БНТ планира да направи нова регионална програма, която да разпространява на територията на столицата и София-област, стана ясно вчера. От държавната медия съобщиха, че проявяват интерес за осъществяване на тв дейност на свободна регионална честота и по този повод генералната директорка Уляна Пръмова е изпратила писмо за намерения до СЕМ.
Свободните честоти в София обаче са едва 4, а почти всички кандидати за тв лиценз искат да участват в разпределянето им. Искането на БНТ влива допълнително напрежение в спора между частните фирми по въпроса дали лицензирането на аналогови оператори да бъде продължено, или да бъде отложено до приемането на стратегия за цифровизация на ефира.
Публичното начало на разнобоя беше сложено в понеделник, когато председателят на КРС Георги Александров обяви по Нова ТВ, че СЕМ трябва да преустанови лицензирането и да запази част от свободния ефир за времето, когато у нас ще навлязат цифровите технологии. Според директивите на ЕС във всички страни членки преминаването към цифрово разпространение на тв сигнал трябва да приключи до 2012 г.
В подкрепа на тази теза се обявиха Би Ти Ви и НТВ, които в официално писмо до СЕМ поискаха надзорниците да спрат обявяването на конкурси за нови лицензи. На противното мнение пък се оказаха членовете на Асоциацията на българските телевизионни оператори (АБТО), в която членуват "Диема Вижън", "ТВ 7", Би Би Ти и "Европа".
СЕМ все още няма решение по искането, но медийният закон задължава надзорниците да лицензират програмите на държавните медии, без те да се явяват на конкурс.
БНР също има готовност съвсем скоро да представи на надзорниците свой проект за нова програма в столицата. Държавното радио вече има далекосъобщително разрешение за дейност в София, което му беше дадено за излъчване на предавания от парламента. Идеята е във времето, когато депутатите не заседават, на въпросната честота да върви архив от "Златния фонд" на БНР.
АРГУМЕНТИ
От БНТ обясниха интереса си към софийската честота с това, че столицата има нужда от обществен канал, който да е ориентиран към проблемите на града. "На практика регионалните тв центрове на БНТ в Пловдив, Варна, Русе и Благоевград изпълняват тази функция със своите регионални програми, докато в столицата липсват специализирани програми, които да работят за общинските проблеми, сигурността, социалната и културна политика на милионния град", казаха от "Сан Стефано" 29.
Напълно подкрепям идеята на БНТ! Трябва да има подобен канал, който да обсъжда точно проблемите на столицата.