:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,187
Активни 522
Страници 22,117
За един ден 1,302,066

Държавата ще обезщетява засегнатите от реституцията

Предложението на Любен Корнезов да се узаконят имотите по договори, подписани със запетая, не мина
Любен Корнезов
Гражданите, чиито имоти са отнети, за да бъдат реституирани, ще се обезщетяват с жилищни компенсаторки. С тях те ще могат да купуват с предимство държавно или общинско жилище. Това реши парламентът, като гласува окончателно промени в Закона за възстановяване на собствеността върху одържавени недвижими имоти, внесени от Любен Корнезов. Текстът важи за случаите, когато имотите са отнети с влязло в сила съдебно решение.

До три месеца държавата и общините ще трябва да предоставят на засегнатите домове от своя фонд, а тяхната равностойност трябва да е приблизително равна на предишния апартамент. Ако не получат жилища, гражданите ще вземат левовата равностойност на компенсаторките. За това трябва да подадат молба до финансовото министерство.

Корнезов настояваше да не се отнемат домовете на хората, ако не са извършили нарушение на закона при закупуването им. Текстът важи, когато за сделката се е подписал някой от заместниците на упълномощеното лице. Той е валиден по т.нар. случаи при договори, парафирани със запетая. На това основание се водят не малко дела, някои от които срещу високопоставени преди 1989 г. политици и техните наследници.

Предложението бе отхвърлено.

"Има едно преобладаващо дясно отношение към решаването на социални проблеми и се формират инцидентни мнозинства", бе коментарът на Янаки Стоилов веднага след гласуването на спорния текст. Според него, ако тази тенденция не се промени, доверието към парламента няма да се повишава.

Според Корнезов поправката касае около 100 хил. души и около 25-30 хил. жилища, предимно в София и големите градове. По негови изчисления за обезщетяването на хората ще са необходими около 30 млн. лв. Ведомството на Пламен Орешарски обаче изчисли, че ще отидат 450 млн. лв. "Държавата е ограбила гражданите си и трябва да намери средства, за да ги обезщети", отсече Корнезов. Той обясни, че парите няма да бъдат дадени веднага, защото делата са на различни съдебни инстанции.

