:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,682
Активни 686
Страници 9,247
За един ден 1,302,066

Пороите ще променят и плажните концесии

Снимка: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Деца и майки се плацикат в новообразувало се езеро от морска вода на централния плаж във Варна. Езерото се оформи, след като силното вълнение отнесе голяма част от плажа.
Най-вероятно ще направим корекция на концесионните договори за плажовете, които пострадаха при наводненията по морето. Това съобщи пред "Сега" зам.-министърът на регионалното развитие Савин Ковачев. В момента работна група от дирекция "Концесионни договори" към МРРБ оглежда над 10-те пострадали плажа. Целта е да се установи какви са щетите, както и дали има намаление на стопанисваната ивица. На много места бурята стопи плажовете наполовина.

При чувствителна разлика министерството има готовност да промени договорите по отношение размера на концесионната такса. Работната група има за задача да провери и дали до някои плажове не са активирани свлачищни процеси в резултат на проливните дъждове, за да не се стигне до неприятни инциденти като в Албена преди няколко години, когато земна маса се свлече върху туристи, обитаващи незаконни бунгала.

Междувременно по морето започна възстановяване на пораженията от бурята. Спешно се ремонтира разрушената подпорна стена на плажа "Харманите" в Созопол, както и пропадналата настилка в Стария и Новия град. Възстановяват се и разрушенията на къмпинг "Смокиня", където стихията обърна каравани и отнесе палатки. Все още в критично състояние е Художествената галерия на Созопол.



ПАЗАРЛЪК

Повече от час депутатите от комисията по местно самоуправление вчера се пазариха дали да дадат зелена светлина на Закона за бедствията, или да отложат разглеждането. ДПС и Коалиция за България, заедно с вицепремиера Емел Етем, настояваха проектът да бъде одобрен без забележки. НДСВ и опозицията искаха проектът да се обсъди с още министерства и общините.
4
5383
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
05 Юли 2006 23:36
Кратка извадка от проекто-закона за бедствията:
"Всеки жител на територията на България има безприкословното право да бъде :
1.Ударен от гръм
2.Отнесен от вихър (не романа)
3.Изпепелен от горски и т.п. пожари
4.Да се удави в придошла река (море, язовир, локва),
като правителството НЕ носи и няма да носи никва отговорност за това.
Добавка (с много малък шрифт) : "помощ не чакай - спаси се сам, ти знаеш ли колко ми платиха за концесията на язовиро?"
06 Юли 2006 06:35
Що не променяха условията за концесия, когато плажната ивица се увеличаваше от изкуствени заграждения струпани от тетраподи в разрез с всякаква екология. ( Морето гризе брега от надветрената страна на заграждението и трупа пясък от подветрената страна.) Всякакви концесии по бреговата ивица трябва незабавно да се забранят.
06 Юли 2006 17:27
Като някой е толкова тъп и алчен, че си построи хотел на пясъка (да си е баш до плажа) и морето му го отнесе - ако не тази година, то след някоя-друга, Законът за бедствията и авариите ли трябва да се занимава с него или прокуратурата?
07 Юли 2006 02:44
Варненския градски плаж в сегашния си вид не съществувал преди построяването на северния вълнолом в началото на 20 в. На картички от 1880-те и 1990-те се вижда ясно, че брегът е стръмен и гол и вълните се разбиват в подножието му. Плажа се натрупал сам благодарение на вълнолома. В 1926 г. били построени и сградите на централния плаж (май първата изцяло стоманобетонна сграда в града). По-нататък - и на северния и останалите.
*
Но Варна не била без плаж и в 19 в. - тогава плажа бил в дъното на залива, от носа Варна (началото на вълнолома) до Карантината. Покрай него вървял и Аспаруховия вал. Над устието на реката (Варна или Девня, която сега не съществува), която правела мочури, минавал турски каменен мост от южната крепостна порта за към Цариград. Тоя плаж бил повечето изяден от пристанището и каналите и сега е останала само малка част покрай парка Аспарухов вал до Карантината. Там не става за къпане - много е близо до корабите.
*
В края на 70-те - не можеше да се стигне от градския плаж до Офицерския без да се намокриш (Офицерския и Почивка бяха малки изолирани плажчета). Буните се построиха от началото на 80-те и се направиха "изкуствените" плажове до Почивка - много по-приятни от "градските". Още тогава имаше план да се завърши плажа чак до Евксиноград с още една-две буни. Брегозащитата си беше добра, макар и много скъпа, правеше се по научни методи. Буните са си едни малки пристанища. Може и по-евтина и незабележима брегозащита да се прави. Пясък има достатъчно - България изнася голямо количество силика от нашия край и в чужбина от пр-ще Варна-запад.
*
Много пъти плажа е бивал изяждан наполовина пред очите ми от силно вълнение и се е възстановявал. Например в 1977, когато и плажа на Златните в северната част беше отнесен напълно, металните парапети на алеята бяха навързани като въжета от вълните. В града преливаха вълнолома като нищо. При големи наводнения като в 1953 пък плажа се разширявал многократно от наносите на деретата, например под Шокарския канал имало нанос стотици метри навътре, по който имало малки езерца. В 60-те години вече нямаше останало нищо от това, само камъни. Сега е хубав плаж.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД