:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,375
Активни 437
Страници 19,305
За един ден 1,302,066
Сепаратизъм

Още повече държавици в европейския пъзел

Приднестровието може да стане 19-ата независима страна на континента. Великобритания и Италия също са заплашени от цепене
Графика: В. "Таймс"
Повечето хора биха се затруднили да посочат на картата Приднестровската молдавска република*, да не говорим за произнасянето на името й. Тези, които могат да го направят, знаят, че тя е средище на контрабанда, голямо бунище на оръжия от съветско време и може би родина на футболния клуб "Шериф" (Тираспол).

Но това парче земя е последният европейски анклав, който поиска независимост след решението на Черна гора през май да стане отделна държава. Приднестровският "президент" Игор Смирнов обяви, че 550-хилядното му население ще гласува на референдум през септември за или против независимост от Молдова.

"Примерът на Черна гора показа, че референдумът вече се превръща в



норма за разрешаване на конфликти",



каза 64-годишният бивш металург Смирнов. Ако се сбъдне малко вероятният вариант Приднестровието да получи независимост, това ще бъде 19-ата нова държава в Европа след срутването на комунизма през 1989 г., а фрагментацията ще продължи.

От баските в Испания до кюрдите в Турция има малцинства, които копнеят за собствена държава. Примерът на Черна гора възроди надеждите, че дори малките анклави в забравените краища на Европа все още имат шанс да станат жизнеспособни държави. Но опасенията са, че обявяването на независимост на минидържавите би могло отново да разклати и без това нестабилните региони.

На Балканите отцепването на Черна гора вероятно ще бъде последвано от Косово - сръбската провинция с преобладаващо албанско население. Това пък може да доведе до нови опити на Република Сръбска да се отцепи от Босна, а хърватите в Херцег-Босна да се присъединят към Хърватия.

На Кавказ Русия все още се бори да спре сепаратисткия бунт в Чечня. Грузия е разкъсана от отцепническите региони Абхазия и Южна Осетия. Все още няма решение за Нагорни Карабах - оспорвания анклав в Азербайджан, контролиран от Армения.



Дори Западна Европа не е застрахована



Националистите в Северна Ирландия ще се борят за обединена Ирландия. Теоретично Шотландия е по-близо от всякога до независимостта от подписването на акта за обединение с Англия преди 300 години. Сепаратистките движения са активни в страната на баските, Корсика, Сардиния и в континентална Италия.

Приднестровието се отцепи от Молдова през 1990 г. Двете страни водиха война през 1992 г., която завърши с над 1500 жертви. Въпреки че не е международно призната, републиката поддържа тесни връзки с Русия, която помагаше на етническите руснаци по време на войната и държи там 1500 войници. Официално те трябва да пазят мира и да охраняват 40 000 тона оръжие, складирани там за случай на евентуална инвазия на НАТО. Но в действителност това и до днес е най-западният стратегически аванпост на Москва, защитна стена срещу разширяващите се ЕС и НАТО. Това също така е и рай за пране на пари, контрабанда и незаконна продажба на оръжие.

Игор Смирнов управлява Приднестровието като свое лично владение. Той е финансиран от местните олигарси и главната му опора е носталгията по Съветския съюз. Приднестровието има своя собствена валута на базата на старата съветска рубла, използва стария флаг на съветска Молдавия и организира годишни военни паради в съветски стил. Униформите на милицията имат сърп и чук.

Там няма пряка телефонна връзка с Молдова, нито собствена мобилна телефонна мрежа. Витрините на магазините са



изпълнени с безвкусни стоки



от 70-те и 80-те години на ХХ век. Изключение е единственият стадион в Молдова, който е признат от ФИФА - този на най-силния в страната футболен отбор "Шериф" (Тираспол). Преговорите с посредничеството на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) са в застой заради отказа на Приднестровието да приеме предложението за автономия в рамките на молдовската държава. Русия подкрепи референдума.

Белгийският външен министър Карел де Гухт, който в момента е председател на ОССЕ, обаче заяви, че няма законово основание за референдум, и призова двете страни да се върнат на масата за преговори.