Зам.-шефът на парламента пробва десетки пъти да вкара тази поправка в дневния ред на миналото НС, но така и не успя. Спорният текст бе едно от предизборните обещания на БСП. Юристи от десницата напомниха, че Конституционният съд вече е отменил подобни текстове.
9
1722
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
17 Юни 2006 00:10
Какви общински жилища, откъде?...
А защо няма справедливо решение за притежателите на "лихвоточки" - от 1999 г. са си все 4ст., а цените на жилищата скочиха 3-4-5 пъти?!...
17 Юни 2006 00:51
"Държавата е ограбила гражданите си и трябва да намери средства, за да ги обезщети", отсече Корнезов
Кои граждани, дръгарю Корнезов, ограби държавата? Наследниците на шумкарите ли? Онези шумкари които след 9. 9. 44. си харесваха имотите на можещите българи и за да им ги вземат ги изпращаха в Белене, Скравена и др.
Няма граници за наглостта комунизка!!!!!
17 Юни 2006 02:27
Ми айде, де комунягите! Размърдайте задници, щото само в този скромен форум има поне едно 50-60 калпака, силно ощетени от реституцията. Да не говорим колко хора чакат нящо да капне в националин мащаб. Неколко милиона чекат само за въздуха над Мусала.
17 Юни 2006 04:56
Става въпрос за т.н. "добросъвестни купувачи". Дошъл каскетът, застрелял, или поне въдотворил собственика и се настанил в апртамента/къщата му. До тук нещата са ясни и последващата реституция безпроблемна. За съжаление в много случаи историята продължава така:....живял каскетът в чуждата къща известно време, но решил, че му трябват пари и продал чуждата къща на някой си друг, непознат нему човек. Този последният видял, че по документи всичко е наред и отгледал семейството си. Дошъл дворцовият преврат на 10.11., след годинка-две дошли обещаващи комсомолци на власт и първото нещо с което се захванали била реституцията. Дошли сини надежди у дома на купувача и му казали, хайде омитайте се, защото народът си връща открадното от народа. Псувал човекът, но какво да направи - закони, трябва да се спазват! Гласувал за СДС, но слдващия път гласувал за Гъбарския съюз. СДС отишло на кино, но и неговият апартамент също. Та за тези хора става въпрос.
17 Юни 2006 05:01
Между другото за да не стават спекулации, само да добавя, че аз съм син и внук на "...(роднини) засегнати от мероприятията на Народната власт". Но това не ми пречи да виждам нещата такива каквито са. За това и имам освен истинските много други "приятели". Но те да са живи и здрави!
17 Юни 2006 08:29
Още от римското право е останал принципът, че държавата е идеален собственик. Щом купуваш нещо от нея, апартамент например, никой друг не може да претендира за собственост, или да предявява тежести, защото се предполага, че държавата не може да придобива противозаконно или престъпно. Дори законът за конфискация на едрата гряадска собственост да е лош, неморален, или несправедлив - той е закон, приет от парламента на държавата. Следователно абсолютно незаконно е отнемането на законно закупени апартаменти от добросъвестни собственици и връщането им на бившите собственици. Щом държавата е признала греха си и е отменила един свой закон, тя трябва да обезщети тези, които са ощетени от този закон - бившите собственици.
17 Юни 2006 10:01
Значи какво излиза - дойдоха разни отрепки, станаха "реститути" и ми се лезят от първите страници на вестниците като "Предприемача Х", извинете, "Бизнесмена Х" и "Бизнесмена У". Сега, на всичкото отгоре ДЪРЖАВАТА (т.е. с МОИТЕ пари ще плати на хората, в чиито имоти "Бизнесмена Х" се намърдал, благодарение на "справедливия закон", гласуван в НС от такива като него (а между другото: тези закони се приемаха главното от "реститутки", които би трябвало да не гласуват - нали лично се облаготетелстват от приемането на въпросните закони ...). В много от случаите на времето е имало някакво обезщетение за имота (к'во ме интерсува, че били жълти стотинки), което обезщетение би трябвало да обезсили всякакви реституционни претенции към имота от страна на бившите собственици! Ама не, понеже, както показват преките ми наблюдения, най-некадърните юристи, дето не могат да се прехранват като адвокати и стават държавни юристи, та затова няма "реститутка", дето да не е докопала имот, за който ретендира! Чудя се, как наследниците на някогашните паши и аги не извадят разни султански фермани и не си поискат вилаетите!
17 Юни 2006 11:37
МЕЧО,
откъдето и да я погледнеш, реституцията прилича на проституцията. Печелиш много пари от нещо, което не си съэдал. И без капчица труд. Само че първите печелят за собствено удоволствие, а вторите - за чуждо. Иначе другото е едно и също - опита ли веднъж, проститутката не знае връщане назад.
Аз съм сигурен, че реститути и "активни борци против комунизма" ще никнат още поне 50 години. Също като техните побратими - активните борци против капитализма.
Види се, че не четеш редовно вестници - през ранната пролет имаше животодаряващо интервю с някакъв депутат от ДПС. Та той съобщи човекът, че вече е собственик на Агушевите конаци в Смолянския вилает, заедно с нам, колко си хиляди декара гори. Време е да се готви фамилията на габровлията Рачо Ковача - единият от мостовете в града не носеше ли това име?
В интерес на истината - и аз опитах да си "върна" Перловска река /навремето, когато е била чиста, дядо ми е клечал на десния бряг за каракуда/. Но не стана - вече била кандидатствала една фамилия, по-близка до името на столицата.
18 Юни 2006 12:32
Държавата ще обезщетява засегнатите от преституцията
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД