В най-тежко състояние е старото Каблешково училище, но пък за сметка на това то се намира на метри от ресторант "Пълдин", собственост на Георги Гергов. |
Всъщност повечето сгради в Стария Пловдив, които общината апортира в смесено дружество с бизнесмена Георги Гергов, са в много добро състояние. Това са 14 възрожденски къщи от архитектурния резерват в "Пълдин Туринвест" АД. От своя страна Гергов вкара ресторант и два етажа от друга къща в Стария град. И щедри обещания за милиони инвестиции и строежи. Въпреки че общината получи 75% от акциите, тя има само двама представители в 5-членния борд на директорите. Останалите са хора на Гергов.
Репортерска проверка на "Сега" показа, че много малка част от апортираните в дружеството 14 възрожденски имота се нуждаят от реконструкция, независимо от твърденията на общината и на самия Гергов, че в дружеството ще бъдат вкарани само рухнали къщи.
Сред отдадените
има дори действащ ритуален дом
Сградата се намира на прекрасно място - вляво от входа на Стария град, и е в отлично състояние. Макар че конструкцията е от дърво, къщата е добре поддържана. Освен това тя влиза в общинския списък с недвижими имоти - ценни паметници на културата с утвърдени съвременни публични функции, които не подлежат на промяна.
В най-тежко състояние е Каблешковото училище, паметник на културата от местно значение. Специалистите от сдружение "Старинен Пловдив" твърдят, че двуетажното здание поне от 20 години стои необитаемо. Външната мазилка е олющена, прозорците са разбити, гредоредът е изгнил. В стаите е същински погром, обраслият в бурени двор някога се е ползвал за склад на вехтории.
Любопитното в този случай е, че порутеното Каблешково училище е само на няколко метра срещу ресторантски комплекс „Пълдин", собственост на Георги Гергов. А преди 4 г. сградата беше включена в т.нар. резервен списък за аварийни ремонти на ЮНЕСКО, за които се отпускат $100 000. Освен това общината сама нарушава собствената си концепция за устойчиво развитие на резервата „Старинен Пловдив". В нея е записано, че Каблешковото училище е в списъка на имотите, които не подлежат на разпоредителни действия и остават за управление и поддръжка от общината.
Втората сграда в сравнително тежко състояние от 14-те апортирани имоти е къщата на централната за резервата улица "Д-р Чомаков" 12, която иначе е част от най-хубавите архитектурни ансамбли в Стария град. Къщата е включена в общинския списък с възрожденски имоти за концесиониране. Според концепцията за развитие на резервата тя е подходяща за хотел и се препоръчва концесиониране заедно с още 2 имота.
От съвсем лек ремонт се нуждае къщата на ул. "Д-р Вълкович" 15, която се намира зад мястото, отредено за нов археологически музей. Тя е в списъка с възрожденски имоти за продажба, както и още една от апортираните къщи.
Останалите имоти
доскоро са били стопанисвани от различни държавни и обществени институции
и изглеждат съвсем прилично. В сградата на ул. "Митрополит Панарет" 17 са се помещавали канцеларии на „Жилфонд". Кокетната къща на ул. "П. Р. Славейков" 27, срещу църквата „Света Неделя", също е в много добро състояние. Конструкцията е стоманобетонна, обясни арх. Виолета Раева от Националния институт за паметниците на културата. Според общинския списък за концесиониране, където е включена къщата, тя е подходяща за заведение за обществено хранене.
Също с такава конструкция и ремонтирана е къщата на ул. „Перник" 6. Навремето тук е имало видеоклуб, а доскоро там се помещаваше испански ресторант. През 2002 г. имотът е включен в списъка за концесия.
За концесия беше предвидена и друга сграда от апортираните в дружеството с Гергов - бившият ресторант "Старата къща", една от емблемите на Стария град. Макар че от няколко години къщата е затворена, тя е в добро състояние и е реконструирана със стоманобетонна конструкция. Реставрирана е и друга къща от апортната вноска - на ул. "Стръмна" 5. Постройката също влиза в общинския списък с ценни паметници на културата с утвърдени съвременни публични функции, които не подлежат на промяна.
