Няма вече човек в държавата, който да не е разбрал, че баба знае "thank you". Още по-отдавна пък е известно, че баба знае и две, и двеста. Засега обаче никой не може да отговори на въпроса кога и защо баба и дядо се научиха да точат ДДС, да продават наркотици, да поръчват убийства...
Криминалният контингент от "третата възраст" набъбва от две години, като обсегът му на действие се разширява постоянно. През последните два месеца няколко такива случая шокираха обществеността, не толкова заради вида на престъпленията, а заради извършителите им. А беше време, когато дядовците се караха в кръчмите след няколко чашки...
Най-широк отзвук получиха
"бизнес делата" на баба Светла от Стара Загора
При акция на антимафиотите на 18 април в града 72-годишната Светла К. бе задържана заедно с внука си Константин и още двама съучастници, както и организаторът на групата Вихър М. Те са обвинени, че са източили около 15 млн. лева от 2003 г. досега. ДДС измамите ставали най-често, като на имената на бездомници и бедняци срещу дребни суми били регистрирани фирми. Между тях се извършвали фиктивни "кухи" сделки, а бандитите теглели несъществуващия данъчен кредит.
Любопитното е, че бабата е участвала активно в схемата, като дори въвлякла внука си в "бизнеса". Колева остава само под домашен арест, защото страдала от диабет. Срещу нея тръгна и второ дело за измами с ДДС, защото през 2004 г. опитала да изтегли 83 330 лв. данъчен кредит с фалшиви документи като пълномощник на фантомна фирма.
"В повечето от престъпленията, които се извършват от възрастни, причина са парите. Възрастните са в тежка позиция заради несигурността си за бъдещето, ниските доходи и особено пенсиите. При такава екстремна ситуация за тях престъплението е игра "ва банк" и на принципа - каквото стане", обяснява експертът към Софийски градски съд д-р Руслан Терзийски. По негови наблюдения пенсионерите престъпници в миналото са били с висок социален статус, който драстично се променил към настоящия момент. Именно с внезапното обедняване, той обяснява и посягането към чужди пари.
На същия 18 април, но в София и пак заради пари, две счетоводителки с богат житейски опит поръчаха убийството на 29-годишната си шефка. Освен че планът е старателно подготвян в продължение на 10 дни, той се оказва и много икономичен. Само срещу 2000 лева таксиметров шофьор е нает да заложи бомба в автомобила на жената. Първоначално мъжът получил 500 лева предплата, за да се снабди с бухалка, електрошокова палка и белезници, тъй като идеята била жената само да бъде пребита.
Гневът на счетоводителките за неуредени финансови въпроси
с младата жена обаче ги подтикнал към по-сериозно наказание и те решили, че жената трябва да бъде взривена. Часове преди изпълнението на поръчката обаче извършителят и двете поръчителки съответно на 58 и 51 години са заловени.
"Престъпното поведение на възрастните е като последен вик на отчаянието. Любопитно е, че се ориентират в сфери, в които досега нямаше възрастни извършители - опити за убийства, наркотици, а доскоро ставаше дума предимно за битови престъпления", разказва д-р Терзийски. От разговорите му с възрастни извършители на престъпления той заключва, че една от причините за деянията им е, че са останали сами, а близките им са заминали в чужбина. Това според него допълнително ги отчайвало и насърчавало.
"Разговарях с такъв човек, който знаеше, че съхранението и посредничеството при търговия с наркотици се наказва строго, особено като става дума за голямо количество. Сам каза, че знаел, че рано или късно ще го заловят. А досието му беше абсолютно чисто, обясняваше, че преди това и на червено не пресичал", разказва Терзийски за 65-годишен бивш банков служител, участвал в трафик на дрога.
Преди 2 месеца Варненският окръжен съд издаде осъдителни
присъди на две възрастни варненки
56-годишната Христина Петрова беше осъдена на 1 година и 8 месеца затвор, след като на 19 май миналата година била хваната с 1,976 грама хероин на стойност 98,80 лева. Когато полицаите извеждали Петрова от дома й, тя ги помолила да я оставят да поседне на сянка в двора. В този момент тя изхвърлила портмоне с 430 лева и две пакетчета хероин. В дома и били заварени и двама наркомани, които си закупили от нея хероин и тя им била осигурила терен.
Само с условна присъда за лека телесна повреда и опит за продажба на дрога се размина 70-годишната баба Златка Атанасова. На 11 май миналата година при акция на полицията в дома й тя бурно се съпротивлявала на опита да бъде арестувана. Освен че ругала и кълняла, бабата здраво ритала, хапела и блъскала тримата полицаи. Съдът призна вината на Златка за нанесена телесна повреда на всеки един от тримата полицаи и й наложи наказание за всяко едно от деянията от по 3 месеца лишаване от свобода, отложено с 3-годишен изпитателен срок.
Причина за акцията в дома на Златка в квартал "Аспарухово" е информация, че там се продава дрога. Точно тогава бабата продала доза хероин на редовен клиент, който познавала покрай наркозависимия си внук. Съдът във Варна реши Златка да изтърпи най-тежкото от престъпленията, за които е обвинена - лишаване от свобода за 3 години, което се отлага с 5-годишен изпитателен срок, освен наложените й глоби и разноски по делото.
"Дързостта на такива престъпници вече не изненадва мен и колегите ми. В разговори с такива хора съм забелязал, че
те ни най-малко
не се срамуват
от деянието си. Млади хора, които не са редовни клиенти на арестите, са много по-притеснени от възрастните, когато говоря с тях", разказва още Руслан Терзийски.
Присъдите над пенсионери също зачестяват независимо от вида на нарушенията, които те извършват. Преди месец 65-годишна жена от Моминброд получи 3 месечна условна присъда с 3-годишен изпитателен срок за пласиране на фалшиви пари. Жената първоначално била измамена, като продала зимнината си за 40 лева. Отишла в магазина и там продавачът й казал, че двете банкноти са елементарни ментета. Бабата обаче излязла и отишла в друг магазин, където пласирала едната банкнота, а другата по-късно изхвърлила. Ден по-късно била заловена, а присъдата й е заради това, че въпреки че е разбрала за фалшивите пари, е пробвала да ги пласира.
Към момента у нас никой не е отделял специално внимание на зачестяващите престъпления сред хората от "третата възраст". Няма и статистика за това какъв точно брой престъпления извършват и в каква сфера са те.
"През последните 1-2 години се забелязва силно увеличение на престъпленията сред възрастните. Определено има такава тенденция, но засега това не е изследвано", призна и д-р Терзийски, според когото за такива хора ще е нужен и друг подход. Според него е много вероятно такива тенденции да е имало в много от страните, които са изживели години на преход, като тези в България през последните 16 години.
Предварителното чувство за обреченост на възрастните престъпници понякога се оказва и фактор при тяхното по-бързо залавяне. Показателни са и акциите на полицията, при които все по-често заловени са именно пенсионери. Друг е въпросът дали органите на реда не се занимават приоритетно с този контингент, защото е лесен за разкриване. Старци разбойници има навсякъде, но обикновено са екзотика. А по правило имат някакъв криминален опит от младостта си. В българския случай престъпните баби и дядовци са в известен смисъл уникално явление от гледна точка на нравите ни, поне такива, каквито бяха. Но и те, горките, усетиха, че както драстично се свиха доходите ми, така се сви и моралът.