:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,638
Активни 725
Страници 17,203
За един ден 1,302,066

ЕС се плаши да не го окраде нашата мафия

Бурни дебати в Европарламента за България и Румъния
25 април 2005 г. Президентът Георги Първанов и министър-председателят Симеон Сакскобургготски подписаха договора за присъединяване на България към ЕС. До октомври България трябва да докаже, че е достойна да влезе там на 1 януари 2007 г., както е по план.
ЕС разкри вчера основния си страх, заради който отложи за октомври решението си за приемането на България - че нашата мафия може да източи фондовете му. След две тежки заседания преди представянето на вторите мониторингови доклади за България и Румъния Комисията на ЕС даде следните категорични препоръки: "Освен засилване на борбата с прането на пари, измамничеството и организираната престъпност от София се искат спешни действия, които биха гарантирали, че стотиците милиони евро от фондовете на общата земеделска политика няма да бъдат отклонени."

Колегиумът на Еврокомисията обсъжда всяка дума от формулировката за България и Румъния до последния момент. Накрая се постигна съгласие по следния текст: "България и Румъния би трябвало да се присъединят към ЕС както е предвидено първоначално (1 януари 2007 г.), ако двете страни извършат цялостни реформи... Ако Букурещ и София искат срещата с ЕС да се състои на уречената дата, трябва да имат предвид, че:

1. Букурещ предизвиква все още дълбоко безпокойство в четири области на общностното право, докато преди шест месеца тревожните области бяха 14: по-специално внимание заслужава административният капацитет на Румъния да събира данъците и да управлява фондовете от общата земеделска политика.

2. За София тревожните области са шест - срещу 16 по-рано - и в частност неспособността на българските власти да се борят резултатно срещу организираната престъпност и корупцията. Три забележки към нашата страна са отправени по глава 24 - "Правосъдие и вътрешен ред", две са по глава 7 "Селско стопанство" и една - по глава 28 "Финансов контрол".

Продължаването на неяснотата до есента не насърчава колебаещите се държави като Германия и Франция да пристъпят решително към ратификационни процедури. В отговор на въпрос на "Сега" вчера председателят на Комисията по външната политика на Европарламента Елмар Брок (германски християндемократ) даде да се разбере, че решението на Бундестага ще зависи от поведението на България и Румъния. "Германският парламент иска да ратифицира договора до края на годината, но важният въпрос е как българското правителство ще реагира на предложенията в доклада", каза Брок.

Според ръководителя на групата на либералите в ЕП Греъм Уотсън (Великобритания) отлагането на въпроса кога да бъдат приети в ЕС България и Румъния за есента е "възможно най-лошото решение", защото "внася объркване в и без това трудното положение". Той изрази надежда, че през юни Европейският съвет (висшият орган на ЕС) все пак ще се произнесе за датата въпреки липсата на препоръка от Комисията.

По време на дебатите в Европарламента комисарят по разширяването Оли Рен поиска от България и Румъния "да покажат воля, манталитет и резултати в преодоляването на главните недостатъци". Той заяви, че въпросът за предпазните клаузи - по вътрешния пазар и правосъдие и вътрешни работи, ще бъде решен през есента.

Евродепутатите от групите на социалистите и либералите настояваха най-енергично да не бъде отлагано членството на България и Румъния, за да не бъдат разочаровани след усилията, които вече са положили.

Най-разпалено срещу приемането на двете държави през 2007 г. се изказа лидерът на "зелените" Даниел Кон-Бендит, който в края на миналата седмица бе в София. Той каза, че е посетил ромски квартал и бил изненадан, че европейските помощи за ромите не стигат точно до нуждаещите се. "Питайте българското правителство къде са парите за ромите?", обърна се той към Барозу и Рен. Имаше отделни гласове и за разделяне на България и Румъния, като нашата страна бъде отложена за 2008 г.
Снимка: Борислав Николов
"Европейският" часовник в София отбелязва, че до 1 януари 2007 г. остават 230 дни.
14
3027
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
17 Май 2006 01:36
"Ограбването" на фондовете е едно на ръка!
Този президент и този премиер ще се погрижат за това!
17 Май 2006 02:04
ФЛ тея играят с Духан сопола и на дедото унучетата ( юпитата)...........
17 Май 2006 06:00
ЕС се плаши да не го окраде нашата мафия
Не мога да ги виня за това. Прави са хората да се пазят.
17 Май 2006 08:22
...те ни пожелаха такива...
...а ДеСе-тата се постараха да се харесат...
...сега ставаме примамлива "офшорка" в рамките на Союза...
17 Май 2006 08:49
Европата няма защо да се бои от българската мафия. Ще са им достатъчни българските цигани, пък за румънските да не говорим! В края на краищата и ние малко да мирясаме от цигани и правозащитници. Само не зная, кого ще "правозащищават".
17 Май 2006 08:52
ЕС се плаши да не го окраде нашата мафия” – така де, те си имат своя за тази работа. За примери няма нужда да ходите много далеч.
"Питайте българското правителство къде са парите за ромите?"” – всъщност тези пари на българското правителство ли са дадени, кога и кой ги разпределял? Въпросът ми е сериозен ако някой знае, нещо ми се губи.
17 Май 2006 09:26
Тези мутри които са в правителството няма да тръгнат срещу себе си.Те трябва да бъдат изритани от управлението.За да се постигне исканото от ЕС трябва воля от управляващите, а точно това го няма.
17 Май 2006 10:29
Нееема бе бате. Кълнем ти са. Нишо не крадем
Аз ша ти кажа ако някой открадне
Няма сигански работи да прайм я
17 Май 2006 11:28
Тия от Запад са ми много интересни.

В началото на перестройката западните банки се пълнеха с незаконно изнесена валута от днешните мафриоти и тия детос стояха зад гърба им.
Тогава всчико беше наред, щото им влизаха свежи пари.
Сега се страхували!
Ми къде бяхте преди 16-17 години?

Иначе страховете им са основателн. Мафията ни не си поплюва.
17 Май 2006 11:54
Точно са го наименували цукермана: Кон-Бандит. Въпросът му чисто цукермански: къде са парите за за ромите, бе правителство? Като че ли са дадени на правителството, а не на НПО-та с цигански шефове в тях. Прави се на 5/4 наглият шаломец и дори нсе мигва. Същите са и другите евробюрократи. Последните 17 г. представляват безподобна гавра с България от страна на тези мръсни копелета.
17 Май 2006 12:26
За что боролись - на то и напоролись! Как всегда.
17 Май 2006 13:26
Нашта мафия нама да окраде, а направо ще ги открадне
17 Май 2006 16:19
Нашата мафия са ангелчета в сравнение с тяхната, която е на правителствено ниво.

Берлускони... лелеле, цяла Европа знае, че е мафиот и кво?
Англия - тяхната мафия е виновна за въоражени грабежи по цялата планета.
Франция - също
Германия - хем въоражени грабежи, хем и избиване на милиони невинни хора

Аз ако бях на тяхно място, щях да мълча от кумова срама най-малкото.
17 Май 2006 17:46
Ювиги, където има много пари, срам няма...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД