продължават да дължат на държавата такси за водоползване, които са общо 20,1 млн. лв. Това показа проверка на "Сега" в екоминистерството.
В началото на декември 2005 г. министър Джевдет Чакъров съобщи, че през последните няколко години водните компании са натрупали дългове за общо 30 млн. лв. и че държавата взима мерки, за да събере парите. Фирмите, които все още не са се издължили, вече са уведомени с нотариални покани и ще платят дължимото поетапно. За да принуди длъжниците да се разплатят, ведомството заплаши, че ще спре финансирането на проекти за изграждане на пречиствателни станции и водопроводни мрежи в градове, където ВиК дружествата не плащат таксата си за водоползване.
Сред длъжниците на ековедомството са и вносителите на автомобили и производители на други стоки и продукти, след употребата на които се образуват отпадъци като масла, акумулатори, батерии, гуми. Една трета от тези компании не членуват в колективна организация по оползотворяване на излезлите от употреба коли и месечно трябва да плащат общо 300 000 лв. такси в предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда към МОСВ. От министерството обаче съобщиха, че има компании, които не внасят или закъсняват с изплащането на сумите. Това са заводът за автомобилни гуми „Динамик" в София, "Енергия консулт" - Търговище, "Старт" - Добрич, "Електрохит" - Пазарджик.
Как се трупат дългове след като водата е толкова скъпа?
Ами заплатите са им... височки, другите разходи - също!