Индонезийци не се притесняват от разпространението на птичия грип в страната и продават пилета на пазар в столицата Джакарта. |
Специалистите от СЗО, сред които има лекари от Индонезия, експерти на американския Център за контрол и профилактика на заболяванията и на университета на Хонконг, още не били завършили работата си в Суматра, допълни Добриянски. Основната хипотеза на екипа е, че съществува вероятност от предаване на вируса на птичия грип от човек на човек в ограничени мащаби - в рамките на едно семейство. Лекарите и другите лица, които са контактували с болните, не са се заразили с вируса, подчерта заместник държавният секретар. В момента са поставени под карантина над 50 индонезийци, които са общували с починалите от вируса на птичия грип.
Пола Добрянски каза също, че работата на експертите ще продължи, тъй като те не били напълно уверени, че заключенията им са правилни. "Смята се, че през 1997 г. в Хонконг и през 2004 г. в Тайланд вече е имало случаи на предаване на вируса на птичия грип от човек на човек в ограничени мащаби", припомни тя.
Междувременно в Румъния бяха открити нови огнища на птичия грип и броят им вече е достигнал до 116. Те са в Мъндра (окръг Брашов) и Съръцени (окръг Яломица). Говорителката на румънското правителство Оана Маринеску заяви, че за страната няма предпазна клауза в санитарно-ветеринарната област, предаде агенция Ромпрес. В. "Журналул национал" писа в началото на седмицата, че на Букурещ може да бъде наложена предпазна клауза в санитарно-ветеринарната сфера заради кризата с птичия грип. Изданието се позова на писмо до румънските власти, изпратено от постоянния представител на Румъния в ЕС Лазар Комънеску. Говорителка Маринеску обясни, че е възможно да бъдат задействани секторни клаузи, които водят до ограничения на търговията с румънски продукти на европейския пазар. "Подобни ограничения могат да се появят за всяка страна - членка на ЕС", допълни тя.
Реакция
Брюксел е разочарован от отказа на румънските власти да получат техническа помощ от ЕС за справяне с кризата с птичия грип, писа румънският в. "Котидианул". Говорителят на еврокомисаря по въпросите на здравеопазването и защитата на потребителите Маркос Киприану, Филип Тод, посочи, че още през октомври ЕК е предложила техническа и експертна помощ. Комисията в момента има готовност да предостави подкрепа на Румъния, допълни той. Румънските власти обаче не приели предложението.