Скандалният бивш изпълнителен директор на софийската "Топлофикация" Валентин Димитров е арестуван по обвинения за пране на пари и укриване на данъци. Това обяви шефът на отдела за борба с корупцията и организираната престъпност във Върховната касационна прокуратура Бойко Найденов.
Димитров се прочу с разточителните разходи за луксозното оборудване на кабинета си - със солариум, джакузи, масажен стол, душ кабина, личен асансьор. Той е задържан за 72 часа с прокурорско постановление. В петък ще бъде поискан постоянният му арест, който може да разреши само съдът.
Обвинението на Димитров обаче няма нищо общо със сигналите за злоупотреби, за които напоследък гърми столичният кмет Бойко Борисов. Прокуратурата е действала по сигнал от финансовото разузнаване на Австрия. Във вторник срещу Димитров е образувано дело за пране на пари - финансови операции в Австрия в периода 1999 г. - 2006 г. със средства в особено големи размери, за които е знаел, че са придобити чрез престъпления. Депозираната в австрийска банка сума е 1,64 млн. евро. Димитров не е платил данъци за нея нито в България, нито в Австрия. Българската Агенция за финансово разузнаване също е пратила в прокуратурата сигнал със съмнения за изпиране на пари.
По договор месечната заплата на Димитров в "Топлофикация" е била 1000 лв. "Ако сметнем, може би няколко живота няма да са достатъчни за депозиране на сметка от 1.64 млн. евро", образно обясни Найденов. Той не разкри повече информация, но бе категоричен, че се вземат всички мерки за замразяването и евентуалната конфискация на средства. "Операцията е международна и не бихме искали да настъпят усложнения", аргументира се Найденов.
Ако вината на Димитров се докаже в съда, за пране на пари го заплашват от 3 до 12 г. затвор и глоба от 10 000 до 30 000 лв. Парите се отнемат в полза на държавата. Укриването на данъци пък се наказва с от 2 до 10 г. лишаване от свобода и глоба от 5 000 до 20 000 лв.
Кметът на София Бойко Борисов побърза да си припише заслугите за разобличаването на Валентин Димитров. На спешно свикана пресконференция той се похвали, че обвиненията са на базата на 3 доклада за нарушения в "Топлофикация", установени при проверките на служители от общината.
"Докладите за дружеството засега са довели само до образуване на наказателно производство за тежък случай на присвояване в особено големи размери. Става дума за стотици хиляди левове", обясни Найденов. Това се е случило още на 18 юни. Обвинение на Димитров за тези нарушения все още не е повдигнато. Чакат се експертизи с изчисление на точните суми.
Бойко Борисов засипа с благодарности главния прокурор Борис Велчев и дори му препоръча текстове от закона, по които източените пари могат да се върнат в дружеството. "Проверките продължават, до 5-6 дни ще бъде готов още един доклад за нарушения от 5 млн. лв. от заобикаляне на закона на обществените поръчки и фиктивни фактури. "Топлофикация" е кредитирала по доста неясни схеми", допълни кметът. Той обаче не пожела да даде повече информация, преди докладът да бъде внесен в прокуратурата, за да не пречи на разследването. "Това са обръчите от фирми, това са държавни и общински фирми, чрез източването на които се създава истинската корупция, така се финансират политически партии", разгневи се кметът.
Безобразия
С новите 5 млн. лв. установените нарушения в "Топлофикация" възлизат вече на близо 20 млн. лв. 11.3 млн. лв. са били източени чрез заобикаляне на закона за обществените поръчки за доставка на арматура само за 2004 г. и 2005 г. Частите са доставяни на детайли, за да не бъде минат прага от 30 000 лв., при който трябва да се прави конкурс за фирма-доставчик. Други 4.1 млн. лв. без ДДС са платени в повече за доставка на 20 000 тона мазут за 2005 г. Горивото е купено от държавния резерв, но е минало през няколко фирми, докато стигне до "Топлофикация", като е платено от дружеството на два пъти по-висока цена. При това мазутът не е напускал складовите бази на "Топлофикация", където се съхранява.
219 113 лв. от сметките на фирмата са отишли за лични харчове на Валентин Димитров. С тях той е купувал шампанско "Дом Периньон", сини сирена, уиски, френска вода "Перие", цветя, бонбони, шоколади, вратовръзки, джет, пасти за зъби, ядки, плодове, дамски чехли и халати, блузи, масажни масла. В тази сума не влизат ползваните от Димитров пътувания в чужбина, луксозните джипове, плащането на фолк звезди.
Правомощия
Валентин Димитров бе назначен в управата на "Топлофикация" през 1996 г. по препоръка на кмета Стефан Софиянски. Преди няколко месеца той бе понижен от изпълнителен директор до член на борда на директорите, а после и освободен.
Според действалия доскоро устав на дружеството изпълнителният директор на практика е можел да подписва документи за всякакви суми без никакво ограничение. Едва през юни тази година, след като почнаха скандалните разкрития на столичния кмет за далавери в дружеството, Съветът на директорите е взел решение разходи за над 20 000 лв. да се правят само със санкцията му.
Годишният оборот на топлофикацията е около 300 млн. лв. Само от договорите за доставка и ремонт по голямата рехабилитационна програма в дружеството са влезли около 120 млн. евро. за последните 4 години. Докато Валентин Димитров бе шеф на топлофикацията, в съвета на директорите освен него бяха и бившият зам. енергиен министър Илко Йоцев, сегашният шеф Георги Рогачев, Пламен Василев от финансовото министерство и Георги Ненков - общински съветник от СДС от предишния мандат.
Около Илко Йоцев се разшумя преди година, когато стана ясно, че съпругата му Олга е собственик на жилищния комплекс "Тамплиер" в Банско. Той е изграден на 10 декара площ и има 65 апартамента. Според Йоцев парите за това са от банкови заеми. Според имотната му декларация той е взел два заема в левове и евро на обща стойност 177 357 лева.
Според публикации Валентин Димитров живее в мезонет на Петте кьошета, който чистела деловодителката на фирмата. Возел се е на луксозен джип "Лексус", даден му от приятел, и е ходел с лична охрана, като е отклонявал хора от "Егида", наети за охрана на дружеството.
|
|