Симеон Сакскобургготски ще даде обяснения за договора за детската болница, която бе спомената в разследването за корупция в Италия. Това съобщи главният прокурор Борис Велчев вчера. Той докладва пред комисията по вътрешна сигурност към НС докъде е стигнала разпоредената от него проверка по случая. Възможно е и италианският бизнесмен Пиерпаоло Черани да бъде извикан на разпит в България.
Скандалът избухна, след като италианските медии информираха, че Черани е обещавал и давал подкупи на Сакскобургготски, за да получи поръчки за изграждането на детската болница. Проектът за нея бе одобрен от кабинета на НДСВ, но бе спрян от предишния парламент.
Велчев обясни, че ще бъдат снети писмени обяснения от всички длъжностни лица, които имат отношения към договора. Ще се проверяват документите по сключването му, процедурите по съгласуване, обсъжданията на експертните групи на НС и правителството. Ще се изискат и експертни становища за това изгодна ли е сделката или не.
"Предложихме на прокурор Удкок български разследващи органи да бъдат командировани в Италия, за да му съдействат, но до момента няма съгласие", обясни Велчев. Няма и искане от Италия България да предостави информация по случая.
"Нашата прокуратура е изпратила въпроси, които да бъдат зададени на Черани", поясни Велчев. Целта е да се изясни има ли съпричастни българи към незаконна дейност. Отговорите няма да са годни доказателства за процес, но биха насочили прокуратурата.
"Ако нещата в Италия се забавят извън разумните срокове, ще потърсим възможност да поканим Черани в България", заяви главният прокурор. По-реалистично обаче било да разчитаме на информацията, която ще пристигне от италианските служби.
Според Велчев проверката няма да приключи скоро заради информацията, която трябва да бъде събрана в България и Италия.
Междувременно съдия-следователят Алберто Януци отхвърли вчера молбата за освобождаване, внесена от адвокатите на принц Виктор Емануил Савойски, който от 23 юни е поставен под домашен арест по обвинение в корупция, предаде Франс прес.
Все пак, авторът трябваше да каже ЯСНО и конкретно: за "Разпит" /както е в заглавинето/ ли става въпрос, за "Обяснение"/както е в текста/ ли става въпрос, или за "Разговор"?! Защото трита вида наказателно-процесуални действия предполагат три РАЗЛИЧНИ вида процесуални качества на С. Кобургготски или който и да е друг!!!Това е така, тъй като "Разпит" се извършва на Обвиняем и на Свидетел- когато те вече ИМАТ това процесуално качество- сиреч, има повдигнато Обвинение към Обвиняемия, а Свидетелят е конституират, като такъв!!! А за "Разговор" НЕ е необходимо поканеното на Разговор лице да е в качество на Обвиняем или Свидетел!
Така че, ако С.Кобургготски е поканен на Разговор- значи, че той НЕ е към този момент НИТО Обвиняем, нито Свидетел! А ако е поканен на "Разпит"- значи С. Кобургготски е или Свидетел, или Обвиняем!!!
Но ако С. Кобургготски вече има качеството на Свидетел- по обвинение срещу Черани за предлагане или даване на Поскуп, то С. Кобургготски ВЕЧЕ носи наказателна Отговорност, която ТРЯБВА да му бъде потърсена- за НЕДОНАСЯНЕ, че Черани е извършил ПРЕДЛАГАНЕ /на С. Кобургготски/ на Подкуп! Това е така, защото Предлагането на Подкуп е , само за себе си/САМОСТОЯТЕЛНО/ Престъпление по българския Наказателен Кодекс!КАЗАХ!