-----------------

* Названието иде от Молдавия - името на днешна Молдова по времето на СССР.
14
2844
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Юни 2006 00:49
¤ø , ¸ ¸ , ø ¤º °°º ¤ø , ¸ ¸ , ø ¤º °`°º ¤ø , ¸ ¸ , ø ¤º °`°º ¤ø , ¸ ¸ , ø ¤º °°





-
-
-
Всичко тече.
03 Юни 2006 01:16
ха-ха..Лицемерна теза е защитена в статията...Значи, излиза че независимоста и самоопределението се употребяват само, когато са изгодни на Големия бял брат!Примери колкото щеш!Те ти прибалтийските републики, те бивша Югославия..и т.н.Обаче скивай!Стане ли въпрос за независимост и самоопределение на кюрдие /обаче в Турция/, рашъните в Молдова баските в Испания.., щело много да се раздробиме, абе то името било сложно, стоките по магазините били стари, били контрабандисти..??! Тъпотии до шия..Само за протокола, но косовските албанци са ултра затънали в наркотрафик, па това не смути никак американците да ги насъсъкат за независима държава..
03 Юни 2006 02:09
Просвета , прав си . Нови малки държавици ще се появяват САМО тогава , когато старите големи почувстват нужда от това.
03 Юни 2006 04:15
Просвета, прав си. И така трябва да бъде. Нека всеки преди да направи каквато и да е важна стъпка, да иска разрешение. То може да бъде дадено или не, в зависимост от интересите на Големия Бял Баща. Но ако бъде дадено, после ще трябва да бъде изплатено с послушание. И бази. Така 4е мърдане няма.
03 Юни 2006 05:02
Тя, политиката, е по сложна, Просвета.
Големият бял брат не може да раздаде справедливост навсякъде. Още повече, че не му е това работата. Отделят се най-вече онези, които силно го желаят и направят необходимото. Тогава и Големият бял брат не може да им попречи. Винаги има сили, които помагат и които пречат. Понякога се изисква и дълго чакане.
В рамките на Европа отделянето вече не е толкова страшно, при условие, че разделените части се влеят в обединена Европа.
03 Юни 2006 05:20
Балканите и Кавказ винаги ще бъдат кървящите рани на Европа, и когато стария континент се почувства силен и единен все ще се намира някой да отваря тези рани
03 Юни 2006 07:14
Пичове, да не забравяме, че в Приднестеровието живеят българи! Така, че да подпираме раждането на още една българска държава!
03 Юни 2006 07:52
Дано не ви дойде до главата, да видите отцерването на Тракия и Плевенско-шуменските вилаети. Те тогава става лошо........
03 Юни 2006 12:16
А Кърджали кога щяло да се отделя, банда тъпи продажници? Хайде всички да викаме Ура за ДПС!


...
чети по устните какво ти казва емотиконката
03 Юни 2006 12:29
И в други държави на Европа има такива тенденции.
Корсиканците във Франция.
А Бавария се държи като отделна държава в Германия. Да не говорим за източните провинции на Германия.
03 Юни 2006 14:35
мдааа забравили са Горна и долна Савоя във Френско, Аджария в грузия, Кримея, нормандци и бретанци пак във Френско.... голям майтап.
03 Юни 2006 17:07
Условия Бог дал. "По-добре Цар на село, отколкото чиновник в града". Ако западът реши, че шопите заслужават независимост, местен човек ще се намери. Малко синя или оранжева боя, малко бузплатно уиски и масите ще отвоюват свободата си.

03 Юни 2006 23:11
Mrx++, Бавария си е по статут отделна държава и е само доброволно във ФРГ. Същото касае Тюрингие и саксония. Те могат да напуснат по всяко време с решение на собствените си парламенти, без да се допитват до останалите провинции, които си икмат статут именно на такива
03 Юни 2006 23:30
В. Таймс: до 2020 г. в Европа може да се появат 11 нови държави
http://WWW.ACTUALNO.COM-03.06.2006
Постигането на независимост от Черна гора разчиства пътя и за други малки народи в Европа към собствена държава, пише британският вестник Таймс, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Започналият през 1989 г. процес на разпадане на бившия соцлагер сега се прехвърля към страните от ЕС. Според Таймс към 2020 г. на територията на сегашния евросъюз може да възникнат 11 нови държави.

От Великобритания може да се отделят Шотландия и Уелс, а Северна Ирландия да се обедини с Ирландия. Възможно е да се разпадне Белгия - на френскоезична Валония и Фландрия. От Италия може да се отделят Южен Тирол и Сардиния, а Франция може да се лиши от Корсика и югоизточните райони около Перпинян, които да се присъединят към нова държава - Каталония със столица Берселона. Аналогична съдба очаква и баските райони на Франция, които ще влязат в бъдещата държава на испанските баски. От Испания би могла да се отцепи и Южна Андалусия, прогнозират авторите на Таймс. Като независими държави са обозначени също така Приднестровието, Южна Осетия и Абхазия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД