Гражданите, чиито имоти са отнети, за да бъдат реституирани, ще се обезщетяват с жилищни компенсаторки. С тях те ще могат да купуват с предимство държавно или общинско жилище. Това реши парламентът, като гласува окончателно промени в Закона за възстановяване на собствеността върху одържавени недвижими имоти, внесени от Любен Корнезов. Текстът важи за случаите, когато имотите са отнети с влязло в сила съдебно решение.
До три месеца държавата и общините ще трябва да предоставят на засегнатите домове от своя фонд, а тяхната равностойност трябва да е приблизително равна на предишния апартамент. Ако не получат жилища, гражданите ще вземат левовата равностойност на компенсаторките. За това трябва да подадат молба до финансовото министерство.
Корнезов настояваше да не се отнемат домовете на хората, ако не са извършили нарушение на закона при закупуването им. Текстът важи, когато за сделката се е подписал някой от заместниците на упълномощеното лице. Той е валиден по т.нар. случаи при договори, парафирани със запетая. На това основание се водят не малко дела, някои от които срещу високопоставени преди 1989 г. политици и техните наследници.
Предложението бе отхвърлено.
"Има едно преобладаващо дясно отношение към решаването на социални проблеми и се формират инцидентни мнозинства", бе коментарът на Янаки Стоилов веднага след гласуването на спорния текст. Според него, ако тази тенденция не се промени, доверието към парламента няма да се повишава.
Според Корнезов поправката касае около 100 хил. души и около 25-30 хил. жилища, предимно в София и големите градове. По негови изчисления за обезщетяването на хората ще са необходими около 30 млн. лв. Ведомството на Пламен Орешарски обаче изчисли, че ще отидат 450 млн. лв. "Държавата е ограбила гражданите си и трябва да намери средства, за да ги обезщети", отсече Корнезов. Той обясни, че парите няма да бъдат дадени веднага, защото делата са на различни съдебни инстанции.
Зам.-шефът на парламента пробва десетки пъти да вкара тази поправка в дневния ред на миналото НС, но така и не успя. Спорният текст бе едно от предизборните обещания на БСП. Юристи от десницата напомниха, че Конституционният съд вече е отменил подобни текстове.
Какви общински жилища, откъде?...
А защо няма справедливо решение за притежателите на "лихвоточки" - от 1999 г. са си все 4ст., а цените на жилищата скочиха 3-4-5 пъти?!...