Липсата на ясна визия за разликата между непрофилираните и профилираните паралелки в училищата е довела до пълен хаос в 11-и и 12-и клас. Абитуриентите в обикновените училища са длъжни в 12-и клас да вземат извънредни часове по 8 предмета, а задължителната учебна програма предвижда само 3 - български, физическо и "Свят и личност". За останалите дисциплини обикновени учебници няма, има единствено книги за профилираните паралелки. За това сигнализираха учители във връзка с подготвената от МОН програма за развитие на училищното образование. Според тях мястото на непрофилираните училища остава неясно и в бъдеще време.
Проблемът е най-сериозен в 11-и и 12-и клас, защото тогава по-голяма част от учебното време е заделено за задължително избираеми дисциплини, разясниха експерти. В 11-и клас часовете за ЗИП са 792 - 70% от общото време, в 12-и скачат на 806 - 80%. За разлика от профилираните паралелки обаче, за непрофилираните е определен максимум часове, които може да се насочат към определена дисциплина. В 12-и клас за един предмет могат да се заделят максимум 93 часа. Така учениците са длъжни да се готвят по 8 дисциплини и тъй като учебници няма, учат по тези за профилираната подготовка.
"Какъв е смисълът от всичко това? Вместо да могат интензивно да се готвят по няколко предмета, които ги интересуват и с които могат да кандидатстват, ние принуждаваме учениците да вземат ЗИП по физическо. Затова никой не идва на училище в 12-и клас", питаха педагози на организираната в края на уикенда среща между ръководството на МОН и учители по математика.
Подобно е положението и в 11-и клас. Тук часовете за ЗИП трябва да се разпределят между 7 дисциплини, а задължителните са 5 - български и литература, математика, история, философия и физкултура.
Не е ясно какво ще се случи с непрофилираните училища и паралелки при евентуалното приемане на предложената от МОН стратегия за развитие на училищата. Тя предвижда 11-и и 12-и клас да бъдат оставени за профилирана подготовка.
"Програмите в 12-и клас очевидно трябва да се променят. Многото отсъствия на учениците показват, че не сме успели да отговорим на интереса им", коментира преди време просветният министър Даниел Вълчев. До момента обаче МОН не е обявило какви евентуални промени може да има. В профилираните училища в 12-и клас гимназистите са длъжни да се готвят засилено по 3 или 4 предмета. Това прави средно по 268 или 210 извънредни часа на дисциплина.
ИНТЕГРАЦИЯ
Близо 500 000 лв. държавна субсидия ще разпредели т.г. Центърът за образователна интеграция на децата от малцинствата към МОН, съобщиха от ведомството. Вчера в ДВ бе обнародвана наредбата за устройството и дейността на центъра. Звеното ще работи по 3-годишни програми, които ще се гласуват от 11-членен управителен съвет. 8 от членовете му са представители на МС и ресорните министерства. Останалите трима ще бъдат избрани от Вълчев сред различни неправителствени организации с опит в образователната интеграция на малцинствата. Центърът ще финансира 2 вида проекти - за интеграция на децата в смесени училища и за допълнителна подготовка на изоставащи ученици.
|
|