Правосъдната система и антикорупционните мерки са двете области с най-много забележки от страна на Европейската комисия към България в представения вчера доклад за страната ни.
ЕК се притеснява от засилените правомощия на министъра на правосъдието при определянето на бюджета на съдебната система, обучението на магистратите и др. на фона на слабия административен капацитет на Висшия съдебен съвет. Според Брюксел трябва да бъдат отстранени неяснотите около последните конституционни промени, които поставят въпроси за гаранциите за независимост на съдебната власт.
ЕК ще следи стриктно ефекта от действието на новия Наказателно-процесуален кодекс, чрез който се очаква да се подобри досъдебното производство. Отбелязва се, че все още не е приет нов Граждански процесуален кодекс.
Брюксел приветства като "първа полезна стъпка в реформата на прокуратурата" одита на делата от времето на предишния главен прокурор Никола Филчев, започнат от наследника му Борис Велчев. Нужно е да се вземат още мерки за отчетността, прозрачността и вътрешния мениджмънт в прокуратурата, се казва в доклада.
Отново се настоява за повсеместното въвеждане на случайното разпределение на делата, както и за създаване на специализирани съдилища. "Трябва да се приложи конкурентна процедура за избор на магистрати", е записано в доклада.
Корупцията в съдебната система си остава сериозно предизвикателство, а предприетите досега мерки за борба с това явление по високите етажи на властта се оценяват като слаби. "Остават редки случаите на повдигнати обвинения, прокурорско разследване, дела, осъждане и ефективни присъди за корупция по високите етажи на властта", смятат в Брюксел. Дребната корупция все още е повод за загриженост в сектори като здравеопазването и образованието.
Еврокомисията препоръчва да се укрепи административният и координационният капацитет на правителствената комисия за противодействие на корупцията, оглавявана от МВР. Сметната палата трябва да започне да проверява имуществените декларации на заемащите висши постове, като за целта се увеличи капацитетът на одитора. В доклада е отбелязано, че последните поправки в закона изискват предварително разрешение за публикуване на имуществените декларации в медиите.
Записано е също, че законът за политическите партии не задължава формациите да оповестяват анонимните си дарители и тези дарения не се проверяват от Сметната палата.
Като нарастващ проблем в доклада е посочен трафикът на новородени, при който бременни българки отиват да раждат в чужбина.
Условията за живот в много от социалните домове за деца и хора с умствени увреждания остават лоши, а държавните агенции за защита на детето и за социално подпомагане нямат надеждни системи за мониторинг, отбелязва Еврокомисията.
И този път се отчитат проблеми с интеграцията на ромското малцинство. Отбелязано е още, че не е приета стратегия за децентрализация.
|
|