Гърция и Великобритания ще бъдат първите страни-членки на ЕС, които ще наложат вето върху евентуално отлагателно решение за членството на България в ЕС от началото на 2007 г. Това каза в интервю за "Дойче веле" германският политолог и специалист по европеистика в Техническия университет в Аахен проф. Винфрид Бьотхер, който е на посещение в България.
"Гърция ще наложи вето, британците ще бъдат категорично против отлагането на България с една година, защото те имат друго разбиране за Европа. Те гледат на Европа предимно като на един общ пазар. Те са търговци. Тоест, от гледна точка на британците, колкото по-скоро те спечелят за този пазар България, толкова по-добре за тях. Мисля, че членството на България ще дойде през 2007 г.", смята проф.Бьотхер.
Словакия и Полша не бяха по-добри към момента на присъединяването си от българите, казва проф. Бьохтер. "Това, в което обаче е права Европейската комисия, и което различавам като проблем в България и Румъния, е не доброто функциониране на съдебната система. Но по въпроса за корупцията, която се размахва като аргумент за недостатъчната подготвеност на България, не смятам тази критика за съвсем основателна, тъй като корупция има и в Германия, и в Италия, и навсякъде по света", заявява той пред "Дойче веле".
Проф. Бьотхер категорично отхвърля възможността България и Румъния да бъдат разделени на финалната права за ЕС. "Ако България бъде отделена от Румъния, срещу това ще се надигне много силно обществено мнение в Европа. Аз например не мога да се съглася с оценката на Европейската комисия, че България е по-зле подготвена от Румъния, и мисля, че именно поради опасения, свързани с общественото мнение в Европа, просто не може да се стигне до разделянето на двете страни. Или и двете ще бъдат отложени за 2008 г., или и двете ще станат членки на ЕС през 2007 г.", казва политологът.
Ратификация
Проектозаконът за ратификация на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС ще бъде разгледан в Комисията по външни работи на Националната асамблея (долната камара на френския парламент) на 20 юни, вторник, съобщи БТА. Завчера на срещата между румънския президент Траян Бъсеску и френския държавен глава Жак Ширак официално бяха оповестени датите за ратификация на Договора от страна на Република Франция - а именно, 27 юни (вторник) на пленарно заседание на Националната асамблея, и 2 октомври в Сената (горната камара на френския парламент). Разглеждането на ратификацията във външната комисия на Асамблеята е първата стъпка преди дебата в пленарна зала. Според портала EUexpands Бъсеску е бил информиран, че френският президент е разговарял с германския канцлер Ангела Меркел и тя уверила Ширак, че ратификацията в Германия ще се случи също навреме.
Решение
Румънският вицепремиер и министър, отговарящ за бизнеса, малките и средни предприятия, Георге Копос подаде вчера оставка, предаде АФП. Той взел това решение заради несъгласието си с предложените от правителството промени в данъчния кодекс, които предвиждат увеличение от 3 на 16 на сто на данъка за малките предприятия.
За оставката на Георге Копос се заговори, след като в средата на май прокурори от Националния департамент за борба срещу корупцията повдигнаха срещу него обвинение за укриване на данъци. По този начин той е ощетил държавния бюджет с над един милион евро.
За оставката на Георге Копос се заговори, след като в средата на май прокурори от Националния департамент за борба срещу корупцията повдигнаха срещу него обвинение за укриване на данъци. По този начин той е ощетил държавния бюджет с над един милион евро.