Всеки месец да има по една премиера на български филм. Тази цел е записана в новата стратегия за българската култура, която след повече от 2 месеца подготовка ще бъде представена днес. В изработването й се включиха 15 културни дейци от консултативния съвет, свикан от министър Нина Чилова. Сред тях са акад. Антон Дончев, акад. Светлин Русев, оперната прима Христина Ангелакова, проф. Божидар Димитров, проф. Николай Овчаров, Цветана Манева и др. По документа ще се изработи и дългосрочна стратегия за налагането на българската национална идентичност.
Основната промяна е във финансирането на културата. Предлага се постепенно държавата да се оттегля и да се премине към проектния принцип на финансиране. Това се отнася главно за сферите като опера, балет, театър, кино. Държавната подкрепа при тях ще се дава на базата на конкурс, а не както досега - главно чрез фиксирана помощ от бюджета.
45 обекта с историческо значение ще бъдат финансирани приоритетно. Сред тях са Мадара, Етъра, Перперикон, Боженци, Жеравна. Включени са и по-непопулярни места като римските градове по Дунав, средновековните крепости в Източните Родопи, древната Пауталия (Кюстендил). Частни капитали трябва да навлязат и в грижата за паметниците на културата.
Концепцията предвижда повече и разнообразни часове по изкуства, включително визуални и пластични, в училищата. Авторите предлагат децата да могат да изучават и музикални инструменти в общообразователната програма. По отношение на книжния сектор те планират нов тип поощряване на четенето - ваучери за книги на най-активните читатели. Оперните представления и турнета пък трябва да влязат в туристическия пакет, който се предлага за съответния град.
За пореден път министерството на културата поема ангажимент и за данъчни облекчения за инвестиращите в култура. Отново обаче няма конкретни детайли. Записани са и промени в редица закони, включително и Конституцията в частта й за местните данъци и такси, както и приемането на изцяло нови нормативи. В социалните закони например интелектуалците искат специално осигуряване и закрила при безработица за творците на свободна практика. Според тях възрастта за пенсиониране на някои специфични професии трябва да се промени.
|
|