Интересно е, че освен къщи община Пловдив е апортирала и два терена в Стария град, предвидени за застрояване. Единият е на ул. "Рилски метох" 5, другият - на ул. "Душо Хаджидеков" 4, където навремето е било Светотроичкото училище. Доскоро мястото се използваше за тенис-кортовете на Пловдивския университет. Преди време имаше идея тук да се направи детска школа по изкуствата.
В дружеството са вкарани и паркингът пред Международния панаир, където ще се изгражда бизнесцентър, както и терен от 19 дка до аквапарка на хотела на Гергов "Санкт Петербург".
Все още
не е направена оценка на апортираните имоти
Не е ясно и какво ще прави бизнесменът Георги Гергов с тях. Според предмета на дейност на новата частно-общинска фирма, тя ще се занимава с туристически услуги, възстановяване, реконструкция, основен ремонт, поддръжка и управление на сградния фонд в резервата, хотелиерство и ресторантьорство, изграждане на туристически, бизнес и културно-информационен център, сътрудничество със сродни организации, учебни занимания по приложни художествени занаяти и ритуална дейност.
Георги Гергов е собственик на доста фирми, ресторанти и хотели, като по-известни са пловдивският хотел „Санкт Петербург", "Стария Пловдив" АД, курортът „Слънчев ден" край Варна, ЦУМ. Държи и 47% от "Търговски дом" АД - Варна. На учредителното събрание на смесеното дружество с общината бе решено "Слънчев ден"АД да апортира ресторант „Пълдин", а „Стария Пловдив" АД да вкара 2 етажа от Церетелевата къща.
Гергов обеща да инвестира 16 млн. лв. в реконструкцията на къщите, да построи многоетажен бизнес център пред панаира и да направи нова галерия. До момента обаче
това са само голи обещания -
никъде не е записано черно на бяло, че бизнесменът е задължен да инвестира тези пари. "Това ще бъда посочено в бизнесплана на дружеството", обясни председателят на пловдивския общински съвет Страшимир Дочков. Самият бизнесплан трябва да бъде направен, след като дружеството бъде вписано в съдебните регистри.
В деня на учредяването - 1 юли, Гергов каза, че първо ще види каква е данъчната оценка на общинските имоти и ще съобрази с нея първоначалната си инвестиция, която ще отговаря на дела му от 25%. Останалите пари ще бъдат влагани в ремонт и строителни дейности през следващите години.
Неотдавна Гергов не опроверга възможността за последващо вдигане на капитала на „Пълдин Туринвест". Той обясни, че ако инвестира милиони, е нормално структурата на капитала да се промени в негова полза. А според учредителния протокол на дружеството бордът на директорите, който се контролира от бизнесмена, може да забранява на акционери да участват в увеличаването на капитала. Така общината може да загуби контрола върху съдбата на част от възрожденските къщи в Стария град. Още повече че в устава на дружеството липсва условието на общината нейният дял да не пада под блокиращата квота от 25%.
каре
СКАНДАЛИТЕ
Създаването на смесеното дружество бе съпроводено със серия политически скандали. Независимият общински съветник Димитър Костов изрази съмнение, че чрез фирмите си Гергов ще внесе в дружеството дългове, включително към банки и НОИ. Бизнесменът обаче определи тези думи като „невежество" и отрече да дължи осигуровки.
В допълнение Димитър Костов обяви, че Гергов дължи близо 90 000 лв. на община Пловдив заради неправомерно ползване на общински терен до хотел "Санкт Петербург". Информацията бе потвърдена от зам.-кмета Петко Атанасов, според когото спорът най-вероятно ще бъде уреден в съда.
Неприятности си имаше и кметът Иван Чомаков. Първоначалното му предложение бе срещу апортираните имоти общината да получи само 25% от акциите. След разговор с лидера на СДС Петър Стоянов градоначалникът оттегли докладната си. Основният аргумент бе, че делът на Пловдив ще е твърде малък, за да гарантира запазване на общинската собственост върху имотите. Тогава Гергов ядосан коментира, че върху Чомаков е упражнен политически натиск. След преговори се стигна до новото разпределение на капитала. Срещу предложението за съдружие гласуваха само тримата съветници от ДСБ и независимите Христо Бонев, Димитър Костов и Николай Кузов.